Տ. Սարգսյան. «Գերատեսչությունները պետք է հրաժարվեն կանխիկ եղանակով կատարվելիք ծախսերից»
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարության այսօրվա նիստում հաստատվեց «2011թ. պետբյուջեով նախատեսված միջոցների հաշվին պետական գերատեսչությունների կողմից կանխիկ ձեւով կատարվող ծախսերի չափաքանակ»-ը: Ինչպես նշեց Ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, չնայած իրենք կողմ են վարկային քարտերով հաշիվների շրջանառության քաղաքականությանը, բայց մի շարք պետական մարմինների հավաստմամբ' այդ համակարգին ամբողջովին անցնելը հնարավոր չէ: Նրա տեղեկացմամբ' ներկայում միայն Կառավարության աշխատակազմն է ամբողջովին անցել վարկային քարտերի միջոցով գնումների իրականացմանը:
«Կառավարության աշխատակազմը, կանխիկից հրաժարվելով, արդեն 2 տարի է փորձում է ցույց տալ, որ որեւիցե խնդիր' թե' գործուղումների, թե' գնումների, եւ թե' ներկայացուցչական ծախսերի առումով, չի առաջանում: Այդ դեպքում մնացած գերատեսչություններին ի՞նչն է խանգարում ամբողջությամբ այդ համակարգին անցնելու համար»,- հարցրեց վարչապետը: Ֆինանսների նախարարը փաստեց, որ իրականում որոշ տեղերում կան օբյեկտիվ դժվարություններ: Դրանցից Վ. Գաբրիելյանն առանձնացրեց հեռավոր շրջաններում, օրինակ' սահմանապահների մոտ բանկոմատների բացակայության պատճառով վարկային քարտերի միջոցով աշխատելու դժվարությունը: Չնայած դրան' վարչապետը պնդեց եւս մեկ անգամ գերատեսչությունների հետ աշխատել, բացատրություններ պահանջել: Նրա խոսքով' անընդունելի է, երբ որոշ ծառայություններ' համակարգչային, գույքի եւ սարքավորումների վարձակալություն, տրանսպորտային նյութերի ձեռք բերում, կատարվում են կանխիկ եղանակով:

Т.Саргсян: «Ведомства должны отказаться от наличных расходов»
Сегодня на заседании правительства РА была утверждена «Квота расходов в наличной форме государственных ведомств за счет предусмотренных госбюджетом РА 2011 г. средств».
Как отметил министр финансов Ваче Габриелян, хотя они не против политики расчетов кредитными карточками, тем не менее, по мнению ряда государственных органов, полностью перейти к этой системе пока невозможно. По его словам, в настоящее время только аппарат правительства РА полностью перешел на закупки путем кредитных карт.
«Аппарат правительства, отказавшись от наличных расчетов, уже 2 года пытается показать, что каких-либо проблем, связанных с командировками, закупками или представительскими расходами, не возникает. В этом случае, что мешает остальным ведомствам полностью перейти на эту систему?», - задается вопросом премьер.
По словам В.Габриеляна, в некоторых местах, действительно, есть объективные трудности. Несмотря на это, Тигран Саргсян вновь призвал поработать с ведомствами и добиваться устранения наличных расходов. По его словам, недопустимо, когда определенные услуги (компьютерные, при аренде имущества и оборудования, транспортные) оплачиваются за наличные.