Wildberries-ի հիմնադիր Տատյանա Կիմի ուղերձը
«Արդեն գրեթե երկու շաբաթ է, ինչ մեր ընկերության պահեստները ենթարկվում են ահաբեկչական հարձակումների։ Ինչո՞ւ հենց մեր պահեստները։ Wildberries-ը ժողովրդական մարքեթփլեյս է, որից օգտվում է մեր երկրի գրեթե յուրաքանչյուր բնակիչ, ինչպես նաև այլ երկրների քաղաքացիներ։ Հետևաբար, մեզ հասցվող հարվածները միաժամանակ հարվածներ են տասը երկրներում ապրող հարյուր միլիոնավոր մարդկանց՝ մեր աշխատակիցներին, վաճառողներին, արտադրողներին, լոգիստիկ գործընկերներին, պատվերների տրամադրման կետերի (ՊՏԿ) սեփականատերերին, հազարավոր այլ ձեռնարկատերերի, կատարողներին և գնորդներին, որոնց թվում կան նաև սոցիալապես անապահով մարդիկ։
Wildberries-ի ենթակառուցվածքների նկատմամբ հարձակումները խաղաղ բնակիչների դեմ ուղղված հարձակումներ են։ Եվ կրկին ընդգծեմ՝ ոչ միայն Ռուսաստանի քաղաքացիների։ Մեր էկոհամակարգում բիզնես են վարում տասնյակ հազարավոր մարդիկ Ղրղզստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Հայաստանից, Ուզբեկստանից և Չինաստանից։ Այս երկրների ձեռնարկատերերը նույնպես կրել են միլիարդավոր վնասներ։
Համացանցում տեսնում եմ «բազմոցային փորձագետների» քննարկումները մեր օբյեկտների պաշտպանության, հակաօդային պաշտպանության և այլ թեմաների վերաբերյալ։
Կրկնում եմ՝ մեր պահեստները համալրված են պաշտպանության բոլոր հասանելի միջոցներով։ Հարձակումների առաջին իսկ օրվանից մենք ամեն օր ուժեղացնում և ամրապնդում ենք պաշտպանական համակարգը՝ կիրառելով նաև ինժեներական լուծումներ։ Հասկանալի պատճառներով մանրամասներ չեմ կարող հայտնել, սակայն վստահ եղեք՝ մենք ամեն օր արդիականացնում ենք պաշտպանության համակարգերը։ Այն փաստը, որ մեզ հաջողվում է հետ մղել հարձակումների մեծ մասը, դրա ուղղակի ապացույցն է։ Եվ սա այն պայմաններում, երբ ահաբեկիչներն ամեն օր մեծացնում են իրենց կրակային հզորությունը։ Օրինակ՝ միայն Եկատերինբուրգի պահեստի ուղղությամբ, որտեղ ավտոկայանատեղիում մեքենաներ էին այրվել, արձակվել էր ինքնաթիռային տիպի ավելի քան 200 անօդաչու թռչող սարք։
Այժմ ցանկանում եմ պատմել մեր օբյեկտների հրդեհային անվտանգության մասին։
2024 թվականից, երբ ստեղծվեց մեր միավորված ընկերությունը, մենք, փառք Աստծո, ամբողջությամբ վերակառուցեցինք պահեստների հրդեհային անվտանգության համակարգը։ Այս երկու տարիների ընթացքում ստեղծել ենք սեփական հակահրդեհային ստորաբաժանումներ, բոլոր օբյեկտները համալրել ենք ամենաժամանակակից հրդեհաշիջման համակարգերով, ինքներս արտադրում ենք անհրաժեշտ բաղադրիչները և պարբերաբար անձնակազմի համար կազմակերպում ենք տարհանման վարժանքներ։ Մոտ երկու հազար մարդ ամեն օր ապահովում է մեր բոլոր պահեստների հրդեհային անվտանգությունը։ Ծառայությունը ղեկավարում է ներքին ծառայության գնդապետ, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության նախկին աշխատակից, որն ունի հրդեհաշիջման ոլորտում ավելի քան 26 տարվա փորձ։
