Վարչապետի նպատակն է ձևավորել մտածող, կանխատեսող և խստապահանջ մարդկանց բանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ: ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կենսաթոշակային կուտակային նոր համակարգը հնարավորություն կտա քաղաքացիներին երաշխավորել իրենց ապահով ծերությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին նշեց Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը` առաջին կենսաթոշակային տարեկան համաժողովի ժամանակ:
«Մենք փոխում ենք քաղաքացիական մտածողությունը և նրանց մոտիվացիան: Աշխատող քաղաքացին պետք է մտածի, որ ինքն է պատասխանատու իր ապագայի համար և կուտակումներ կատարի իր ապահով ծերության համար»,- ասել է վարչապետը:
Այդպիսի տրամամաբանություն է դրված կենսաթոշակային բարեփոխումների հիմքում, ինչը համահունչ է ժամանակակից աշխարհի իրողություններին: «Մենք ստեղծում ենք ազատ մտածող մարդու միջավայր, ով պետք է կարողանա իրացնել իր ազատությունը: Կենսաթոշակային բարեփոխումները մեր հասարակությունում փոխելու են տնտեսական և ֆինանսական մտածողությունը»,- նշեց Տիգրան Սարգսյանը:
Դա բերելու է մտածող, կանխատեսող և խստապահանջ մարդկանց բանակի ձևավորման:
Պետությունը ստեղծելու է բարենպաստ միջավայր և քաղաքացիներին զինելու է գիտելիքներով, որպեսզի նրանք կարողանան արդյունավետորեն կուտակել իրենց միջոցները: «Պետությունը կրկնապատկելու է այն խնայողությունները, որոնք կուտակային համակարգի միջոցով իրականացնելու են մեր քաղաքացիները»,-նշեց կառավարության ղեկավարը:
Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգը Հայաստանում ներդրվելու է 2014թ. հուվարի մեկից: Բարեփոխումից հետո, կենսաթոշակային ապահովության համակարգը ունենալու է երեք բաղադրիչ. պետության կողմից ապահովվող բազային կենսաթոշակ, պարտադիր կուտակային բաղադրիչ (քաղաքացիների աշխատավարձի 5 տոկոսի չափով վճարում, որը կրկնապատկելու է պետությունը) և կամավոր կուտակային` քաղաքացիների հայեցողությամբ: Համակարգը պարտադիր է լինելու 1974թ. հունվարի մեկից հետո ծնված քաղաքացիների համար:

Новая накопительная пенсионная система гарантирует обеспеченную старость
Новая накопительная пенсионанная система гарантирует гражданам обеспеченную старость. Как сообщает Арменпресс, это мнение высказал премьер-министр РА Тигран Саргсян на первой годичной пенсионной конференции.
«Мы меняем гражданский менталитет и мотивации. Работающий гражданин должен думать о том, что он сам ответственен за свое будущее и делать накопления на старость», - сказал премьер.
Именно эта логика и заложена в основу пенсионных реформ, что созвучно реалиям современного мира. «Мы создаем среду свободно мыслящих людей, которые способны реализовать свою свободу на деле. Пенсионные реформы изменят в нашем обществе экономический и финансовый менталитет», -считает Т.Саргсян. Это, по его мнению, приведет к формированию сообщества мыслящих, прогнозирующих и ответственных людей.
Государство создаст благоприятную среду и вооружит своих граждан знаниями, чтобы они смогли эффективно накоплять свои средства. «Государство удвоит те сбережения, которые смогут отложить наши граждане с помощью накопительной системы», - сказал премьер.
Обязательная накопительная пенсионная система будет внедрена в Армении с 1 января 2014 г. После проведения реформ, эта система будет иметь три составляющие: базовую пенсию, обеспечиваемую государством, обязательную накопительную составляющую (5 % от зарплаты граждан, которые будут удвоены государством) и добровольные накопления по усмотрению граждан. Эта система будет обязательна для граждан, рожденных после 1 января 1974 г.