ԼՂՀ նախագահի ընտրությունները լինելու են արդար եւ թափանցիկ. Սոցիոլոգ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության նախագահի ընտրությունների քարոզարշավը ավարտվում է հուլիսի 17-ին. վաղը Լեռնային Ղարաբաղում «լռության օր» է:ԼՂՀ բնակչության 90 հազար 600 ընտրության իրավունք ունեցող քաղաքացիների 75 տոկոսը կընտրի գործող նախագահ Բակո Սահակյանին:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հուլիսի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Սոցիոմետր» սոցիոլագիական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը,
Ձայների 25 տոկոսն էլ կկիսվի ԼՂՀ նախագահի մյուս թեկնածուների` Վիտալի Բալասանյանիեւ Արկադի Սողոմոնյանի միջեւ:«Վիտալի Բալասանյանը չի հաղթի, որովհետեւ քարոզարշավի ընթացքում ընդունել է ծայրահեղ ընդդիմադիր կեցվածք: Նրա ոչ մի հայտարարություն չի հիմնավորվում, մինչդեռ Բակո Սահակյանի ծրագիրը գործնական բնույթ ունի»,-ասաց նա:
Սոցիոլոգը նշեց, որ ընտրական իրավունք ունեցող երիտասարդների, համեստ կենսամակարդակ ունեցողների 65 տոկոսը դեռ չի որոշել, թե ձայնն ում է տալու:
Ըստ Ադիբեկյանի` ԼՂՀ նախագահի ընտրություններն անցնելու են նախորդ ընտրություններին նման` պարզ, արդար եւ թափանցիկ:«Ղարաբաղում կաշառք տալն անհիմն է, քանի որ հենց Բակո Սահակյանն էլ ժամանակին պայքարել է կաշառակերների դեմ, դրա համար էլ կորցրել է իր ձայների տասը տոկոսը»,-ասաց նա:
ԼՂՀ նախագահի ընտրություններըկանցկացվեն 2012 թ. հուլիսի 19-ին: Ընտրություններին կմասնակցեն երեք թեկնածուներ` ԼՂՀ գործող նախագահ Բակո Սահակյանը, Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանի գիտաուսումնական գծով պրոռեկտոր Արկադի Իվանի Սողոմոնյանը եւ ԼՂՀ Ազգային ժողովի անկուսակցական պատգամավոր Վիտալի Միխայիլի Բալասանյանը:

The presidential elections in NKR will be fair and transparent: sociologist
YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS: The campaign of presidential elections in Nagorno-Karabakh Republic is finishing on July 17: Tomorrow is a “silence day” in Nagorno Karabakh. 75 percent of the NKR citizens which have a right to vote will give their voice for the present President Bako Sahakyan. Armenpress reports that about this said Director of sociologic center “Sociometer” Aharon Adibekyan during the press conference on July 17.
The rest 25 percent will be shared between the other two presidential candidates Vitaly Balasanyan and Arkady Soghomonyan. “Vitaly Balasanyan will not win because during the campaign had a very radical behavior. None of his statements is justified whereas the program of Bako Sahakyan is practical” he said.
The sociologist mentioned that 65 percent of the youth and people who have not very good living conditions have not decided yet whom they will give their vote.
According to Adibekyan the presidential election in NKR will be like the previous ones – free, fair and transparent. “To give a bribe is senseless in Karabakh as Bako Sahakyan himself struggled against grafters and because of it lost 10 percent of his votes” he said.