Հայաստանը ՀԱՊԿ բոլոր պետությունների նախագահներին հրավիրել է համատեղ զորավարժություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) Արագ արձագանքման հատուկ ստորաբաժանումների սեպտեմբերի 3-8-ըՀայաստանում կայանալիք համատեղ զորավարժություններին մասնակցելու համար հրավերներ են ուղարկվել ՀԱՊԿ անդամ բոլոր պետությունների նախագահներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրուցում նշեց ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:«Մենք հրավերներն ուղարկել ենք, սակայն վստահ չենք, որ բոլորը կմասնակցեն` հաշվի առնելով երկրի ղեկավարիների զբաղվածության աստիճանը: Մինչեւ սեպտեմբեր բավականին ժամանակ կա, եւ մենքսպասում ենք հրավերների հաստատմանը»,-տեղեկացրեց Հովհաննիսյանը:
«Փոխգործակցություն-2012» զորավարժությունների թեման է «ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի եւ միջոցների կիրառումը Կովկասյան տարածաշրջանում ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի մասնակցությամբ»:
Զորավարժությունների նախապատրաստման եւ անցկացման ընդհանուր ղեկավարումն իրականացնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարը: Զորավարժությունների ղեկավարման շտաբի կազմը որոշում է հայկական կողմը' ՀԱՊԿ Միավորված շտաբի համակարգմամբ` ներառելով ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների պաշտպանության նախարարությունների, շահագրգիռ նախարարությունների եւ գերատեսչությունների, զորակազմերի հրամանատարության, ՀԱՊԿ անդամ յուրաքանչյուր պետությունից ներգրավվող զորքերի /ուժերի/ ներկայացուցիչներին:
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը ռազմաքաղաքական դաշինք է, որը ստեղծվել է Հավաքական անվտանգության մասին 1992 թվականի մայիսի 15-ին ստորագրված պայմանագրի հիման վրա: ՀԱՊԿ-ի անդամ են երկրներն են` Հայաստանը, Բելառուսը, Ղրղըզստանը, Ղազախստանը, Տաջիկստանը, Ուզբեկստանը եւ Ռուսաստանը:

Армения пригласила президентов стран-членов ОДКБ принять участие в совместных учениях
Приглашение принять участие в проводимых в Армении 3-8 сентября совместных учениях спецподразделений оперативного реагирования ОДКБ направлены президентам всех стран-членов ОДКБ. Об этом сказал в беседе с Арменпресс пресс-секретарь министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян. «Приглашения мы уже разослали, однако, не уверены, что все главы государств примут участие, поскольку знаем степень их занятости. До сентября остается еще достаточно времени и мы ждем подтверждения участия», - отметил пресс-секретарь МО.
Тема учений «Сотрудничество-2012» - «Использование сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ в Кавказском регионе с участием коллективных сил оперативного реагирования (КСОР) ОДКБ».
Общее руководство процессом подготовки и проведения совместных учений будет осуществлять министр обороны Армении. Состав штаба руководства учениями определяет армянская сторона в координации с Объединенным штабом ОДКБ, включая представителей МО стран-членов ОДКБ, заинтересованных министерств и ведомств, командования военных группировок, привлекаемых к учениям войск /сил/от каждой из стран-участниц учений.
ОДКБ – военно-политический блок, созданный на основе Договора о коллективной безопасности, подписанного 15 мая 1992 года. Членами ОДКБ являются Армения, Беларусь, Кыргызстан, Казахстан, Таджикистан, Узбекистан и Россия.