2026-2027 ուսումնական տարին Հայաստանում հայտարարվել է ընթերցանության տարի. Ժաննա Անդրեասյան
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հայտարարել է՝ ինչպես նախորդող երկու տարիներին, այս ուսումնական տարին ևս ունենալու է խորագիր. այս տարին հայտարարվել է ընթերցանության տարի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախարարը հայտնեց օգոստոսի 28-ին կայացած  ասուլիսի ժամանակ՝ նշելով, որ  ամբողջ տարվա ընթացքում մեծ ուշադրություն են դարձնելու երեխաների ընթերցանության խրախուսման ծրագրերին։
«Պետք է ասեմ, որ սա ունի հիմնարար նշանակություն երեխաների առաջադիմության և ցանկացած այլ առարկա սովորելու արդյունավետության տեսանկյունից։ Եվ այդ իմաստով ընթերցանությունը նախատեսված է նաև Կառավարության նոր ծրագրում՝ իբրև առաջնահերթ ուղղություններից մեկը։ Սա կօգնի, որ մենք այս ուղղությամբ ավելի թիրախային և նպատակային աշխատենք»,- ասաց Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով՝ տարին կմեկնարկի Գրքի միջազգային 9-րդ փառատոնի շրջանակներում՝ 2026 թվականի սեպտեմբերի 4-ին։ Նախատեսվում է փառատոնի շրջանակներում ունենալ առանձին քննարկումներ՝ «Ինչպե՞ս խթանել ընթերցանությունը» թեմայով։
«Մենք տարին բաժանել ենք տարբեր ամիսների՝ յուրաքանչյուր ամսվա շրջանակում նաև մեր դպրոցներին ուղղորդելով այդ թեմայի շուրջ ավելի մեծ ծավալի աշխատանք անելու։ Սեպտեմբերը կսկսենք մեր էպոսով և «Սասնա ծռերը» կլինի մեր դպրոցների համար հիմնական թեման՝ աշխատելու և ընթերցանության շուրջ աշխատանք տանելու համար»,- նշեց նախարարը։
Նա ներկայացրեց նաև տարվա ընթացքում նախատեսվող թեմատիկ ամիսները։ Հոկտեմբերը թարգմանական գրականության ամիս կլինի, նոյեմբերը՝ վեպի միջազգային ամիս, դեկտեմբերին կխոսվի դետեկտիվ գրականության մասին, հունվարին ուշադրության կենտրոնում կլինի դրամատուրգիան, փետրվարը նվիրված կլինի հեքիաթներին, մարտը նախատեսվում է որպես պոեզիայի միջազգային ամիս, ապրիլը կլինի մանկական գրականության ամիս, իսկ մայիսը՝ կենսագրականների, հուշագրությունների և մոտիվացիոն գրքերի ամիս։
«Փորձել ենք այնպես անել, որպեսզի տարվա ընթացքում գրականության տարբեր ժանրերը դառնան ավելի տեսանելի մեր երեխաների համար, և յուրաքանչյուրն իր նախասիրություններին համապատասխան կարողանա ընտրել իրեն հետաքրքիր գրքերը, հեղինակներին և դրանով իսկ ընթերցանության հետ իր կապն ամրապնդել»,- ասաց Անդրեասյանը։
Տարվա ընթացքում նախատեսվում են նաև ուսուցչական և աշակերտական համաժողովներ, որոնք տեղի կունենան հոկտեմբերին և նոյեմբերին և նվիրված կլինեն ընթերցանությանը։
«Այստեղ ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ ԿԳՄՍ նախարարության ուժեղ կողմերից մեկն այն է, որ միանգամից մի քանի ոլորտների հետ համագործակցությամբ մենք կարողանում ենք ավելի արդյունավետ աշխատանք ապահովել։ Մասնավորապես, ընթերցանության տարվա ընթացքում ակտիվ ներգրավվածություն կունենան մեր գրադարանները և թանգարանները»,- նշեց նախարարը։
Նրա խոսքով՝ Գրականության և արվեստի թանգարանի կողմից կիրականացվի առանձին կրթամշակութային ծրագիր՝ «Ինչ էին կարդում մեր գրողները» խորագրով։
«Նախատեսվում է նաև այցեր իրականացնել մեր տարբեր գրողների տուն-թանգարաններ՝ ուղեկցող համապատասխան տարիքային գրականության ընթերցանությամբ և միջոցառումներով։ Ծրագիրը կամփոփենք մրցույթով՝ ամենաշատ թանգարաններ հաճախած դասարանների համար։ Այսպիսով, նրանք հնարավորություն կունենան նաև իրենց աշխատանքի գնահատականը ստանալ»,- ասաց Անդրեասյանը։
Նախարանը նշեց նաև, որ ընթերցանության օլիմպիադան կանցկացվի ոչ միայն 5-6-րդ դասարանցիների համար, այլև միջին և ավագ դասարանների բոլոր սովորողների համար։ Միջին և ավագ դասարանների սովորողների համար, ըստ նախարարի, ձևաչափը կընտրվի էսսեի ձևով։
Անդրեասյանը նաև նշեց, որ նախարարության քաղաքականությունն է շարունակաբար համալրել դպրոցների գրադարանները նոր գրականությամբ։
«Մեր առաջիկա որոշումների մեջ կլինի դպրոցների ֆինանսավորման կարգի համապատասխան կարգավորումը, որով յուրաքանչյուր տարի դպրոցները հնարավորություն կունենան նոր գրքեր ձեռք բերել իրենց գրադարանների համար»,- ասաց նա։

