Լիբանանն Իսրայելի հետ բանակցությունների համար ընդլայնված պատվիրակություն կուղարկի Հռոմ
Լիբանանի ընդլայնված կազմով պատվիրակությունն օգոստոսի 4-ին կմեկնի Հռոմ՝ Իսրայելի հետ ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ բանակցությունների հերթական փուլին մասնակցելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդել է Al-Araby Al-Jadeed-ը։
Հաղորդագրության համաձայն՝ պատվիրակությունը կգլխավորի դիվանագետ Սիմոն Քարամը։ Դրա կազմի մեջ նաև կմտնեն Վաշինգտոնում Լիբանանի դեսպան Նադա Համադե Մուավադը, վեց հոգուց բաղկացած ռազմական պատվիրակություն, իրավաբան Անտուան Սաֆիրը, սահմանների սահմանազատման փորձագետ Նաջիբ Մասիհին և Լիբանանի նախագահի տնտեսական խորհրդական Ռավաա Հարաթին։
Նշվում է, որ պատվիրակության կազմը կարող է ընդլայնվել՝ կախված իրադարձությունների զարգացումներից։
Հաղորդվում է, որ բանակցությունների ժամանակ լիբանանյան կողմը պնդելու է Իսրայելի ռազմական գործողությունների լիակատար դադարեցումը Լիբանանի հարավում։
Իսրայելը և Լիբանանը հունիսի 26-ին Վաշինգտոնում շրջանակային համաձայնագիր են ստորագրել ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ։ Փաստաթղթի նպատակը ռազմական գործողությունների դադարեցումն է։ Պայմանավորվածությունները նախատեսում են իսրայելցի զինվորականների փուլային դուրսբերում և «Հեզբոլլահ» շարժման ջոկատների զինաթափում լիբանանյան զինծառայողների կողմից։

Ливан направит в Рим расширенную делегацию для переговоров с Израилем
4 августа расширенная ливанская делегация направится в Рим для участия в очередном раунде переговоров с Израилем при посредничестве США. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает издание Al-Araby Al-Jadeed
Делегацию возглавит дипломат Симон Карам. В ее составе также посол Ливана в Вашингтоне Нада Хамаде Муавад, 6 военных, юрист Антуан Сафир, эксперт по демаркации границы Наджиб Массихи и экономсоветник президента Ливана Раваа Харати.
Отмечается, что состав делегации может быть расширен в зависимости от развития событий.
В ходе переговоров ливанская сторона будет настаивать на полном прекращении израильских военных операций на юге Ливана.
Израиль и Ливан 26 июня при посредничестве США подписали в Вашингтоне рамочное соглашение. Цель документа – прекращение боевых действий. Соглашения предусматривают поэтапный вывод израильских войск и разоружение отрядов движения “Хезболла” ливанскими военными.