Սա մեզ թույլ է տվել և շարունակում է թույլ տալ ապահովել մարդկանց անվտանգությունը պահեստներում, օպերատիվ կերպով տեղայնացնել հրդեհները և հնարավորության սահմաններում պահպանել մեր վաճառողների ապրանքների ամբողջականությունը։ Միևնույն ժամանակ պետք է հասկանալ, որ արդյունաբերական օբյեկտների, նավթավերամշակման գործարանների կամ մարքեթփլեյսների պահեստների վրա հարվածող անօդաչու թռչող սարքերը կրում են խոցող տարրեր, որպեսզի հնարավորինս շատ մարդիկ տուժեն։
Մեր պահեստների նկատմամբ ահաբեկչական հարձակումները համարվում են անհաղթահարելի ուժի (ֆորս-մաժորի) հանգամանքներ։ Այս կետի առկայությունը կամ բացակայությունը օֆերտաներում որևէ նշանակություն չունի, ուստի, օրենքի համաձայն, այդ վնասները ենթակա չեն փոխհատուցման։ Ցավոք, համացանցում հայտնվել են բազմաթիվ խարդախներ և իրավաբաններ, որոնք փորձում են շահույթ ստանալ մեր ընդհանուր դժբախտությունից՝ օգտվելով իրավիճակից և մարդկանց անտեղյակությունից՝ առաջարկելով իրենց ծառայությունները խնդիրները լուծելու համար։ Այդ պատճառով դիմում եմ մեր բոլոր վաճառողներին։ Հարգելի գործընկերներ, վստահեք միայն հաղորդակցության պաշտոնական ալիքներին, մեր ընկերությանը և պետությանը։ Ներկա իրավիճակում ձեզ կարող ենք օգնել միայն մենք և պետությունը։
Պատմեմ, թե ինչ քայլեր ենք ձեռնարկում այժմ։
Մենք հանդես ենք եկել որպես փոքր և միջին բիզնեսի շահերի ներկայացուցիչ և արդեն երկրի կառավարության հետ քննարկել ենք տուժած բոլոր ձեռնարկատերերին աջակցելու համալիր միջոցառումները։ Այժմ մշակվում է միասնական համակարգ, որի շրջանակում օգնություն կստանա յուրաքանչյուր տուժած։ Առաջիկա օրերին այդ միջոցառումների ամբողջ փաթեթը կհրապարակվի։
Մինչ այդ համակարգը մշակվում է, մենք արդեն իրականացրել ենք աջակցող վճարումների երկու փուլ այն վաճառողների համար, որոնց ապրանքները տուժել են հարձակումների հետևանքով։ Երկրորդ փուլում ընդգրկվել է փոքր և միջին բիզնեսի գրեթե 100 հազար ներկայացուցիչ, որոնցից շատերն արդեն ստացել են համապատասխան վճարումները։
Մեր խոշոր գործընկերների համար մենք մեր հաշվին ավելացրել ենք մշտական գնորդի զեղչը նրանց ապրանքների նկատմամբ, տրամադրել ենք վարկային արձակուրդներ մեր բանկում, ինչպես նաև ներդրել ենք աջակցության մի շարք այլ միջոցներ։
Հաջորդ շաբաթվանից նախատեսում ենք կազմակերպել առկա հանդիպումներ առավել տուժած տարածաշրջանների ձեռնարկատերերի հետ, որպեսզի հասցեական լուծենք ստեղծված իրավիճակից բխող նրանց հրատապ խնդիրները։
Ես արդեն ասել եմ, որ այժմ առավելագույն արագությամբ վերակառուցում ենք մեր լոգիստիկ ենթակառուցվածքը, մեր գործընկերների ապրանքները բաշխում ենք տարբեր լոգիստիկ օբյեկտների միջև, որպեսզի պահպանենք դրանց առաքման արագությունն ու շրջանառությունը։ Ձեր և ձեր ապրանքների անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ չեմ կարող բացահայտել մանրամասները, սակայն վստահ եղեք՝ մենք անում ենք հնարավոր ամեն ինչ։ Մենք երբեք ձեզ չենք հիասթափեցրել և միշտ գտել ենք ցանկացած խնդրի լուծումը։ Չեմ տեսնում որևէ պատճառ, թե ինչու ներկայիս իրավիճակը պետք է բացառություն լինի։
Մենք արդեն ստացել ենք տասնյակ առաջարկներ Ռուսաստանի տարածքում և դրա սահմաններից դուրս լոգիստիկ հզորությունների վարձակալության վերաբերյալ, և պայմանագրերի մի մասն արդեն կնքվել է։ Բացի այդ, շուտով շահագործման կհանձնենք նաև այն օբյեկտները, որոնք կառուցել ենք մեր գործունեության երկրներում։
