Պորտաբույծների այդ համակարգը պետք է արմատախիլ արվի. Տիգրան Ավինյանը՝ համատիրությունների մասին
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, որ համատիրությունների արմատական փոփոխությունն իր քաղաքական հանձնառությունն է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ ՝ Տիգրան Ավինյանն այդ մասին հայտարարել է Երևանի ավագանու նիստի ժամանակ։
«Մենք փաստացի համատիրությունների գործառույթը վերցրել ենք մեր ուսերին, քաղաքի ուսերին. ամբողջ քաղաքում կապիտալ ներդրում ենք իրականացնում։ Այս տարվա վերջով 3060-3070 վերելակ կունենանք փոխարինված ամբողջ քաղաքում, և կմնա փոխելու ընդամենը 1300 վերելակ։ Մարդիկ շատ լավ հասկանում են, թե իրենց համատիրությունները ինչ գործառույթներ ունեն և  տեսնում ենք, որ համատիրություններն այդ գործառույթները փաստացի չեն կատարում, և այստեղ, կարծում եմ, որ մեր միջամտության կարիքը կա»,- ասել է Ավինյանը։
Նա մանրամասնել է, որ հունիսի 7-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ընթացքում, երբ մարդկանց հետո շփումների ժամանակ խոսք է գնացել համատիրությունների ոչ արդյունավետ աշխատանքի մասին և ինքը մարդկանց ասել է, որ համատիրությունների ներկայացուցիչներին հենց բնակիչներն են ընտրում, մարդիկ պնդել են, որ իրենք որևէ մեկին չեն ընտրել և չգիտեն, թե ինչպես են համատիրությունները ձևավորվել։
«Բոլոր այս դեպքերի համար պետք է նորմալ, նոր ընտրություններ կազմակերպվեն, և այդ պորտաբույծների համակարգը պետք է արմատախիլ արվի։ Պորտաբույծների... նստած մենակ իրենց աշխատավարձը ստանան։ Ես վստահ եմ, որ հավաքագրման տեսանկյունից էլ բազմաթիվ խնդիրներ կան, և նախկին իշխանությունները պորտաբույծներին օգտագործում էին ընտրությունների համար։ Եվ այդ նույն պորտաբույծների բավականին մեծ տոկոս մնացել և զբաղվում է պորտաբուծությամբ, և այդ պորտը պետք է կտրել»,- ասել է նա։

Эта система тунеядцев должна быть искоренена: мэр Еревана о кондоминиумах
Мэр Еревана Тигран Авинян заявил, что радикальное изменение кондоминиумов является его политическим обязательством.
Как передает Арменпресс, Тигран Авинян заявил об этом во время заседания Совета старейшин Еревана.
«Мы фактически взяли на свои плечи, на плечи города, функцию кондоминиумов: осуществляем капитальные вложения по всему городу. К концу этого года у нас будет заменено 3060–3070 лифтов по всему городу, и останется заменить всего 1300 лифтов. Люди очень хорошо понимают, какие функции выполняют их кондоминиумы, и мы видим, что кондоминиумы фактически эти функции не выполняют, и здесь, я думаю, есть необходимость в нашем вмешательстве», — сказал Авинян.
Мэр разъяснил, что в ходе предвыборной кампании, когда во время общения с людьми заходила речь о неэффективной работе кондоминиумов и он говорил людям, что представителей кондоминиумов выбирают сами жители, люди утверждали, что они никого не выбирали и не знают, как сформировались кондоминиумы.
«Для всех этих случаев должны быть организованы нормальные, новые выборы, и эта система тунеядцев должна быть искоренена. Тунеядцев... сидят и только получают свою зарплату. Я уверен, что и с точки зрения сборов есть множество проблем, и прежние власти использовали тунеядцев для выборов. И довольно большой процент этих же тунеядцев остался и занимается тунеядством, и эту пуповину нужно перерезать», — сказал он.