Միրզոյանի՝ ՌԴ այցի ընթացքում բոլոր հարցերը քննարկվել են կառուցողական մթնոլորտում․ ԱԳ փոխնախարար
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ Մոսկվա կատարած այցի շրջանակներում Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվել են բոլոր, այդ թվում՝ Հայաստան-ԵՄ և Հայաստան ԵԱՏՄ փոխհարաբերություններին վերաբերող հարցեր, որոնք անցել են կառուցողական մթնոլորտում, և չի եղել հարց, որի շուրջ չի ծավալվել փոխըմբռնման մթնոլորտ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հունվարի 24-ին Ազգային ժողովում Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ընթացող «Եվրոպական Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումների ընթացքում հայտարարեց նախագծի հարակից զեկուցող, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը։
Նա նշեց, որ հունվարի 21-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի՝ Մոսկվա կատարած այցի շրջանակներում հնարավորություն է ընձեռվել Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ քննարկել Հայաստան-ԵՄ և Հայաստան-ԵԱՏՄ փոխհարաբերություններին վերաբերող հարցեր։
«Հանդիպումներից հետո հատուկ նշվել էր, որ բոլոր հարցերը քննարկվել են կառուցողական մթնոլորտում, հարց չէր մնացել, որի շուրջ չէր ծավալվել փոխըմբռնման մթնոլորտ»,-նշեց Հովհաննիսյանն՝ ի պատասխան «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանի հարցի։
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ռուսական կողմն ամբողջությամբ ըմբռնմա՞մբ է մոտեցել Հայաստանի կողմից ԵՄ-ին անդամակցության գործընթաց սկսելու նախաձեռնությանը և դիտարկվո՞ւմ են արդյոք նախագծի աշխարհաքաղաքական ռիսկերը՝ ԱԳ նախարարի տեղակալն արձանագրեց, որ նման քննարկումները կրում են մշտական բնույթ։
«Բոլոր հանգամանքները քննարկվել են և քննարկվում են։ Ինչպես ՌԴ-ի դեպքում էր, նման երկխոսությունը ծավալում ենք մեր բոլոր կարևորագույն գործընկերների հետ։ Արտաքին գործերի նախարարի՝ Մոսկվա այցի օրերին արտաքին գործերի փոխնախարարը գտնվում էր Թեհրանում՝ նույնպես քննարկելու մեր ամբողջ օրակարգային հարցերը»,-ասաց փոխնախարարը։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հունվարի 21-ին աշխատանքային այցով Մոսկվա էր մեկնել, որտեղ հանդիպել էր Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտնել էր, որ նախարարների հանդիպումը տևել էր երեք ժամ։

В ходе визита министра ИД в Россию все вопросы обсуждались в конструктивной атмосфере: замминистра иностранных дел Армении
На встрече министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым в рамках визита в Москву были обсуждены все вопросы, касающиеся взаимоотношений Армения-ЕС и Армения-ЕАЭС. Обсуждения прошли в конструктивной атмосфере, и не было вопроса, вокруг которого не было бы атмосферы взаимопонимания.
Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе обсуждений по проекту закона “О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский Союз”, проходящих 24 января в Национальном собрании, на заседании постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции сказал содокладчик проекта, заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян.
Он отметил, что 21 января в рамках визита Арарата Мирзояна была предоставлена возможность обсудить с министром иностранных дел Российской Федерации вопросы, касающиеся взаимоотношений Армения-ЕС и Армения-ЕАЭС.
“После встречи особо было, что все вопросы обсуждались в конструктивной атмосфере, не осталось ни одного вопроса, вокруг которого не сложилась бы атмосфера взаимопонимания”, - ответил Ованнисян на вопрос депутата от фракции “Айастан” Армена Геворкяна.
Касаясь вопроса, с полным ли пониманием российская сторона подошла к инициативе Армении начать процесс вступления в ЕС и рассматриваются ли геополитические риски проекта, заместитель министра иностранных дел констатировал, что подобные обсуждения носят постоянный характер.
“Все обстоятельства обсуждались и обсуждаются. Как и в случае с Россией, мы ведем такой диалог со всеми нашими важнейшими партнерами. В дни визита министра иностранных дел в Москву заместитель министра иностранных дел находился в Тегеране, чтобы также обсудить все вопросы нашей повестки”, -сказал замминистра.
21 января министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян отбыл с рабочим визитом в Москву, где встретился с главой МИД России Сергеем Лавровым. Официальный представитель МИД России Мария Захарова сообщила, что встреча министров длилась три часа.