Բուլղարիայի խորհրդարանի որոշմամբ նախագահական ընտրությունները կանցկացվեն հոկտեմբերի 25-ին․ BTA
Բուլղարիայի ազգային ժողովը հուլիսի 31-ին 138 կողմ, 0 դեմ և 7 ձեռնպահ ձայներով որոշել է, որ հանրապետության նախագահի և փոխնախագահի ընտրությունները տեղի կունենան հոկտեմբերի 25-ին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Բուլղարիայի ազգային լրատվական գործակալությունը (BTA)։
Որոշմանը «կողմ» են քվեարկել «Առաջադեմ Բուլղարիա»-ն, «Իրավունքների և ազատությունների շարժում»-ը և «Վազրաժդանե»-ն։ «Շարունակեք փոփոխությունը» կուսակցության յոթ պատգամավոր ձեռնպահ է մնացել, իսկ GERB-UDF-ը և «Դեմոկրատական Բուլղարիա»-ն չեն մասնակցել քվեարկությանը։
Երկրորդ փուլի անհրաժեշտության դեպքում այն կանցկացվի նոյեմբերի 1-ին։ Սահմանադրության 93-րդ հոդվածի 4-րդ կետը սահմանում է, որ եթե թեկնածուներից ոչ ոք չի ընտրվում, յոթ օրվա ընթացքում անցկացվում են նոր ընտրություններ, որոնց մասնակցում են ամենաշատ ձայներ ստացած երկու թեկնածուները։ Ընտրվում է ամենաշատ ձայներ ստացած թեկնածուն։
Որոշման նախագիծը ներկայացրել են տարբեր խորհրդարանական խմբերի ներկայացուցիչներ։
«Դեմոկրատական Բուլղարիա» կուսակցության ներկայացուցիչ Յորդան Իվանովը նշել է, որ կուսակցության կարծիքով` ամսաթիվն ընտրվել է իշխանության ներկայացուցիչների կողմից՝ իրենց նկատմամբ հանրային վստահության անկման խնդիրը լուծելու համար:
«Բացի այդ, «Դեմոկրատական Բուլղարիա» կուսակցությունն անտեղի է համարում, որ երկրորդ փուլը, որն, ամենայն հավանականությամբ, կկայանա նոյեմբերի 1-ին, համընկնի պաշտոնական տոնի հետ, երբ բուլղարական դպրոցները, համայնքային կենտրոնները և քաղաքապետարանները մասնակցում են միջոցառումների: Ահա թե ինչու «Դեմոկրատական Բուլղարիան» չաջակցեց նախագահական ընտրությունների այս ամսաթվին»,- ասել է Իվանովը։
«Առաջադեմ Բուլղարիայի» խմբակցության ղեկավար Պետար Վիտանովն իր հերթին նշել է, որ «Դեմոկրատական Բուլղարիայի» ներկայացուցիչն, ինչպես նաև մյուս բոլոր կուսակցությունները, համաձայնել է ամսաթվին, երբ այն նախապես քննարկվել է։
«Սա ավտորիտարիզմի դրսևորում չէ։ Այս ամսաթիվը քննարկվել է նախագահող մարմնում, և, բացառությամբ «Շարունակել փոփոխությունը» կուսակցության, որը չի ստորագրել համատեղ որոշումը, մենք բոլորս քննարկել ենք այն որպես ամենահարմար տարբերակ», - ասել է նա։

Bulgaria to hold presidential election on October 25, parliament decides – BTA
This article is published under the cooperation agreement between Armenpress and the Bulgarian News Agency (BTA).
Bulgaria’s National Assembly on July 31 voted 138 in favour, none against and seven abstentions to hold the presidential and vice-presidential elections on October 25, the Bulgarian News Agency (BTA) reported.
The decision was supported by Forward Bulgaria, the Movement for Rights and Freedoms (MRF) and Vazrazhdane. Seven lawmakers from the We Continue the Change party abstained, while GERB-UDF and Democratic Bulgaria did not participate in the vote.
If a second round is required, it will be held on November 1. Under Article 93(4) of Bulgaria’s Constitution, if no candidate is elected in the first round, a new vote is held within seven days between the two candidates who received the highest number of votes. The candidate receiving the most votes is elected.
The draft decision was submitted by representatives of various parliamentary groups.
Yordan Ivanov of Democratic Bulgaria said his party believes the date was chosen by the ruling majority to address declining public confidence in the government.
“In addition, Democratic Bulgaria considers it inappropriate that the second round, which is most likely to take place on November 1, coincides with a national holiday, when Bulgarian schools, community centres and municipalities take part in commemorative events. That is why Democratic Bulgaria did not support this date for the presidential election,” Ivanov said.
Petar Vitanov, leader of the Forward Bulgaria parliamentary group, said that the representative of Democratic Bulgaria, along with representatives of the other parties, had agreed to the date during earlier discussions.
“This is not an expression of authoritarianism. The date was discussed by the parliamentary leadership, and with the exception of We Continue the Change, which did not sign the joint decision, we all discussed it and agreed that it was the most appropriate option,” he said.