Գյումրիի պատմական և մշակութային միջավայրում կհնչի ջազ․ կանցկացվի «HAY-AT JAZZ․ հայը՝ ջազում, ջազը՝ բակում» փառատոնը
Չորս օր շարունակ՝ օգոստոսի 28-31-ը, Գյումրիի պատմական և մշակութային միջավայրում կհնչի ջազ՝ ստեղծելով երաժշտության, քաղաքի և մշակութային ժառանգության յուրահատուկ երկխոսություն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ֆինանսական աջակցությամբ և «Այ լինկ» գաղափարների բաց հարթակ կրթամշակութային ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ  Գյումրիում կանցկացվի «HAY-AT JAZZ․ հայը՝ ջազում, ջազը՝ բակում» 7-րդ փառատոնը:
«4 օր, 4 համերգ՝ Գյումրու թանգարանների բակերում» խորագրով նախաձեռնությունն առաջին անգամ իրականացվել է 2017 թվականին։ Փառատոնի առանձնահատկությունն այն է, որ ջազային համերգներն անցկացվում են Գյումրիի թանգարանների և մշակութային հաստատությունների բակերում՝ քաղաքը վերածելով բացօթյա համերգային հարթակի։
Նախաձեռնությունը միավորում է մշակույթի տարբեր ոլորտներ՝ ջազային երաժշտությունը ներկայացնելով թանգարանային միջավայրում։ Այս ձևաչափը հնարավորություն է տալիս մշակութային ժառանգության պահպանման և հանրահռչակմանն ուղղված աշխատանքները համադրել ժամանակակից երաժշտական մշակույթի հետ։
Փառատոնը նպաստում է նաև ջազային երաժշտության հասանելիության ընդլայնմանն ու տարածմանը երաժշտասեր հանրության շրջանում:

7th HAY-AT JAZZ festival to bring four days of jazz to Gyumri
For four days, from August 28 to 31, jazz will fill Gyumri’s historic and cultural setting, creating a unique dialogue between music, the city and its cultural heritage.
The 7th “HAY-AT JAZZ: Armenians in Jazz, Jazz in the Yard” festival will be held in Gyumri with the financial support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport and on the initiative of “I Link” Open Platform for Ideas educational and cultural NGO.
The initiative, titled “4 days, 4 concerts in the courtyards of Gyumri museums,” was first held in 2017. The festival’s distinctive feature is that jazz concerts are held in the courtyards of Gyumri’s museums and cultural institutions, turning the city into an open-air concert venue.
The initiative brings together different areas of culture, presenting jazz music in a museum setting. This format makes it possible to combine efforts to preserve and promote cultural heritage with contemporary musical culture.