Օլիմպիադայի կազմկոմիտեն հերքել Է հավատարմագրման հարցում Լուկեշենկոյին մերժելը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ) եւ Լոնդոնի Օլիմպիադայի կազմկոմիտեն հերքել են այն հաղորդումները, թե Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին մերժվել Է խաղերի հավատարմագրում ստանալու հարցում: Այս մասին հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անեով «Ռ-Սպորտ»-ին: Մարզական պաշտոնյաները նշել են, որ հրավերներ են հղել պետությունների բոլոր ղեկավարներին, իսկ Լուկաշենկոյին Լոնդոն թողնելու որոշումը կընդունեն Մեծ Բրիտանիայի իշխանությունները:
Այն որոշումը, որ Բելառուսի նախագահին մերժել են Օլիմպիական խաղեր այցելելու հացում, իր թվիթերում հաղորդել Էր Ռուսաստանի Օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Ալեքսանդր Ժուկովը:
Մինչդեռ, հայտնի Է, որ Բելառուսի նախագահի եւ հանրապետության ղեկավարության մյուս ներկայացուցիչների նկատմամբ գործում են Եվրամիության պատժամիջոցները: Նրանց արգելված Է մուտքը Եվրամիության տարածք, այդ թվում Մեծ Բիտանիա:
Ինչպես հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը, հուլսի 25-ին Մինսկում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանությունը հավաստել Է, որ իր երկրի իշխանություններն ուժի մեջ են թողնում Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի մուտքի արգելքը, այդ թվում նաեւ Լոնդոնում Օլիմպիական խաղերի անցկացման ժամանակամիջոցում:

Оргкомитет Олимпиады опроверг отказ Лукашенко в аккредитации
Международный олимпийский комитет (МОК) и Оргкомитет лондонской Олимпиады опровергли сообщения о том, что президенту Белоруссии Александру Лукашенко отказано в получении аккредитации на игры. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на "Р-Спорт".Спортивные чиновники отметили, что отправили приглашения всем главам государств, а решение, пускать ли Лукашенко в Лондон будут принимать британские власти.
Ранее о том, что белорусском лидеру отказано в посещении Олимпийских игр, сообщил в своем твиттере президент Олимпийского комитета России Александр Жуков. При этом он уточнил, что это решение принял Оргкомитет игр и посетовал, что спортивные чиновники отказались следовать олимпийским ценностям и традициям.
Между тем, известно, что в отношении президента Белоруссии и других представителей руководства республики действуют санкции ЕС. Им запрещен въезд на территорию Евросоюза, в том числе в Великобританию. Таким образом в Брюсселе наказали белорусское руководство за нарушения на выборах и преследование оппозиции.
Как передает "Интерфакс", в среду посольство Великобритании в Минске подтвердило, что британские власти оставляют в силе запрет на въезд Александра Лукашенко, в том числе и на период проведения в Лондоне Олимпийских игр.