Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2026 թվականի հուլիս-օգոստոսի հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ գլխավոր դատախազությունը։
Մասնավորապես՝ Սերգեյ Առաքելյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնից:
Դավիթ Զիլֆիմյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության կազմակերպական-վերահսկողական և իրավական ապահովման վարչության պետի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության ավագ դատախազի պաշտոնից:
Ալիկ Ստեփանյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազին առընթեր հատուկ հանձնարարություններով վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնից:
Հայկ Վարդանյանը նշանակվել է ՀՀ զինվորական դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով ՀՀ զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի պետի պաշտոնից:
Արմավիրի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Արթուր Մուսոյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
Գեղարքունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Դավիթ Մուրադյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
Շիրակի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Սերոբ Կիրակոսյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
Արագածոտնի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Գևորգ Հակոբյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազ Հրաչյա Թորոսյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Ռոբերտ Մկրտչյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
Արարատի մարզի դատախազության դատախազ Ռիմա Ասոյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազ Կարեն Հակոբյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազ Վարդան Արսենյանը փոխադրվել է Կոտայքի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
Էդուարդ Անդրեասյանը նշանակվել է Կոտայքի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Նարեկ Բարեկյանը փոխադրվել է Արմավիրի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Յուրիկ Սարգսյանը նշանակվել է Արագածոտնի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
Վաչե Մխիթարյանը նշանակվել է Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնին և գործուղվել Գլխավոր դատախազության պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին:

В прокуратуре Армении произошли кадровые изменения
По распоряжениям генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян в июле-августе 2026 года в прокуратуре произошли кадровые изменения.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении генеральной прокуратуры РА.
В частности, Сергей Аракелян назначен на должность заместителя начальника отдела по особым поручениям при генеральном прокуроре. Ранее он занимал должность прокурора Ереванской гарнизонной военной прокуратуры.
Давид Зилфимян назначен на должность заместителя начальника отдела организационно-надзорно-правового обеспечения генеральной прокуратуры. Ранее он занимал должность старшего прокурора этого же отдела.
Алик Степанян, ранее занимавший должность прокурора Ереванской гарнизонной военной прокуратуры, назначен на должность старшего прокурора отдела по особым поручениям при Генеральном прокуроре,.
Айк Варданян назначен на должность заместителя военного прокурора Республики Армения. Ранее он был освобожден от должности начальника отдела защиты государственных интересов Центральной военной прокуратуры Республики Армения.
Старший прокурор Армавирской областной прокуратуры Артур Мусоян переведен на должность старшего прокурора административных округов Еревана Арабкир и Канакер-Зейтун.
Старший прокурор Гегаркуникской областной прокуратуры Давид Мурадян переведен на должность старшего прокурора административных округов Еревана Арабкир и Канакер-Зейтун.
Старший прокурор Ширакской областной прокуратуры Сероб Киракосян переведен на должность старшего прокурора административных округов Еревана Арабкир и Канакер-Зейтун.
Старший прокурор Арагацотнской областной прокуратуры Геворг Акобян переведен на должность старшего прокурора административных округов Еревана Кентрон и Норк-Мараш.
Прокурор Котайкской области Грачья Торосян переведен на должность прокурора административных округов Еревана Арабкир и Канакер-Зейтун.
Роберт Мкртчян, административных округов Еревана прокурор Арабкир и Канакер-Зейтун, освобожден от занимаемой должности.
Рима Асоян, прокурор Араратской области, переведена на должность прокурора административных округов Еревана Эребуни и Нубарашен.
Карен Акобян, прокурор Военной прокуратуры Ереванского гарнизона, переведен на должность прокурора административных округов Еревана Эребуни и Нубарашен.
Вардан Арсенян, старший прокурор административных округов Еревана Арабкир и Канакер-Зейтун, переведен на должность старшего прокурора Котайкской области.
Эдуард Андреасян назначен старшим прокурором Котайкской области, ранее он был освобожден от должности прокурора той же области.
Нарек Барекян, прокурор административных округов Еревана Арабкир и Канакер-Зейтун, переведен на должность прокурора Армавирской области.
Юрик Саргсян назначен прокурором Арагацотнской области.
Ваче Мхитарян назначен прокурором Ереванской гарнизонной военной прокуратуры и командирован на должность прокурора отдела по преступлениям против государственной власти Генеральной прокуратуры.