Անմեղ խաղից մինչև կիբեռբուլինգ․ ինչպես պաշտպանել երեխաներին առցանց վտանգներից
ՀՀ ՆԳՆ Կիբերոստիկանությունից զգուշացնում են, որ ժամանակակից առցանց (օնլայն) խաղերը միայն ժամանցի վայր չեն։ Դրանք հաճախ վերածվում են հաղորդակցման հարթակների, որտեղ երեխաները կարող են հանդիպել անծանոթների և ենթարկվել կիբեռբուլինգի (առցանց հետապնդման և ծաղրի) կամ հոգեբանական ճնշումների։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ՆԳՆ Կիբերոստիկանությունից նշում են, որ անմեղ թվացող խաղերում թաքնված են բազմաթիվ ռիսկեր, օրինակ՝ անձնական տվյալների արտահոսք. Երեխաները հավատում են առցանց «ընկերներին» և փոխանցում լուսանկարներ, հեռախոսահամարներ կամ այլ զգայուն տեղեկություններ։
Լուսանկարներն ու տվյալները հաճախ տարածվում են այլ սոցիալական ցանցերում (օրինակ՝ Telegram-ի փակ կամ բաց խմբերում)՝ երեխային ծաղրի ենթարկելու նպատակով, իսկ երկարատև ճնշումը կարող է հասցնել երեխային ուժեղ սթրեսի, ագրեսիայի կամ ինքնավնասման մտքերի։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը, գերատեսչությունից հորդորում են ծնողներին խոսել երեխայի հետ, բացատրել, որ առցանց «խաղընկերը» իրական ընկեր չէ։ Երբեք չի կարելի անծանոթներին ուղարկել անձնական լուսանկարներ կամ տվյալներ։
Վերահսկել անվտանգությունը, ստուգել խաղերի և մեսենջերների գաղտնիության կարգավորումները (Privacy Settings), սահմանափակել անծանոթների կողմից նամակներ ուղարկելու հնարավորությունը։ Վստահեցնել երեխային, որ ցանկացած սպառնալիքի կամ ծաղրի դեպքում նա կարող է դիմել իրեն և չի պատժվի։
Երևույթին տալ ճիշտ արձագանք, ծաղրի կամ սպառնալիքի հանդիպելիս՝ պահպանել ողջ նամակագրությունը, արգելափակել նամակ ուղարկողին և չմտնել փոխադարձ սպառնալիքներ պարունակող նամակագրության մեջ։
Կիբերոստիկանությունից նշում են, եթե ձեր երեխան ենթարկվել է առցանց հարձակման կամ կիբեռբուլինգի, անհապաղ դիմեք իրավապահ մարմիններին։

От невинных игр до кибербуллинга: как защитить детей от опасностей в интернете
Киберполиция Министерства внутренних дел Республики Армения предупреждает, что современные онлайн-игры — это не просто место для развлечения. Они часто превращаются в коммуникационные платформы, где дети могут знакомиться с незнакомцами и подвергаться кибербуллингу (онлайн-домогательствам и насмешкам) или психологическому давлению.
Как передает Арменпресс, Киберполиция Министерства внутренних дел Республики Армения отмечает, что, казалось бы, безобидные игры таят в себе многочисленные риски, такие как утечка личных данных. Дети доверяют онлайн-«друзьям» и передают им фотографии, номера телефонов и другую конфиденциальную информацию.
Фотографии и данные часто распространяются в других социальных сетях (например, в закрытых или открытых группах Telegram) с целью высмеять ребенка, а длительное давление может привести к сильному стрессу, агрессии или мыслям о самоповреждении.
Учитывая вышеизложенное, ведомство настоятельно рекомендует родителям поговорить со своим ребенком, объяснить, что онлайн-«друг» — это не настоящий друг. Никогда не отправляйте личные фотографии или данные незнакомцам.
Следите за безопасностью, проверяйте настройки конфиденциальности в играх и мессенджерах (Privacy Settings), ограничьте возможность отправки электронных писем от незнакомцев. Уверьте ребенка, что в случае угроз или насмешек он может обратиться к ним и не будет наказан.
Реагируйте на ситуацию адекватно, а в случае насмешек или угроз сохраняйте всю переписку, блокируйте отправителя и не вступайте в переписку, содержащую взаимные угрозы.
Киберполиция заявляет, что если ваш ребенок подвергся онлайн-атакам или кибербуллингу, немедленно свяжитесь с правоохранительными органами.