Մեզ հարվածելով՝ ահաբեկիչները փորձում են քողարկել իրենց իրական նպատակները և մեղադրում են մեզ, թե իբր մենք վաճառում ենք ռազմական նշանակության ապրանքներ։ Սակայն դուք կարող եք բացել ցանկացած համաշխարհային մարքեթփլեյս՝ Amazon-ը կամ Alibaba-ն, և տեսնել՝ արդյոք մեզ մոտ կա՞ որևէ ապրանք, որը նրանց մոտ չկա։
Ահաբեկիչների գործողություններում չկա և չի կարող լինել ոչ տրամաբանություն, ոչ առողջ բանականություն, ոչ էլ ռացիոնալություն։ Հակառակորդն ինքն է հրապարակայնորեն հայտարարել, որ Wildberries-ի դեմ իրականացվող հարձակումներն ուղղված են Ռուսաստանի շարքային քաղաքացիների դեմ։ Նրանց միակ նպատակը ճնշում գործադրելն է, իրավիճակն ապակայունացնելը և մեծ թվով մարդկանց մոտ խուճապ ու ցնցում առաջացնելը։
Միակ բանը, որ հիմա կարող ենք անել, սառնասրտորեն մոտենալ իրավիճակին, Ռուսաստանի ձեռնարկատիրական համայնքով ունենալ վերակազմակերպման ծրագիր մոտակա ժամանակահատվածի համար, հարմարվել և վերափոխվել։ Մենք՝ ձեռնարկատերերս, դա կարողանում ենք անել ինչպես ոչ ոք։
Մենք տեսնում ենք, որ այս իրավիճակը միավորել է բոլորին․ ձեռնարկատերերը, գնորդները և բիզնես համայնքները համախմբվում են՝ խնդիրը միասին լուծելու համար։ Մենք կանենք հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի օգնենք փոքր և միջին բիզնեսին հաղթահարել այս բարդ իրավիճակը։ Որովհետև Wildberries-ը հենց դուք եք։

Обращение основателя Wildberries Татьяны Ким
«Уже почти две недели склады нашей компании подвергаются террористическим атакам. Почему именно наши склады? Wildberries – народный маркетплейс, которым пользуется каждый житель нашей страны, и других стран тоже. Поэтому удары по нам – это удары по сотням миллионов людей в десяти странах одновременно – нашим сотрудникам, нашим продавцам, производителям, логистам, владельцам ПВЗ, тысячам других предпринимателей, исполнителям и покупателям, среди которых есть и социально незащищенные люди.
Атаки на инфраструктуру Wildberries – это атаки на мирных граждан. И повторюсь – не только россиян. В нашей экосистеме ведут бизнес десятки тысяч людей из Кыргызстана, Беларуси, Казахстана, Армении, Узбекистана и Китая. Предприниматели этих стран тоже понесли миллиардные убытки.
Я вижу в интернете рассуждения «диванных экспертов» на тему защиты наших объектов, противовоздушной обороны и так далее.
Повторяю – наши склады оборудованы всеми доступными средствами защиты. С первого дня атак мы ежедневно усиливаем и укрепляем линию обороны, используя в том числе и инженерные решения. По понятным причинам, детали раскрывать я не буду, но будьте уверены – мы каждый день модернизируем системы защиты. Тот факт, что мы успешно отражаем большую часть атак, тому прямое подтверждение. И это при том, что террористы каждый день усиливают огневую мощь. Например, только на склад в Екатеринбурге, где загорелись машины на парковке, летело более двухсот БПЛА самолетного типа.
Теперь хотела бы рассказать про противопожарную защиту наших объектов.
