ՄԱԿ-ը պարենի համաշխարհային գների աճ է տեսնում հակամարտությունների և չոր եղանակի ֆոնին
ՄԱԿ-ի Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության (ՊԳԿ) պարենի գների ինդեքսն օգոստոսին 1,9%-ով բարձրացել է հուլիսի ցուցանիշի համեմատությամբ: Այն միջին հաշվով կազմել է 133,3 կետ, ինչը 2,5%-ով ավելի բարձր է, քան մեկ տարի առաջ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ՊԳԿ-ն, որը հետևում է համաշխարհային շուկայում պարենային ապրանքների զամբյուղի միջազգային գների ամսական փոփոխություններին:
Կազմակերպությունը նշում է, որ այս աճը պայմանավորված է մատակարարումների խափանման մտավախություններով։
«Կլիմայական ցնցումները, աշխարհաքաղաքական լարվածությունը և խաթարված առևտրային լոգիստիկան բոլորը միասին նվազեցնում են մատակարարման սպասումները։ Սա ցույց է տալիս, որ դիմացկունությունը, բաց առևտուրը և անվտանգ մուտքային հոսքերն այժմ կենտրոնական դեր են խաղում պարենի համաշխարհային գների կայունության համար», - ասել է ՊԳԿ-ի գլխավոր տնտեսագետ Մաքսիմո Տորերոն։
ՊԳԿ-ի հացահատիկային մշակաբույսերի գների ինդեքսը հուլիսի համեմատ աճել է 2,2 տոկոսով։ Ցորենի համաշխարհային գները օգոստոսին աճել են 2,6 տոկոսով և 15,0 տոկոսով բարձր են 2025 թ. մակարդակից՝ Սև ծովի արտահանման լոգիստիկայի շարունակական խափանումների, Եվրոպայի մեծ մասում շոգ և չոր եղանակի պատճառով արտադրության ավելի ցածր հեռանկարների և ԱՄՆ դոլարի թուլացման ֆոնին։ Եգիպտացորենի համաշխարհային գները հուլիսի համեմատ աճել են 2,5 տոկոսով։
1,1 և 1 տոկոսով բարձրացել է համապատասխանաբար բուսական յուղի և մսամթերքի գների ինդեքսը։ Կաթնամքերքի գների ինդեքսը հուլիսի համեմատ բարձրացել է 2,3 տոկոսով, շաքարավազի գների ինդեքսը՝ 11,9 տոկոսով։

ООН прогнозирует рост мировых цен на продовольствие на фоне конфликтов и засушливой погоды
Индекс цен на продовольствие Организации Объединенных Наций по продовольствию и сельскому хозяйству (ФАО) вырос на 1,9% в августе по сравнению с июлем. В среднем он составил 133,3 пункта, что на 2,5% выше, чем годом ранее.
Как передает Арменпресс, об этом сообщила ФАО, которая ежемесячно отслеживает изменения международных цен на корзину продовольственных товаров на мировом рынке.
Организация отмечает, что этот рост обусловлен опасениями по поводу перебоев в поставках.
«Климатические потрясения, геополитическая напряженность и сбои в торговой логистике снижают ожидания относительно поставок. Это показывает, что устойчивость, открытая торговля и стабильный приток товаров сейчас играют центральную роль в стабильности мировых цен на продовольствие», — заявил главный экономист ФАО Максимо Тореро.
Индекс цен на зерновые культуры ФАО вырос на 2,2 процента по сравнению с июлем. Мировые цены на пшеницу выросли на 2,6 процента в августе и на 15,0 процентов превышают уровень 2025 года на фоне продолжающихся сбоев в логистике экспорта из Черного моря, снижения перспектив производства из-за жаркой и сухой погоды в большей части Европы и ослабления доллара США. Мировые цены на кукурузу выросли на 2,5 процента по сравнению с июлем.
Индексы цен на растительное масло и мясо выросли на 1,1 и 1 процент соответственно. Индекс цен на молочные продукты вырос на 2,3 процента по сравнению с июлем, а индекс цен на сахар — на 11,9 процента.