Հայաստանի և Ուզբեկստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդակցություն է անցկացվել
Երևանում տեղի են ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ուզբեկստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև քաղաքական խորհրդակցություններ` ՀՀ արտաքին գործերի և միջազգային առևտրի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանի և Ուզբեկստանի ԱԳ նախարարի տեղակալ Բոբուր Ուսմանովի գլխավորությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳՄԱ նախարարությունից հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգի և բազմակողմ համագործակցության հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ քաղաքական երկխոսությունը բարձրագույն և բարձր մակարդակում՝ ընդգծելով երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման և տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման կարևորությունը։
Մնացական Սաֆարյանը և Բոբուր Ուսմանովն առանձնահատուկ ուշադրություն են դարձրել առևտրատնտեսական կապերի խորացման, ներդրումների խթանման, բարձր տեխնոլոգիաների, կրթության ու զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին:
Կարևոր քայլ է համարվել գործարար շրջանակների միջև գործընկերության խթանումն ու ակտիվ երկխոսության պահպանումը։ Այս տեսանկյունից զրուցակիցները ողջունել են Երևանի և Տաշքենդի միջև ուղիղ օդային հաղորդակցության վերականգնումը և պայմանավորվել են ակտիվացնել աշխատանքները փոխկապակցվածության ոլորտում համագործակցության խորացումն ապահովելու ուղղությամբ:
Հայաստանի և Ուզբեկստանի նախարարների տեղակալներն ընդգծել են երկկողմ հարաբերություններում իրավապայմանագրային հիմքերի ընդլայնման կարևորությունը՝ տարբեր ոլորտներում առկա գործակցության ներուժի իրագործման համար:
Քննարկվել են Հայաստանում և Ուզբեկստանում տեղի ունեցող միջազգային միջոցառումներին փոխադարձ մասնակցության, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության հարցերը:

Armenia and Uzbekistan held political consultations in Yerevan, co-led by Deputy Minister of Foreign Affairs and International Trade of Armenia Mnatsakan Safaryan and Deputy Minister of Foreign Affairs of Uzbekistan Bobur Usmanov.
The Ministry of Foreign Affairs and International Trade said in a press release that the two sides discussed a wide range of issues on the bilateral agenda and multilateral cooperation, including political dialogue at the highest and high levels, emphasizing the importance of further developing bilateral relations and expanding cooperation in various areas.
Mnatsakan Safaryan and Bobur Usmanov paid particular attention to prospects for deepening trade and economic ties, promoting investment, and cooperation in the fields of high technologies, education and tourism.
Promoting partnerships between business communities and maintaining active dialogue were considered an important step. In this regard, the interlocutors welcomed the resumption of direct air service between Yerevan and Tashkent and agreed to intensify efforts to deepen cooperation in the area of connectivity.
The deputy foreign ministers of Armenia and Uzbekistan emphasized the importance of expanding the legal framework of bilateral relations to realize the existing potential for cooperation in various areas.
They also discussed mutual participation in international events held in Armenia and Uzbekistan, as well as cooperation in international organizations.