Դ. Ջամալյան. «Եթե Ադրբեջանը գնա ռազմական արկածախնդրության, Հայաստանին Ռուսաստանի կողմից լուրջ աջակցություն կլինի»
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթե Ադրբեջանը գնա պատերազմի, ապա Հայաստանը կստանա իր ռազմավարական դաշնակցի' Ռուսաստանի լուրջ աջակցությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը: Նա այդ համոզմանն է' հաշվի առնելով հայ-ռուսական հարաբերությունների ներկա բարձր մակարդակը, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի Զինված ուժերի բարձրագույն ղեկավարության, այդ թվում նաեւ' ՌԴ ՊՆ օպերատիվ շտաբի պետ, գեներալ Անդրեյ Տրետյակի հայտարարությունները: Հիշեցնենք, որ վերջինս հայտարարել էր' Ռուսաստանը կկատարի Հայաստանի նկատմամբ իր ռազմական պարտավորությունները:
Ըստ Դ. Ջամալյանի' 2008 թվականի ռուս-վրացական պատերազմը նվազեցրել է հայ-ադրբեջանական պատերազմի վերսկսման հնարավորությունը, քանի որ այն առաջին հերթին ձեռնտու չէ Ռուսաստանին: «Դա փաստ է, եւ ՌԴ-ն երբեք թույլ չի տա պատերազմ Հարավային Կովկասում, ինչը բացեիբաց է ասվում: Իսկ եթե, այնումանայնիվ, Ադրբեջանը գնա ռազմական արկածախնդրության, ապա Հայաստանին Ռուսաստանի կողմից աջակցություն կլինի, ընդ որում' շատ լուրջ: Որեւէ կասկած դրանում չունեմ. դա հայտարարվում է ե'ւ ռազմական, ե'ւ դիվանագիտական ասպարեզում»,- ասաց ռազմական փորձագետը:
Ըստ նրա' Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարություններն ունեն քարոզչական բնույթ, ուղղված են ներքին լսարանին: «Բաքվում սթափ են գնահատում իրենց ունակությունները եւ խնդիրը: Հասկանում են նաեւ, որ ներկայում պատերազմի վերսկսման նպաստավոր իրավիճակ չէ' աշխարհաքաղաքական եւ ռազմական հնարավորությունների տեսանկյունից»,- նկատեց Դ. Ջամալյանը:

Д. Джамалян: «Если Азербайджан пойдет на военную авантюру, Армения получит серьезное содействие со стороны России»
Если Азербайджан пойдет на войну, Армению получит серьезное содействие со стороны своего стратегического партнера – России. В ходе беседы с Арменпресс с подобным заявлением выступил военный эксперт Давид Джамалян. Он пришел к данному выводу, учитывая текущий высокий уровень армяно-российских отношений, а также заявления высшего руководства Вооруженных сил России, в том числе завление начальника Оперативного штаба ВС РФ Андрея Третьяка. Напомним, что последний заявил, что Россия исполнит свои военные обязательства перед Арменией.
По словам Д. Джамаляна, русско-грузинская война 2008 года уменьшила возможности возобновления армяно-азербайджанской войны, так как это в первую очередь не исходит из интересов России. «Это факт, и Россия не позволит войны на Кавказе, о чем говорится открыто. А если, тем не менее, Азербайджан пойдет на военную авантюру, Армения получит содействие (причем очень серьезное) со стороны России. Я не сомневаюсь в этом: об этом заявляется как на военной, так и на дипломатической арене», - отметил военный эксперт.
Д. Джамалян отметил, что воинственные заявления Азербайджана носят пропагандистский характер, направлены на внутреннюю аудиторию. «В Баку трезво оценивают свои возможности и проблемы. Также понимают, что сейчас не благоприятная ситуация для возобновления войны с точки зрения геополитических и военных возможностей», - заметил Д. Джамалян.