Խուդաթյանն Իրանի փոխարտգործնախարարի հետ քննարկել է էներգետիկ և տրանսպորտային ծրագրերը
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը հուլիսի 30-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Համիդ Ղանբարիին։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են էներգետիկայի, տրանսպորտի և ճանապարհաշինության ոլորտներում հայ-իրանական համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Խուդաթյանը շնորհակալություն է հայտնել օրերս Իրան կատարած այցի ընթացքում ցուցաբերված ջերմ ընդունելության համար։ Նախարարի խոսքով՝ Թեհրանում քննարկված հարցերի լայն շրջանակը և ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հնարավորություն կտան առաջիկայում առավել խորացնել երկու երկրների միջև բարձր մակարդակի փոխգործակցությունը։
ՀՀ ՏԿԵ նախարարը նշել է, որ Հայաստանում իրականացվող շինարարական աշխատանքներում իրանական ընկերությունների ներգրավվածության ծավալը երբևէ այսքան մեծ չի եղել՝ այդ հանգամանքը գնահատելով որպես ողջունելի։
Կողմերն անդրադարձել են նաև Հայաստան–Իրան 400 կիլովոլտ էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի շինարարության ընթացքին՝ ընդգծելով ծրագրի ռազմավարական նշանակությունը։

Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan received Hamid Ghanbari, Deputy Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran, on July 30, the ministry said in a statement.
The meeting focused on Armenian-Iranian cooperation in the fields of energy, transport and road construction.
Khudatyan thanked the Iranian side for the warm reception during his recent visit to Iran. He said the broad range of issues discussed in Tehran and the agreements reached would help further deepen high-level cooperation between the two countries in the near future.
The minister also noted that Iranian companies are currently involved in construction projects in Armenia to an unprecedented extent, describing this as a welcome development.
The sides also discussed progress on the construction of the third Armenia-Iran 400-kilovolt power transmission line, underscoring the project’s strategic importance.