Առաջիկա տարիներին նվազագույն աշխատավարձի չափն առնվազն կկրկնապատկվի. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսության ներքին ռեսուրսների վրա հիմնված զարգացումն առաջիկա հինգ տարվա ընթացքում կունենա երկրի տնտեսական աճի ապահովման համար առաջնային դերակատարում։ ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստի ժամանակ, ներկայացնելով Կառավարության ծրագիրը, այս մասին հայտարարեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Նա հատկանշական համարեց ծրագրով նախատեսված նվազագույն աշխատավարձի մակարդակի առնվազն կրկնապատկումն ու միջին աշխատանքային կենսաթոշակի մակարդակի բարձրացումը՝ հասցնելով աղքատության գծի համեմատ 125-135 տոկոսի: «Թույլ համաշխարհային պահանջարկը եւ արտաքին աշխարհի էական անորոշությունները սահմանափակում են արտաքին տնտեսությունից ռեսուրսների ներհոսքի հնարավորությունը: Կառավարությունն այս պայմաններում ակնկալում է արտահանման ծավալների նպատակադրված ավելացմանը հասնել հիմնականում արտահանմանն ուղղված արդյունաբերական քաղաքականության շնորհիվ, ինչը ենթադրում է ներքին ռեսուրսների համակարգված եւ արդյունավետ օգտագործում»,- ասաց վարչապետը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ծրագրի համաձայն` առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում աղքատության մակարդակ 8-10 տոկոսային կետով կրճատվելու է, ծնելիության գումարային գործակիցն աճելու է` հասնելով մինչեւ 1.8-ի, կստեղծվեն 100 հազարից ավելի նոր աշխատատեղեր, ընդ որում, ոչ գյուղատնտեսական զբաղվածների թիվը կավելանա 30-50 հազարով:

The minimum wage to be doubled during coming years: PM
YEREVAN, JUNE 18, ARMENPRESS: Armenia's economic development based on internal resources will have the primary role on the country’s economic growth throughout five years.
At the course of the extraordinary session, presenting the Government program, the head of the Executive Body came forth with the statement.
Sargsyan emphasized the doubling of minimum wage as well as the raising of labor pension scheduled by the program.
‘’ Weak global demand and the essential uncertainties of the outside world limit the chances of foreign economy resources inflow .Under those conditions the Government expects to assure export volume increase mainly through the industrial policy, which suggests systematic and effective use of internal resources’’ PM Sargsyan stated.
As Armenpress reports, in accordance to the program poverty rate is set to be ratcheted up by 8-10 %, total birth rate coefficient reaching up to 1.8, more than 100 thousand new jobs will be created during five years.
By the way the number of employees of non-agricultural sphere will increase by 30-50 thousand.Government actions indicators have been assessed on the basis of existing trends.