Հորմուզի նեղուցում լցանավը վնասվածք է ստացել անհայտ արկի ընկնելու հետևանքով
Մեծ Բրիտանիայի ծովային առևտրային գործառնությունների վարչությունը (UKMTO) հաղորդել է Հորմուզի նեղուցում լցանավի հետ կապված հերթական միջադեպի մասին, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
«Տեղի իշխանությունները հայտնել են, որ լցանավի վրա անհայտ արկ է ընկել, ինչի հետևանքով նավի վրա հրդեհ է բռնկվել, որն արդեն մարվել է», - ասվում է վարչության կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Անձնակազմի բոլոր անդամները ապահով են։ Իշխանությունները հետաքննություն են անցկացնում։
«Նավերին խորհուրդ է տրվում զգույշ լինել նեղուցով անցնելիս և ցանկացած կասկածելի գործողության մասին հայտնել UKMTO-ին», - հայտարարել են վարչությունում։
Թե կոնկրետ որ երկրի իշխանություններն են հայտնել միջադեպի մասին, հաղորդագրության մեջ չի նշվում։
Իրանը հայտարարել է, որ Հորմուզի նեղուցը փակ է, և ոչ մի նավ չի կարող անցնել այնտեղով՝ առանց Թեհրանի հետ նախապես համաձայնեցնելու։ ԱՄՆ-ն իր հերթին հայտարարել է իրանական նավահանգիստների շրջափակման մասին։

В Ормузском проливе танкер получил повреждение в результате попадания неизвестного снаряда
Управление морских торговых операций Великобритании (UKMTO) сообщило об очередном инциденте с танкером, произошедшем в Ормузском проливе. Об этом сообщает “Арменпресс”.
“Местные власти сообщили, что в танкер попал неизвестный снаряд, в результате чего на судне возник пожар, который уже потушен”, — говорится в заявлении агентства.
Все члены экипажа в безопасности. Власти проводят расследование.
“Судам рекомендуется соблюдать осторожность при проходе через пролив и сообщать о любых подозрительных действиях в UKMTO”, — говорится в заявлении управления.
В сообщении не уточняется, власти какой страны сообщили об инциденте.
Иран объявил о закрытии Ормузского пролива, и ни одно судно не может пройти через него без предварительного разрешения Тегерана. Соединенные Штаты, в свою очередь, объявили о блокаде иранских портов.