ԵՄ 11 երկիր պահանջել է դադարեցնել արտաքին քաղաքականության հետ կապված «խոչընդոտող» վետոները
Եվրամիության 11 երկրից բաղկացած խումբը (Ավստրիա, Դանիա, Բելգիա, Ֆինլանդիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Լյուքսեմբուրգ, Նիդեռլանդներ, Ռումինիա, Իսպանիա և Շվեդիա) պահանջել է վերջ դնել «խոչընդոտող» վետոներին, որոնք վերջին տարիներին կաթվածահար են արել միության արտաքին գործողությունները։ Երկրների պնդմամբ՝ անկեղծ համագործակցության սկզբունքը պետք է գերակայություն ունենա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Euronews-ը, որի տրամադրության տակ է հայտնվել վերոնշյալ երկրների կողմից ստորագրված համապատասխան նամակը։
«Միության կոնսենսուսի մշակույթը նրա լեգիտիմության կարևոր աղբյուր է։ Հետևաբար, մենք շարունակում ենք ձգտել կոնսենսուսի, որտեղ հնարավոր է։ Սակայն մենք պետք է նաև ապահովենք, որ այս կոնսենսուսի մշակույթը խթանի համատեղ գործողությունները, այլ ոչ թե կանխի դրանք, հակառակ դեպքում մենք կունենանք լեգիտիմություն, բայց ոչ ուժ», - նշվել է երկրների կողմից ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին ուղղված նամակում, որը նաև ուղարկվել է այն անդամ պետություններին, որոնք չեն ստորագրել փաստաթուղթը։
Նամակում նաև նշվում է, որ ԵՄ արտաքին գործողությունները բախվում են արմատապես փոփոխված լանդշաֆտի, որը ձևավորվել է ռազմավարական մրցակցության, աճող անկայունության և կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգը խաթարելու փորձերի պատճառով։
ԵՄ կանոնների համաձայն՝ արտաքին քաղաքականությունը խստորեն կարգավորվում է միաձայնությամբ, ինչը նշանակում է, որ մեկ երկիր կարող է ցանկացած պահի «կապել մյուս 26 անդամ պետությունների ձեռքերը»։
Euronews-ը նշում է, որ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանն ապրիլին իշխանությունը կորցնելուց առաջ պարբերաբար օգտագործում էր վետոյի իրավունքը՝ զիջումներ ստանալու և իր շահերն առաջ մղելու համար։ Նա արգելափակել էր Ուկրաինայի համար 90 միլիարդ եվրոյի վարկը, որը համաձայնեցրել էին ԵՄ առաջնորդները։
Նամակը ստորագրող երկրները սահմանել են հետևյալ հինգ սկզբունքները, որոնք, նրանց կարծիքով, պետք է ուղղորդեն և բարելավեն դաշինքի ընդհանուր արտաքին քաղաքականությունը.
-Պահպանել անկեղծ համագործակցության և փոխադարձ համերաշխության սկզբունքները
-Ավելացնել կառուցողական ձեռնպահների կիրառումը՝ վետոյի փոխարեն
-Զերծ մնալ արտաքին քաղաքականության որոշումներն «էապես կապ չունեցող» հարցերի հետ կապելուց
-Ուսումնասիրել ԵՄ պայմանագրերի շրջանակներում միաձայնությունից որակյալ մեծամասնության անցնելու տարբերակները
-Ներկայացնել «հիմնավորված կարևոր պատճառներ»՝ նմանատիպ քայլը խոչընդոտելու համար։
Հրատարակությունը նշում է, որ միաձայնությունից որակյալ մեծամասնության քվեարկության համակարգի անցնելու հարցը երկար է քննարկվել Բրյուսելում, սակայն թեման սրվել է Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ծավալած պատերազմից հետո։

11 стран ЕС призвали положить конец «блокирующему» использованию права вето в вопросах внешней политики
Группа из 11 стран ЕС (Австрия, Дания, Бельгия, Финляндия, Франция, Германия, Люксембург, Нидерланды, Румыния, Испания и Швеция) потребовала прекращения использования «блокирующих» вето, которые парализовали внешнеполитическую деятельность союза в последние годы. Страны настаивают на том, что должен преобладать принцип искреннего сотрудничества.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Euronews, получивший соответствующее письмо, подписанное вышеупомянутыми странами.
«Культура консенсуса в Союзе является важным источником его легитимности. Поэтому мы продолжаем стремиться к консенсусу везде, где это возможно. Но мы также должны обеспечить, чтобы эта культура консенсуса способствовала совместным действиям, а не препятствовала им, иначе у нас будет легитимность, но не будет власти», — написали страны в письме Верховному представителю ЕС Кае Каллас, которое также было направлено государствам-членам, не подписавшим документ.
В письме также отмечается, что внешнеполитическая деятельность ЕС сталкивается с радикально изменившейся обстановкой, обусловленной стратегической конкуренцией, растущей нестабильностью и попытками подорвать основанный на правилах международный порядок.
Согласно правилам ЕС, внешняя политика строго регулируется единогласием, что означает, что одна страна может в любой момент «связать руки остальным 26 государствам-членам».
Euronews отмечает, что премьер-министр Венгрии Виктор Орбан регулярно использовал свое право вето для получения уступок и продвижения своих интересов, прежде чем потерять власть в апреле. Он заблокировал кредит в размере 90 миллиардов евро для Украины, согласованный лидерами ЕС.
Подписавшие письмо изложили пять принципов, которые, по их мнению, должны направлять и улучшать общую внешнюю политику блока:
- Поддержание принципов искреннего сотрудничества и взаимной солидарности
- Расширение использования конструктивного воздержания вместо вето
- Воздержание от увязывания внешнеполитических решений с «существенно не связанными» вопросами
- Изучение вариантов перехода от единогласия к голосованию квалифицированным большинством в рамках договоров ЕС
- Предоставление «существенных веских причин» для предотвращения такого перехода.
В публикации отмечается, что вопрос перехода от единогласия к голосованию квалифицированным большинством обсуждается в Брюсселе уже давно, но эта тема стала более актуальной после войны России в Украине.