Կոլումբիայում եռօրյա ազգային սուգ է հայտարարվել երկրաշարժի զոհերի հիշատակին
Կոլումբիայի նախագահ Աբելարդո դե լա Էսպրիելյան եռօրյա ազգային սուգ է հայտարարել օգոստոսի 10-ին Կոլումբիայի արևմտյան Չոկոյի նահանգի Սան Խոսե դել Պալմար քաղաքի մոտակայքում տեղի ունեցած 7,4 մագնիտուդով երկրաշարժի զոհերի հիշատակին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է լատինաամերիկյան TeleSUR հեռուստաալիքը։
Նախագահական գրասենյակի կողմից հրապարակված հրամանագրում կառավարությունը խորը ցավակցություն է հայտնել տեղի ունեցած երկրաշարժի զոհերի կապակցությամբ։
Ըստ հրամանագրի՝ սկսած օգոստոսի 12-ից՝ երեք օր շարունակ, երկրի պետական շենքերում և Կոլումբիայի դիվանագիտական առաքելություններում կիսով չափ կխոնարհվի ազգային դրոշը։
Կոլումբիայի նախագահական գրասենյակի պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ երկրաշարժի հետևանքով զոհվել է 181 մարդ, սակայն տարածաշրջանային իշխանությունների տվյալներով՝ զոհերի թիվը հասնում է շուրջ 250-ի։ Ըստ տեղեկությունների՝ շարունակվում են փլատակներում մնացած հարյուրավոր մարդկանց որոնողափրկարարական աշխատանքները, հիմնականում՝ Կալի և Պերեյրա քաղաքներում, որտեղ տասնյակ շենքեր են փլուզվել։

В Колумбии объявлен трехдневный национальный траур по жертвам землетрясения
Президент Колумбии Абелардо де ла Эсперанса объявил трехдневный национальный траур по жертвам землетрясения магнитудой 7,4, произошедшего 10 августа недалеко от города Сан-Хосе-дель-Пальмар в западном колумбийском штате Чоко. Как передает Арменпресс, об этом сообщает латиноамериканский телеканал TeleSUR.
В указе, опубликованном администрацией президента, правительство выразило глубочайшие соболезнования в связи с жертвами в результате землетрясения.
Согласно указу, начиная с 12 августа, в течение трех дней национальный флаг будет приспущен на зданиях государственных учреждений и дипломатических представительств Колумбии.
Согласно официальным данным администрации президента Колумбии, в результате землетрясения погиб 181 человек, но, по данным региональных властей, число жертв приближается к 250. По сообщениям, продолжаются поисково-спасательные операции по поиску сотен людей, оказавшихся под завалами, главным образом в городах Кали и Перейра, где обрушились десятки зданий.