Ա. Խիտարով. «Ցեղասպանության ճանաչման հարցում հայերն ավելի շատ բանի են հասել, քան հույները»
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունաստանի խորհրդարանը մայիսի 19-ը հռչակել է Պոնտոսի հույների' թուրքերի կողմից իրականացված ցեղասպանության հիշատակի օր: Ինչպես այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն, ցեղասպանագետ-պատմաբան Սուրեն Մանուկյանը, Պոնտոսի հույների ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը շատ ավելի ուշ սկսվեց' Հայոց ցեղսպանության հետ համեմատած: Նրա խոսքով' միայն երեք երկիր' Հունաստանը, Կիպրոսը եւ Շվեդիան են ճանաչել հույների ցեղասպանությունը, 2007թ-ին Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցությունն ընդունել է վերջինիս ճանաչման վերաբերյալ փաստաթուղթ, որը գիտական հիմք է տալիս հույների ցեղասպանության միջազգային ճանաչման համար: Ըստ Ս. Մանուկյանի' Մ. Քեմալը մեծ դեր ունի հույների ցեղասպանության գործում: «Եթե Հայոց ցեղասպանության պարագայում Թուրքիան ամբողջ պատասխանատվությունը գցում է Օսմանյան կայսրության եւ երիտթուրքերի վրա, ապա հունականի դեպքում Քեմալն առանցքային նշանակություն ունի»,- ընդգծեց Ս. Մանուկյանը:
Հայաստանում հունական հասարակական կազմակերպությունների միության նախագահ Արկադի Խիտարովի խոսքով' ներկայում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Եվրոպայի, Ավստրալիայի հունական կազմակերպություններն ակտիվ գործունեություն են իրականացնում հույների ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ: Այդ պայքարի արդյունքում Ավստրալիայի նահանգներից մեկն արդեն ընդունել է հույների ցեղասպանությունը: Ա. Խիտարովը նշեց, որ այսօր Ռուսաստանի հունական համայնքը Մոսկվայում Թուրքիայի դեսպանատան դիմաց ցույց է անցկացնելու: Նրա խոսքով' նմանատիպ գործընթացներում հայերը միշտ հույների կողքին են: Ըստ նրա' այսօր Հունաստանում լուրջ պետական մոտեցում չկա Պոնտոսի հույների ցեղասպանության միջազգային ճանաչման վերաբերյալ:
«Մեզ համար միշտ էլ օրինակ է եղել այս հարցում հայերի պայքարը, ովքեր ավելի շատ բանի են հասել, որը կարելի է դրական արդյունք համարել: Հույս ունեմ, որ Հունաստանն ավելի մեծ ուշադրություն կդարձնի Պոնտոսի հույների ցեղասպանության խնդրին»,- շեշտեց Ա. Խիտարովը' հավելելով, որ չարը պետք է հատուցի մի օր:
Իսկ ինչ վերաբերում է Թուրքիայի' Եվրամիությանն անդամակցելու խնդրին' բանախոսները նշեցին, որ անհեթեթություն կլինի, եթե ԵՄ-ն նման քայլի գնա: «Հույս ունեմ, որ Եվրոպան նման քայլ թույլ չի տա, քանզի դրանով Եվրամիությունը կկորցնի իր իմաստը»,- ընդգծեց միության նախագահը:
Նշենք, որ Թուրքիայի կողմից իրականացված հույների ցեղասպանության հետեւանքով տարբեր աղբյուրների տվյալներով զոհվել է 800 հազարից 1 մլն մարդ, բուն Պոնտոսում զոհերի թիվը եղել է 350 հազար:

Arkadi Khitarov Says Armenians Have Achieved More in Genocide Recognition than Greeks
The Parliament of Greece declared May 19 Day of Commemoration of the Genocide, which was committed by Turks against the Greeks of Pontus.
Suren Manukyan, deputy director of the Armenian Genocide Museum-Institute, historian, genocide scholar, said today at a news conference that the international recognition process of Pontus Greeks' Genocide started later than that of the Armenian Genocide. He says only 3 countries – Greece, Cyprus and Sweden – recognized the Genocide. In 2007 the International Association of Genocide Scholars adopted a document, which gives scientific grounds for the international recognition of the Genocide of Greeks.
According to Suren Manukyan, Mustafa Kemal had a great role in the Genocide of the Greeks. "In the case of the Armenian Genocide we burden the whole responsibility on the Ottoman Turkey and Young Turks, and in the case of the Greek Genocide Kemal has a significant role," Suren Manukyan said.
Arkadi Khitarov, president of the Union of Greek NGO's in Armenia, says the Greek organizations of USA, Europe and Australia exert efforts for the international recognition of the Greek Genocide. In the result of this struggle one of the states of Australia has already adopted it. He says Armenians always support such actions by the Greeks. He added that there is no serious state approach in Greece towards the Genocide of the Greeks of Pontus.
"The struggle in this issue by the Armenians has always been a landmark for us: they achieved more and this can be considered a positive result," Arkadi Khitarov said. He added that he hopes Greece will pay more attention to this issue.
As to Turkey's membership to the European Union, the speakers mentioned that such a step by the EU will be nonsense. "I hope Europe will not allow such a step, as with this the European Union will lose its significance," Arkadi Khitarov said.