Իրանի հետ իրադրությունը լավ է զարգանում. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իրադրությունն Իրանի հետ լավ է զարգանում, և որ ԱՄՆ-ն լիակատար վերահսկողություն ունի Հորմուզի նեղուցի նկատմամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Օհայոյից վերադառնալիս լրագրողների հետ զրույցում, որի տեսանյութը տարածել է Forbes Breaking News-ը:
«Իրանի հետ ամեն բան լավ է ընթանում, պարզապես հիանալի։ Մենք լիովին վերահսկում ենք Հորմուզի նեղուցը», - ասել է Թրամփը՝ պնդելով, որ ԱՄՆ-ի համար ամեն բան հրաշալի է։
ԱՄՆ նախագահը հավելել է, որ չի վստահում Իրանին, և որևէ պահի նրանք կարող են ինչ-որ բան անել, որից հետո նրանց հարված կհասցվի։ Բայց այս պահին, Թրամփի խոսքով, Վաշինգտոնը լավ դիրքում է։
Տարածաշրջանում լարվածությունը սրվել է այն բանից հետո, երբ հուլիսին Թրամփը հայտարարեց, որ հունիսի 18-ին Թեհրանի հետ կնքված հրադադարի համաձայնագիրն այլևս չի գործում։ Դրանից հետո ամերիկյան զորքերը մի շարք հարվածներ են հասցրել Իրանի տարածքում գտնվող օբյեկտներին։ ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը հայտնել է, որ գրոհները պատասխանն են Հորմուզի նեղուցով նավարկող քաղաքացիական նավերի դեմ իրանական հարձակումների։
Իրանցի զինվորականները պատասխանել են՝ հարվածելով Մերձավոր Արևելքի մի քանի երկրում գտնվող ամերիկյան բազաներին։ Թեհրանը նաև մեղադրել է Վաշինգտոնին հունիսի 18-ին կնքված փոխըմբռնման հուշագիրը խախտելու համար։

Ситуация с Ираном развивается хорошо - Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил, что ситуация с Ираном развивается хорошо и что США полностью контролируют Ормузский пролив. Как сообщает Арменпресс, об этом он сказал в беседе с журналистами по возвращении из Огайо, видео которого распространил Forbes Breaking News.
"С Ираном все идет хорошо, просто великолепно. Мы имеем полный контроль над Ормузским проливом", - заявил Трамп, утверждая, что у США все замечательно.
Президент США добавил, что не доверяет Ирану, и в любой момент они могут что-то сделать, после чего по ним будет нанесен удар. Но на данный момент, по мнению Трампа, Вашингтон находится в хорошем положении.
Напряженность в регионе обострилась после того, как в июле Трамп объявил, что соглашение о прекращении огня, подписанное с Тегераном 18 июня, больше не действует. После этого американские войска осуществили ряд атак на объекты, расположенные на территории Ирана. Центральное командование США заявило, что нападения были ответом на нападения Ирана на гражданские суда, проходящие через Ормузский пролив.
Иранские военные ответили ударами по американским базам в ряде стран Ближнего Востока. Тегеран также обвинил Вашингтон в нарушении меморандума о взаимопонимании, подписанного 18 июня.