ԵՄ 11 երկիր պահանջել է դադարեցնել արտաքին քաղաքականության հետ կապված «խոչընդոտող» վետոները
Եվրամիության 11 երկրից բաղկացած խումբը (Ավստրիա, Դանիա, Բելգիա, Ֆինլանդիա, Ֆրանսիա, Գերմանիա, Լյուքսեմբուրգ, Նիդեռլանդներ, Ռումինիա, Իսպանիա և Շվեդիա) պահանջել է վերջ դնել «խոչընդոտող» վետոներին, որոնք վերջին տարիներին կաթվածահար են արել միության արտաքին գործողությունները։ Երկրների պնդմամբ՝ անկեղծ համագործակցության սկզբունքը պետք է գերակայություն ունենա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Euronews-ը, որի տրամադրության տակ է հայտնվել վերոնշյալ երկրների կողմից ստորագրված համապատասխան նամակը։
«Միության կոնսենսուսի մշակույթը նրա լեգիտիմության կարևոր աղբյուր է։ Հետևաբար, մենք շարունակում ենք ձգտել կոնսենսուսի, որտեղ հնարավոր է։ Սակայն մենք պետք է նաև ապահովենք, որ այս կոնսենսուսի մշակույթը խթանի համատեղ գործողությունները, այլ ոչ թե կանխի դրանք, հակառակ դեպքում մենք կունենանք լեգիտիմություն, բայց ոչ ուժ», - նշվել է երկրների կողմից ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասին ուղղված նամակում, որը նաև ուղարկվել է այն անդամ պետություններին, որոնք չեն ստորագրել փաստաթուղթը։
Նամակում նաև նշվում է, որ ԵՄ արտաքին գործողությունները բախվում են արմատապես փոփոխված լանդշաֆտի, որը ձևավորվել է ռազմավարական մրցակցության, աճող անկայունության և կանոնների վրա հիմնված միջազգային կարգը խաթարելու փորձերի պատճառով։
ԵՄ կանոնների համաձայն՝ արտաքին քաղաքականությունը խստորեն կարգավորվում է միաձայնությամբ, ինչը նշանակում է, որ մեկ երկիր կարող է ցանկացած պահի «կապել մյուս 26 անդամ պետությունների ձեռքերը»։
Euronews-ը նշում է, որ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանն ապրիլին իշխանությունը կորցնելուց առաջ պարբերաբար օգտագործում էր վետոյի իրավունքը՝ զիջումներ ստանալու և իր շահերն առաջ մղելու համար։ Նա արգելափակել էր Ուկրաինայի համար 90 միլիարդ եվրոյի վարկը, որը համաձայնեցրել էին ԵՄ առաջնորդները։
Նամակը ստորագրող երկրները սահմանել են հետևյալ հինգ սկզբունքները, որոնք, նրանց կարծիքով, պետք է ուղղորդեն և բարելավեն դաշինքի ընդհանուր արտաքին քաղաքականությունը.
-Պահպանել անկեղծ համագործակցության և փոխադարձ համերաշխության սկզբունքները
-Ավելացնել կառուցողական ձեռնպահների կիրառումը՝ վետոյի փոխարեն
-Զերծ մնալ արտաքին քաղաքականության որոշումներն «էապես կապ չունեցող» հարցերի հետ կապելուց
-Ուսումնասիրել ԵՄ պայմանագրերի շրջանակներում միաձայնությունից որակյալ մեծամասնության անցնելու տարբերակները
-Ներկայացնել «հիմնավորված կարևոր պատճառներ»՝ նմանատիպ քայլը խոչընդոտելու համար։
Հրատարակությունը նշում է, որ միաձայնությունից որակյալ մեծամասնության քվեարկության համակարգի անցնելու հարցը երկար է քննարկվել Բրյուսելում, սակայն թեման սրվել է Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ծավալած պատերազմից հետո։

11 EU countries demand end to 'obstructive' vetoes on foreign policy
A group of 11 European Union countries has joined forces to demand an end to the "obstructive" vetoes that have paralyzed the bloc's external action in recent years, arguing that the principle of sincere cooperation must take precedence, Euronews reported.
"The Union's culture of consensus is an important source of its legitimacy. Therefore, we continue to strive for consensus wherever possible," the countries say in a letter addressed to High Representative Kaja Kallas and seen by Euronews.
"But we must also ensure that this culture of consensus fosters common action rather than preventing it – otherwise we will have legitimacy but no strength."
Austria, Denmark, Belgium, Finland, France, Germany, Luxembourg, the Netherlands, Romania, Spain and Sweden signed the letter. Germany, the largest member state, has been leading calls to reform the bloc's foreign policy.
"The Union's external action faces a fundamentally changed landscape, shaped by strategic competition, growing instability and attempts to undermine the rules-based international order," they write in the document, also sent to those member states who did not sign.
"In this environment, the Union's ability to defend its values and interests hinges on whether it can mobilize its collective political, economic and diplomatic weight quickly and effectively."
Under EU rules, foreign policy is strictly governed by unanimity, which means one single country can, at any time, tie the hands of the other 26 member states.
This pattern played out repeatedly during the 16-year tenure of Hungarian Prime Minister Viktor Orbán. Before losing power in April, Orbán regularly outraged his peers by using his veto power to extract concessions and advance his interests.
Earlier this year, he triggered an unprecedented crisis when he suddenly blocked a €90 billion loan for Ukraine, personally agreed by EU leaders, over an unrelated dispute with Kyiv involving the Druzhba oil pipeline.
Based on the lessons learned from the Orbán years, the signatories lay out five principles that, in their view, should guide and improve the bloc's common foreign policy:
Uphold the principles of sincere cooperation and mutual solidarity Increase the use of constructive abstentions to replace vetoes Refrain from linking foreign policy decisions to "substantially unrelated" matters Explore options within the EU treaties to move from unanimity to qualified majority Provide "substantiated vital reasons" to block such a move
"The legal framework for all five principles is already in place. It is solely up to us to put them into action and thus advance our foreign policy," the letter says, according to Euronews.
The idea of activating the so-called "passerelle clause" under Article 31 to switch from unanimity to qualified majority voting has been a long-running debate in Brussels that rose to prominence in the aftermath of Russia's war on Ukraine.