Հայաստանի բնակլիմայական պայմանները բարենպաստ են ջերմատնային տնտեսությունների զարգացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի բնակլիմայական պայմանները բարենպաստ են ջերմատնային տնտեսությունների զարգացման համար: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման դիտարկում արեց Հայաստանի ջերմատնային ասոցիացիայի տնօրեն Պողոս Գեւորգյանը' հավելելով, որ 2003 թ-ի համեմատ ներկայում ջերմոցային բիզնեսը Հայաստանում մեծ աճ է ապրել: 2003թ-ին Բիզնեսի աջակցման կենտրոնի հետ իրականացված մոնիթորինգի արդյունքում պարզ է դարձել, որ Հայաստանում կա 39 հա ջերմատուն, այսօր այդ թիվը հասել է 120 հա-ի: Պ. Գեւորգյանի խոսքով' ներկայում Հայաստանի ջերմատների տարածքը գրեթե նույնն է, ինչ կար Խորհրդային միության ժամանակաշրջանում: «Սակայն մեծ հնարավորություն կա դա զարգացնելու: Զուր չէ, որ Խորհրդային միության տարիներին նախատեսված էր Հայաստանում ստեղծել մոտ 1000 հա ջերմատուն: Սակայն Խորհրդային միության փլուզումից հետո այդ ծրագրերը կիսատ մնացին»,- ընդգծեց Պ. Գեւորգյանը: Նա նշեց, որ ներկայում ասոցիացիայի նպատակն է ջերմատները զարգացնել լեռնային գոտիներում, որտեղ նաեւ կստեղծվեն աշխատատեղեր: Ըստ նրա' լեռնային շրջաններում հոյակապ պայմաններ են ջերմատները զարգացնելու համար, սակայն դրա համար անհրաժեշտ է պետական ծրագիր: «Ասոցիացիան ի զորու չէ իրականացնել նմանատիպ ծրագիր»,- ասաց Պ. Գեւորգյանը' հավելելով, որ Հայաստանը պետք է դառնա ջերմատնային ինդուստրիալ երկիր:
Բիզնեսի աջակցման կենտրոնի տնօրեն Սամվել Գեւորգյանի խոսքով' կենտրոնը հիմնադրումից ի վեր զբաղվում է ջերմոցային տնտեսությունների հարցերով, խնդիրներով, հնարավորությունների ուսումնասիրությամբ: Նրա խոսքով' ջերմատնային տնտեսությունների տարածքները վերջին տարիներին ավելացել են, սակայն խնդիրները մնացել են նույնը:
Ըստ Ս. Գեւորգյանի' մյուս կարեւոր խնդիրը մասնագետների հարցն է: «Խորհրդային միության շրջանի մասնագետները հիմա արդեն թոշակի են անցել կամ կենդանի չեն, իսկ երիտասարդ սերնդի համար գրավիչ չէ այդ մասնագիտությունը»,- շեշտեց Ս. Գեւորգյանը' հավելելով, որ ջերմատնային տնտեսությունների զարգացումը Հայաստանում կնպաստի նաեւ այլ ոլորտների զարգացմանը, աշխատատեղերի ավելացմանը, ինչպես նաեւ ներդրումների հոսքի աճ կապահովի:

Armenia’s Climate Conditions Favorable for Development of Greenhouse Businesses
Armenia's climate conditions are favorable for the development of greenhouse businesses, Poghos Gevorgyan, director of the Greenhouse Association of Armenia, said today at a news conference. He added that the greenhouse business has advanced in Armenia.
In the result of a monitoring, conducted 2003 in association with the Business Support Center, it became clear that 39 ha of greenhouse is available in Armenia and now it increased up to 120 ha. The territory of the greenhouses is the same as it was in the Soviet period.
"However there is an opportunity to develop it. It is not a coincidence that in the Soviet years it was intended to create 1000ha-greenhouse in Armenia. After the collapse of the Soviet Union, the programs remained unfinished," Poghos Gevorgyan said.
He says the Greenhouse Association has an objective to develop greenhouse businesses in the mountainous areas and create vacancies there. "The association is not able to implement such programs," Poghos Gevorgyan. He added that Armenia should become a country of greenhouse industry.
According to Samvel Gevorgyan, director of the Business Support Center, since its establishment the center has been engaged in issues and opportunities of the greenhouse business. He said one of the most important issues is the lack of specialists. "For the young generation the profession has no appeal," he said.
Samvel Gevorgyan says the greenhouse business development in Armenia will promote the development of other spheres, creation of vacancies, as well as increase in investments.