ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու առիթով
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Բակիտժան Սագինտաևը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում վերանշանակվելու կապակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը։
«Ցուցաբերված բարձր վստահությունը վկայում է երկրի կայուն զարգացումն ապահովելու և քաղաքացիների բարեկեցությունը բարելավելու ուղղությամբ Ձեր կողմից ձեռնարկվող շարունակական ջանքերին աջակցելու մասին»,-ասվում է շնորհավորական նամակում։
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ ՀՀ կառավարության և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի միջև շարունակական կառուցողական համագործակցությունը կնպաստի փոխշահավետ համագործակցության արդյունավետ իրականացմանը։

EEC Board Chairman congratulates Nikol Pashinyan on reappointment as Prime Minister
Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission Bakytzhan Sagintayev has congratulated Nikol Pashinyan on his reappointment as Prime Minister of the Republic of Armenia.
The Eurasian Economic Commission said in a statement:
“The high level of confidence placed in you reflects support for your continued efforts to ensure the country’s stable development and improve the well-being of its citizens,” the congratulatory message reads.
The Chairman of the Board of the Eurasian Economic Commission expressed confidence that the continued constructive cooperation between the Government of the Republic of Armenia and the Eurasian Economic Commission would contribute to the effective implementation of mutually beneficial cooperation.