Երկրորդ եռամսյակում Հայաստանում վերականգնվել է անշարժ գույքի գների աճը
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանի խոսքով՝ 2026 թվականի երկրորդ եռամսյակում Հայաստանում վերականգնվել է անշարժ գույքի գների աճը։
«Վերջին մեկ-մեկուկես տարվա ընթացքում անշարժ գույքի գների աճը կանգ էր առել և զգալիորեն դանդաղել էր, սակայն երկրորդ եռամսյակում արդեն տեսնում ենք դրա վերականգնումը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց նա։
Խաչատրյանը նշեց, որ դեռևս հստակ չէ, թե այդ միտումն ինչ չափով է պայմանավորված անշարժ գույքի ձեռքբերման պայմանների փոփոխությամբ։
Նրա խոսքով՝ շարունակվում են հիփոթեքային գործարքները, այդ թվում՝ ոչ ռեզիդենտների կողմից իրականացվող գնումները։
«Հավանաբար, ձևավորվում է միտում, երբ կառուցապատողները սկսում են ավելի ակտիվ թիրախավորել ոչ ռեզիդենտ գնորդներին՝ իրենց բնակարանների վաճառքն ապահովելու նպատակով»,- նշեց ԿԲ նախագահի տեղակալը։

The growth in real estate prices in Armenia resumed in the second quarter of 2026, according to Central Bank Deputy Governor Hovhannes Khachatryan.
“Over the past year to year and a half, growth in real estate prices had stalled and slowed significantly; however, in the second quarter, we are already seeing a recovery,” he said at a press briefing.
Khachatryan added that it is still unclear to what extent this trend is driven by changes in the conditions for purchasing real estate.
Mortgage transactions continue, he said, including purchases made by non-residents.
“Most likely, a trend is emerging whereby developers are beginning to more actively target non-resident buyers in order to ensure sales of their apartments,” the Central Bank deputy governor said.