Պորտաբույծների այդ համակարգը պետք է արմատախիլ արվի. Տիգրան Ավինյանը՝ համատիրությունների մասին
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, որ համատիրությունների արմատական փոփոխությունն իր քաղաքական հանձնառությունն է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ ՝ Տիգրան Ավինյանն այդ մասին հայտարարել է Երևանի ավագանու նիստի ժամանակ։
«Մենք փաստացի համատիրությունների գործառույթը վերցրել ենք մեր ուսերին, քաղաքի ուսերին. ամբողջ քաղաքում կապիտալ ներդրում ենք իրականացնում։ Այս տարվա վերջով 3060-3070 վերելակ կունենանք փոխարինված ամբողջ քաղաքում, և կմնա փոխելու ընդամենը 1300 վերելակ։ Մարդիկ շատ լավ հասկանում են, թե իրենց համատիրությունները ինչ գործառույթներ ունեն և  տեսնում ենք, որ համատիրություններն այդ գործառույթները փաստացի չեն կատարում, և այստեղ, կարծում եմ, որ մեր միջամտության կարիքը կա»,- ասել է Ավինյանը։
Նա մանրամասնել է, որ հունիսի 7-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ընթացքում, երբ մարդկանց հետո շփումների ժամանակ խոսք է գնացել համատիրությունների ոչ արդյունավետ աշխատանքի մասին և ինքը մարդկանց ասել է, որ համատիրությունների ներկայացուցիչներին հենց բնակիչներն են ընտրում, մարդիկ պնդել են, որ իրենք որևէ մեկին չեն ընտրել և չգիտեն, թե ինչպես են համատիրությունները ձևավորվել։
«Բոլոր այս դեպքերի համար պետք է նորմալ, նոր ընտրություններ կազմակերպվեն, և այդ պորտաբույծների համակարգը պետք է արմատախիլ արվի։ Պորտաբույծների... նստած մենակ իրենց աշխատավարձը ստանան։ Ես վստահ եմ, որ հավաքագրման տեսանկյունից էլ բազմաթիվ խնդիրներ կան, և նախկին իշխանությունները պորտաբույծներին օգտագործում էին ընտրությունների համար։ Եվ այդ նույն պորտաբույծների բավականին մեծ տոկոս մնացել և զբաղվում է պորտաբուծությամբ, և այդ պորտը պետք է կտրել»,- ասել է նա։

‘This system of parasites must be eradicated’: Tigran Avinyan on condominium associations
Yerevan Mayor Tigran Avinyan has said that fundamentally reforming condominium associations is a political commitment of his.
Avinyan made the remarks during a meeting of the Yerevan Council of Elders.
“We have effectively taken the functions of the condominium associations upon ourselves, upon the city. We are making capital investments throughout the city. By the end of this year, we will have replaced 3,060-3,070 lifts across the city, leaving only 1,300 lifts to be replaced. People understand very well what functions their condominium associations have, and we see that the condominium associations are effectively not performing those functions. I therefore believe that our intervention is needed here,” Avinyan said.
He explained that during the campaign for the parliamentary elections held in Armenia on June 7, when the ineffective work of condominium associations came up in conversations with residents and he told them that condominium representatives were elected by the residents themselves, people insisted that they had not elected anyone and did not know how the condominium associations had been formed.
“Proper, new elections must be organised in all these cases, and this system of parasites must be eradicated. Parasites… sitting there just collecting their salaries. I am sure there are also numerous problems in terms of fee collection, and the former authorities used parasites for elections. And quite a large percentage of those same parasites have remained and continue to live parasitically, and that cord must be cut,” he said.