Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը հավաստիացրել է` Հայկական օրինագիծը Սահմանադրական դատարան ներկայացնելու հարցն օրակարգային չէ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը Սահմանադրական դատարանի քննությանը ներկայացնելու հարցը օրակարգում չէ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ֆրանսպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Բեռնար Ակուայեն:
«Պետք է հանդարտվեն այս հարցում ներառված բոլոր կողմերը, այդ թվում նաև մեր թուրք գործընկերները: Նրանց պետք է բացատրել, որ այս օրենքն ուղղված չէ նրանց դեմ»,- հավելել է Ակուայեն:
Օրենքի սահմանադրականությունը ստուգելու համար Ֆրանսիայի Սահմանադրական դատարան դիմելու հնարավորություն ունեն Ազգային ժողովի նախագահը, Սենատի նախագահը, Հանրապետության նախագահը, կամ էլ` 60 խորհրդարանականները:

Submission of the Armenian Bill to Constitutional Court is not an agenda issue: French National Assembly Speaker
YEREVAN, JANUARY 24, ARMENPRESS: The issue on submitting of the Armenia Bill to the Constitutional Court is not in the agenda, French National Assembly Speaker Bernard Accoyer stated, Armenpress reports citing the FrancePress.
"All the parties involved in this issue, including our Turk partners, must calm down. We must explain them that this law is not against them," said Bernard Accoyer.
The NA speaker, the president of the Senate, the president of the state and 60 parliamentarians are eligible to apply to the Constitutional Court of France for checking up the accordance with the law.