Բյուջեի խնայողության համար Իսրայելը բարձրացրել Է ծխախոտի եւ գարեջրի հարկերը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի իշխանությունները որպես բյուջեի պակասուրդի կրճատման առաջին քայլ բարձրացրել են ծխախոտի արտադրանքի եւ գարեջրի հարկերը, ինչպես հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը, գրում Է The Jerusalem Post-ը: Ծխախոտի ակցիզը 260,6 տոկոսից բարձրացել Է մինչեւ 278,6 տոկոս՝ մեկ տուփ սիգարետների գինն ավելացնելով 2 – 3 շեկելով (40-ից մինչեւ 60 եվրոցենտով): Գարեջրի հարկն աճել Է գրեթե կրկնապատիկ՝ մեկ լիտրի դիմաց 2,18-ից մինչեւ 4,19 շեկել:
Ինչպես գրում Է «Հաարեց»-ը, հուլիսի 30-ին Իսրայելի կառավարությունը պետք Է ընդունի բյուջի խնայողության լրացուցիչ մտիջոցներ: Մասնավորապես, նշում Է Agence France-Presse-ը, ենթադրվում Է, որ հավելադիր արժեքի հարկը 16 տոկոսից կբարձրացվի մինչեւ 17 տոկոս, իսկ ունեւոր տնային տնտեսությունների եկամտահարկը կբարձրացվի երկու տոկոսային կետով:
Ինչպս ընդգծել Է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նաթանյահուն, այն միջոցները, որոնց հուլիսի 30-ին իշխանությունները պետք Է հավանություն տան, չեն ազդի սոցիալական քաղաքականության եւ կրթության ֆինանսավորման վրա: Միեւնույն ժամանակ կառավարությունը հույս ուն, որ Էապես կնվազի բյուջեի պակասուրդը, որն արդեն հասել Է համախառն ներքին արդյունքի 4 տոկոստին եւ կրկնապատիկ գերազանցում Է ընթացիկ տարվա համար՝ ավելի վաղ կանխատեսված ցուցանիշը:

Израиль для экономии бюджета поднял налоги на табак и пиво
Власти Израиля в качестве первого шага по сокращению бюджетного дефицита повысили налоги на табачные изделия и пиво, сообщает Арменпресс со ссылкой на The Jerusalem Post. Акциз на табак увеличился с 260,6 процента до 278,6 процента, добавив к цене пачки сигарет по 2-3 шекеля (от 40 до 60 евроцентов). Налог на пиво вырос почти в два раза - с 2,18 до 4,19 шекеля за литр.
Как пишет "Гаарец", в следующий понедельник, 30 июля, израильское правительство должно принять дополнительные меры бюджетной экономии. В частности, указывает Agence France-Presse, предполагается, что НДС будет увеличен с 16 до 17 процентов, а подоходный налог с состоятельных домохозяйств будет повышен на два процентных пункта.
Как подчеркнул премьер-министр Израиля Беньямин Нетаниягу, меры, которые должны одобрить власти в понедельник, не скажутся на финансировании социальной политики и образования. В то же время правительство рассчитывает на существенное уменьшение дефицита бюджета, который уже достиг 4 процентов ВВП и в два раза превышает ранее прогнозируемый показатель на текущий год.