Լիբանանում իսրայելական հարձակումներից զոհերի թիվը հասել է 4335-ի
Լիբանանի առողջապահության նախարարությունը հայտարարել է, որ Լիբանանում իսրայելական ագրեսիայի հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 4335-ի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Լիբանանի Ազգային լրատվական գործակալությունը (NNA):
«Մարտի 2-ից մինչև օգոստոսի 9-ն իսրայելական ագրեսիայի հետևանքով կա 4335 զոհ և 12277 վիրավոր»,- նշվել է նախարարության հաղորդագրության մեջ։
Գործակալության փոխանցմամբ՝ իսրայելական ուժերն օգոստոսի 10-ի առավոտյան կրակ են բացել Լիբանանի հարավում գտնվող Նաբատիե շրջանի բնակավայրերի ուղղությամբ։
Նշվում է, որ իսրայելական ուժերը գիշերը նաև գնդակոծել են երկրի հարավում գտնվող ալ-Մանսուրի բնակավայրը: Տուժածների վերաբերյալ տեղեկություններ չեն հաղորդվում։
Հունիսի 26-ին Իսրայելը և Լիբանանը Վաշինգտոնում ԱՄՆ միջնորդությամբ շրջանակային համաձայնագիր են ստորագրել, համաձայն որի՝ իսրայելական զինվորականները փուլ առ փուլ դուրս կբերեն զորքերը Լիբանանի հարավում իրենց զբաղեցրած վայրերից, ինչից հետո Լիբանանի զինվորականները կվերահսկեն անվտանգության միջոցառումները և կհսկեն «Հեզբոլլահ»-ի զինաթափումը։

Число погибших в результате израильских атак в Ливане достигло 4335 человек
Министерство здравоохранения Ливана сообщило, что число погибших в результате израильской агрессии в Ливане достигло 4335 человек. Как передает Арменпресс, об этом сообщило Ливанское национальное информационное агентство (NNA).
«Со 2 марта по 9 августа в результате израильской агрессии погибли 4335 человек и 12277 получили ранения», — говорится в заявлении министерства.
По данным агентства, утром 10 августа израильские силы открыли огонь по поселениям в районе Набатия на юге Ливана.
Отмечается, что ночью израильские силы также обстреляли поселение Аль-Мансури на юге страны. Информация о жертвах не сообщается.
Ливан оказался втянутым в ближневосточный конфликт после того, как 2 марта «Хезболла» начала атаки на Израиль в ответ на американо-израильские удары по Ирану. 26 июня Израиль и Ливан подписали в Вашингтоне рамочное соглашение, заключенное при посредничестве Соединенных Штатов, в соответствии с которым израильские военные постепенно выведут свои войска с позиций на юге Ливана, после чего ливанские военные будут контролировать меры безопасности и следить за разоружением «Хезболлы».