ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի Հալեպ քաղաքում բախումներն ու կրակոցները չեն դադարում: Ինչպես«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Հալեպի ազգային առաջնորդարանի մամլո խոսնակ Ժիրայր Ռեիսյանը, կառավարական զորքերն ու ընդդիմադիրներից յուրաքանչյուրն իր դիրքերն է ամրապնդել երկրում: Ինչ վերաբերում էՀալեպում բնակվող հայերին, ապա նրանց վիճակը շարունակում է մնալ նույնը. բախումները հայկական թաղամասեր չեն հասել եւ հայկական թաղամասերը, բարեբախտաբար, ընդհարումների թատերաբեմ չեն դարձել: «Մեր ազգային, հոգեւոր իշխանության պատասխանատուները շարունակում են իրենց հսկողությունը` սիրիահայերի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով: Արդեն ձեւավորվել է արտակարգ վիճակների համար նախատեսված մարմին, որն օգնում է մարդկանց, եւ ոչ միայն հայերին, ովքեր լքել են իրենց բնակարանները, ապաստանել այլ վայրերում»,-ընդգծեց առաջնորդարանի մամլո խոսնակը: Սիրիահայ համայնքը ջանք չի խնայում նաեւ ապահովելու հայկական եկեղեցիների եւ հուշարձանների անվտանգությունը:
«Հայկական ոչ մի եկեղեցի, կոթող, բարեբախտաբար, չի տուժել եւ չի վնասվել, սակայն սառել է քաղաքի կյանքը, երթեւեկությունը, կան տնտեսական դժվարություններ, որոնք խոչընդոտում են նաեւ հայկական գաղութի ապրելակերպը: Մենք ապրում ենք հույսով, որ ամեն ինչ ավելի չի բարդանա եւ ամեն բան կավարտվի»,-նշեց Ռեիսյանը: Մամլո խոսնակն անդրադարձավ նաեւ գաղթականներին դպրոցներում տեղավորելու խնդրին` շեշտելով, որ օգտագործվում են միայն Սիրիայի պետական դպրոցները: «Երկու-երեք հայկական դպրոցները հազարավոր սիրիական դպրոցների դիմաց չնչին թիվ են, սակայն անհրաժեշտության դեպքում կտրամադրվեն նաեւ հայկական ուսումնական հաստատությունների տարածքները»,-նշում է նա:
Ռեիսյանը մտահոգություն է հայտնում, որ սիրիահայերի հայրենադարձությունը կարող է դժվարություններ առաջացնել նրանց ինտեգրման գործում, բացի դրանից, «սիրիահայերը չեն ցանկանում Սիրիայի հայկական գաղութը ոչնչացված տեսնել»:
Մարդու իրավունքների հետազոտության սիրիական կենտրոնի տվյալներով` այդ երկրում 2011թ-ի մարտ ամսից շարունակվող բախումների հետեւանքով զոհվել է շուրջ 19 հազար մարդ: Համաձայն արաբական լրատվամիջոցների` զոհվածների թվում շուրջ 12 հազար խաղաղ քաղաքացիներ են, իսկ ավելի քան 5 հազարը`անվտանգության աշխատակիցներ: Զոհերի թվում են եղել նաեւ յոթ հայեր, որոնցից երկուսը` սիրիական բանակի զինծառայողներ: Սիրիայում տիրող անկարգությունների հետևանքով մեծ թվով սիրիացիներ լքում են երկիրը եւ հայտնվում են այլ երկրներում փախստականի կարգավիճակով: Վերջին շրջանում երկիրը լքում են նաեւ տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչները: Հայաստանում փախստականի կարգավիճակ կամ ապաստան ստանալու մասին Սիրիայիցդիմումները քննվում են արագացված ընթացակարգով` առնվազն տասն օրվա ընթացքում:

Продолжаются столкновения и выстрелы в сирийском городе Алеппо. Как сказал в беседе с Арменпресс пресс-секретарь национальной епархии Алеппо Жирайр Реисян, правительственные войска и каждая из оппозиционных сил укрепили свои позиции в стране.
Что касается армян, проживающих в Алеппо, то их положение остается прежним: столкновения еще не дошли до армянских кварталов, и они, к счастью, пока не стали ареной боевых действий. «Представители национальной, духовной власти нашей общиныпродолжают контролировать ситуацию с тем, чтобы обеспечить безопасность сирийских армян. Уже сформирован орган по чрезвычайным ситуациям, который оказывает помощь людям, причем не только армянам, которые покинули свои квартиры и поселились в другом районе», - подчеркнул пресс-секретарь.
Армянская община Сирии не щадит усилий на то, чтобы обеспечить безопасность и сохранность армянских церквей и памятников. «Ни одна армянская церковь, памятник, к счастью, не пострадали, однако жизнь в городе замерла, парализован транспорт, проблемы экономического характера мешают нормальному ритму жизни армянской общины. Мы живем с надеждой, что хуже не будет и что все в конце концов образуется», - сказал Реисян.
Коснувшись вопроса размещения беженцев в школах, он подчеркнул, что с этой целью используются только государственные школы Сирии. Существующие 2-3 армянские школы против тысяч сирийских, конечно, положения дел не меняют, но, при необходимости, будут предоставлены и территории армянских учебных заведений. Реисян выразил озабоченность тем, что репатриация сирийских армян может повлечь за собой проблемы их интеграции, и, кроме того, «сирийские армяне не хотят уничтожения армянской общины в этой стране».
Напомним, что по данным сирийского Центра исследований по правам человека, вследствие столкновений, продолжающихся с марта 2011 года в этой стране, уже погибли около 19 тысяч людей Согласно арабским СМИ, в их числе около 12 тысяч мирных граждан и более 5 тысяч – сотрудники системы безопасности. Среди жертв также 7 армян, двое из них – военнослужащие сирийской армии. Из-за беспорядков в Сирии многие сирийцы покидают страну и оказываются в других странах в статусе беженца. В последний период из Сирии выезжают и представители местной армянской общины.
Заявления о предоставлении им в Армении статуса беженца или убежища рассматриваются в ускоренном порядке, в течение 10 дней.