Հայաստանում սեպտեմբերի 10-13-ը կանցկացվի հեծանվավազք՝ շուրջ 500 կմ երկարությամբ երթուղով
Հայաստանում սեպտեմբերի 10-13-ը կանցկացվի քառօրյա հեծանվավազք, որի երթուղիներն ընդհանուր առմամբ կանցնեն շուրջ 500 կմ ճանապարհ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Կառավարության նիստում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ներկայացրեց մրցաշարի անցկացման մանրամասները։
Նրա խոսքով՝ մրցաշարի առաջին օրը՝ սեպտեմբերի 10-ին, հեծանվորդները Գավառ-Մեծ Մասրիկ ճանապարհով կանցնեն 135 կմ։ Երկրորդ օրը նախատեսված է Կիրանց-Ստեփանավան հատվածը՝ 177 կմ երկարությամբ։ Երրորդ օրը մրցարշավը կանցնի Մարտունի-Դիլիջան երթուղով՝ Պարզ լճում հանգրվանելով։ Այդ օրվա երթուղու երկարությունը 162 կմ է։ Մրցաշարի չորրորդ օրը ամբողջությամբ կանցկացվի Երևանում՝ 113 կմ երկարությամբ երթուղով։
«10 անգամ հեծանվորդները կանցնեն 11.3 կմ-անոց հատված։ Սա հնարավորություն կտա հանդիսատեսին հավաքվել և հետևել հեծանվավազքին»,-ասաց Անդրեասյանը։
Նրա խոսքով՝ նախատեսվում է մրցաշարին տարբեր երկրների հեծանվորդների մասնակցություն։
«Սա մի ճանապարհ է, որի ժամանակ Հայաստանը շուրջ 500 կմ ճանապարհի երկարությամբ ներկայանալու հնարավորություն ունի։ Բոլոր այն համայնքները, որոնցով անցնելու են հեծանվորդները, կարող են ներկայացնել իրենց զբոսաշրջային գրավչությունը»,- նշեց նախարարը։
Անդրեասյանի խոսքով՝ հեծանվավազքի կազմակերպման և անցկացման համար կպահանջվի 1 մլրդ 599 մլն 527.2 հազար դրամ, որից  884 մլն դրամը նախատեսվում է հատկացնել ՀՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից, 413 մլն 860 հազար դրամը՝ «Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտ» հիմնադրամի կողմից, իսկ 301 մլն 667.2 հազար դրամը ակնկալվում է այլ հովանավորներից։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ միջոցառումն անցկացվում է Հայաստանում պրոֆեսիոնալ սպորտի զարգացման տրամաբանությամբ։

A four-day cycling race, the Tour d’Arménie (Tour of Armenia), will be held in Armenia from September 10-13, with the routes covering a total of around 500 kilometers.
Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan presented details of the Tour d’Arménie at a Cabinet meeting.
The Tour d’Arménie (Tour of Armenia) is a professional multi-stage road cycling race held in Armenia and sanctioned as a Class 2.2 event on the UCI Europe Tour.
According to Andreasyan, on the first day of the race, September 10, cyclists will cover 135 km along the Gavar-Mets Masrik route. The second day will feature a 177-km Kirants-Stepanavan route. On the third day, the race will follow the Martuni-Dilijan route, with a stop at Lake Parz. That day's route will be 162 km long. The fourth day of the race will take place entirely in Yerevan, on a 113-km route.
“Cyclists will complete the 11.3-km section 10 times. This will give spectators an opportunity to gather and follow the cycling race,” Andreasyan said.
She said cyclists from various countries are expected to participate in the race.
“This is an opportunity for Armenia to showcase itself along a route covering around 500 km. All the communities through which the cyclists will pass will have an opportunity to showcase their tourism attractions,” the minister said.
According to Andreasyan, organizing and holding the cycling race will require AMD 1 billion 599 million 527,200, of which AMD 884 million will be allocated from the Armenian government’s reserve fund, AMD 413 million 860,000 from the Armenia State Institute of Physical Culture and Sport Foundation, and AMD 301 million 667,200 is expected to come from other sponsors.
Prime Minister Nikol Pashinyan said the event is being held as part of efforts to develop professional sports in Armenia.
“Bicycles are becoming increasingly popular as part of the environmental and climate agenda,” Pashinyan said.