Հայաստանում սեպտեմբերի 10-13-ը կանցկացվի հեծանվավազք՝ շուրջ 500 կմ երկարությամբ երթուղով
Հայաստանում սեպտեմբերի 10-13-ը կանցկացվի քառօրյա հեծանվավազք, որի երթուղիներն ընդհանուր առմամբ կանցնեն շուրջ 500 կմ ճանապարհ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրեց մրցաշարի անցկացման մանրամասները։
Նրա խոսքով՝ մրցաշարի առաջին օրը՝ սեպտեմբերի 10-ին, հեծանվորդները Գավառ-Մեծ Մասրիկ ճանապարհով կանցնեն 135 կմ։ Երկրորդ օրը նախատեսված է Կիրանց-Ստեփանավան հատվածը՝ 177 կմ երկարությամբ։ Երրորդ օրը մրցարշավը կանցնի Մարտունի-Դիլիջան երթուղով՝ Պարզ լճում հանգրվանելով։ Այդ օրվա երթուղու երկարությունը 162 կմ է։ Մրցաշարի չորրորդ օրը ամբողջությամբ կանցկացվի Երևանում՝ 113 կմ երկարությամբ երթուղով։
«10 անգամ հեծանվորդները կանցնեն 11.3 կմ-անոց հատված։ Սա հնարավորություն կտա հանդիսատեսին հավաքվել և հետևել հեծանվավազքին»,-ասաց Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով՝ նախատեսվում է մրցաշարին տարբեր երկրների հեծանվորդների մասնակցություն։
«Սա մի ճանապարհ է, որի ժամանակ Հայաստանը շուրջ 500 կմ ճանապարհի երկարությամբ ներկայանալու հնարավորություն ունի։ Բոլոր այն համայնքները, որոնցով անցնելու են հեծանվորդները, կարող են ներկայացնել իրենց զբոսաշրջային գրավչությունը»,- նշեց նախարարը։
Անդրեասյանի խոսքով՝ հեծանվավազքի կազմակերպման և անցկացման համար կպահանջվի 1 մլրդ 599 մլն 527.2 հազար դրամ, որից  884 մլն դրամը նախատեսվում է հատկացնել ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից, 413 մլն 860 հազար դրամը՝ «Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտ» հիմնադրամի կողմից, իսկ 301 մլն 667.2 հազար դրամը ակնկալվում է այլ հովանավորներից։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ միջոցառումն անցկացվում է Հայաստանում պրոֆեսիոնալ սպորտի զարգացման տրամաբանությամբ։

В Армении с 10 по 13 сентября пройдут велогонки общей протяженностью около 500 км
Четырехдневные велогонки пройдут в Армении с 10 по 13 сентября, общая протяженность маршрутов составит около 500 км.
Как сообщает Арменпресс, на заседании правительства министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Жанна Андреасян представила подробности соревнований.
По ее словам, в первый день соревнований, 10 сентября, велосипедисты проедут 135 км по дороге Гавар-Мец Масрик. Во второй день запланирован участок Киранц-Степанаван длиной 177 км. В третий день гонка пройдет по маршруту Мартуни-Дилижан с остановкой у озера Парз Лич. Длина маршрута в этот день составляет 162 км. Четвертый день соревнований пройдет полностью в Ереване, протяженность маршрута составит 113 км.
«Велосипедисты проедут 11,3-километровый участок 10 раз. Это даст зрителям возможность собраться и следить за велогонкой», — сказала Андреасян.
По его словам, в турнире ожидается участие велосипедистов из разных стран.
«Это маршрут, на котором Армения сможет представить себя на протяжении примерно 500 км. Все населенные пункты, через которые проедут велосипедисты, смогут продемонстрировать свои туристические достопримечательности», — отметил министр.
По словам Андреасяна, для организации и проведения велогонки потребуется 1 миллиард 599 миллионов 527,2 тысячи драмов, из которых 884 миллиона драмов планируется выделить из резервного фонда правительства РА, 413 миллионов 860 тысяч драмов — из фонда «Государственный институт физической культуры и спорта Армении», а 301 миллион 667,2 тысячи драмов ожидается от других спонсоров.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что мероприятие проводится в соответствии с логикой развития профессионального спорта в Армении. «Велоспорт становится все более популярным в контексте экологической и климатической повестки дня», — сказал Пашинян.