Education authorities declare Year of Reading
Education authorities in Armenia announced on Friday that the upcoming academic year will have a theme, just like the previous ones, with this one declared the Year of Reading.
Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan said authorities will pay great attention to programs encouraging children to read.
“I must say that this is of fundamental importance in terms of children’s academic performance and the effectiveness of learning any other subject. In this sense, reading is also included in the Government’s new program as one of the priority directions. This will help us work in a more targeted and purposeful manner in this direction,” Andreasyan said at a press conference.
The academic year will kick off within the framework of the 9th International Book Festival on September 4, 2026. Separate discussions on the topic “How to promote reading” are planned as part of the festival.
“We have divided the year into different months, while also guiding our schools, within each month, to carry out more extensive work around this topic. We will start September with our epic, and ‘Daredevils of Sassoun’ will be the main topic for our schools to work on and conduct reading-related activities around,” the minister said.
She also presented the thematic months planned throughout the year. October will be the month of translated literature, November will be International Novel Month, detective literature will be discussed in December, dramaturgy will be in focus in January, February will be dedicated to fairy tales, March is planned as International Poetry Month, April will be the month of children’s literature, and May will be the month of biographies, memoirs and motivational books.
“We have tried to make different genres of literature more visible to our children throughout the year, so that each of them can choose books and authors that interest them according to their preferences and thereby strengthen their connection with reading,” Andreasyan said.
Teacher and student conferences are also planned throughout the year. They will take place in October and November and will be dedicated to reading.
“I am happy to note here that one of the strengths of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport is that through cooperation with several fields at once, we are able to ensure more effective work. In particular, our libraries and museums will be actively involved during the Year of Reading,” the minister said.
The Museum of Literature and Art will implement a separate educational and cultural program titled “What Our Writers Read.”
“Visits to the house-museums of various writers are also planned, accompanied by the reading of appropriate age-specific literature and events. We will conclude the program with a competition for the classes that visit the most museums. Thus, they will also have the opportunity to receive an assessment of their work,” Andreasyan said.
The minister also noted that the Reading Olympiad will be held not only for fifth- and sixth-graders, but also for all students in middle and high school. According to the minister, for middle- and high-school students, the format will be an essay.
Andreasyan also said that it is the ministry’s policy to continuously replenish school libraries with new literature.
“Among our upcoming decisions will be the relevant regulation on the procedure for financing schools, under which schools will have the opportunity each year to purchase new books for their libraries,” she said.