С 2024 года, когда мы создали объединенную компанию, мы, слава Богу, полностью перестроили работу наших складов по противопожарной безопасности. За эти два года мы организовали собственные противопожарные бригады, оборудовали все объекты самыми современными системами пожаротушения, производим собственные комплектующие и регулярно проводим эвакуационные учения с персоналом. Около двух тысяч человек ежедневно обеспечивают противопожарную безопасность на всех наших складах. Возглавляет службу пожарной безопасности полковник внутренней службы, бывший сотрудник МЧС, со стажем более 26 лет в пожаротушении.
Это позволило и позволяет нам обеспечить безопасность людей на складах, оперативно локализовывать возгорание и по возможности сохранять в целостности товары наших продавцов. При этом, надо понимать, что БПЛА, которые бьют по промышленным объектам, нефтеперерабатывающим заводам или складам маркетплейсов, несут поражающие элементы, чтобы как можно больше людей пострадало.
Террористические атаки наших складов являются обстоятельствами непреодолимой силы. Внесение или невнесение этого пункта в оферты не имеют значения, поэтому эти потери по закону не подлежат возмещению. К сожалению, на просторах интернета появилось много мошенников и юристов, которые хотят нажиться на нашей общей беде, пользуются ситуацией и незнанием людей, предлагают свои услуги для решения проблем. Поэтому я обращаюсь ко всем нашим продавцам. Уважаемые партнеры, доверяйте только официальным каналам коммуникаций, нашей компании и государству. В текущей ситуации помочь вам можем только мы и государство.
Рассказываю, какие меры мы предпринимаем сейчас.
Мы выступили как проводник интересов малого и среднего бизнеса и уже обсудили с Правительством страны комплексные меры поддержки всем пострадавшим предпринимателям. В настоящее время разрабатывается общая система, по которой помощь получит каждый. В ближайшие дни набор этих мер будет озвучен.
Пока система разрабатывается, мы провели уже два транша поддерживающих выплат продавцам, чьи товары пострадали в результате атак. Во вторую волну попало почти 100 тысяч представителей малого и среднего бизнеса, многие из которых уже получили начисления.
Для наших более крупных партнеров мы ввели повышенную скидку постоянного покупателя на их товар за наш счет, кредитные каникулы в нашем банке и ряд иных мер поддержки.
Со следующей недели мы планируем провести очные встречи с предпринимателями в наиболее пострадавших регионах, чтобы точечно решать их актуальные проблемы, появившиеся на фоне ситуации.
Я уже говорила, что мы сейчас максимально оперативно перестраиваем свою логистическую инфраструктуру, распределяем товары наших партнеров по различным логистическим объектам, чтобы сохранить скорость их доставки и оборачиваемость. В целях безопасности вас и ваших товаров, детали раскрыть не могу, но будьте уверены, мы делаем все возможное для этого. Никогда вас не подводили и всегда находили решение любой проблемы. И я не вижу причин, почему текущая ситуация должна стать исключением.
У нас десятки предложений по аренде логистических мощностей на территории России и за ее пределами, часть договоров уже заключена. Помимо этого, скоро мы запустим в эксплуатацию наши объекты, которые строили в странах присутствия.
Совершая удары по нам, террористы прикрывают истинные причины и обвиняют нас в том, что мы якобы продаем товары военного назначения. Но вы можете открыть любой мировой маркетплейс – Амазон или Алибаба и посмотреть, есть ли у нас то, чего нет у них.
Никакой логики и здравого смысла, рациональности в действиях террористов нет и не может быть. Противник сам сделал публичные заявления о том, что атаки на Wildberries направлены на обычных граждан России. Единственная их цель – оказать давление, дестабилизировать, вызвать панику и шок у большого количества россиян.
Единственное, что можно сейчас сделать – это с холодной головой всем нам, предпринимательскому сообществу России, иметь план пересборки на ближайшее время, адаптироваться и трансформироваться. Мы – предприниматели – умеем это делать как никто другой.
Мы видим, что ситуация сплотила всех – и предприниматели, и покупатели, и бизнес-сообщества объединяются, чтобы вместе решить проблему. Мы сделаем все, чтобы помочь малому и среднему бизнесу справиться с этой непростой ситуацией. Потому что Wildberries – это и есть вы.