Բեռլինում ԼԳԲՏ փրայդի ժամանակ ավտոմեքենան մխրճվել է մարդկանց բազմության մեջ, կա զոհ և տասնյակ տուժածներ
Բեռլինում անցկացվող Christopher Street Day (CSD) ԼԳԲՏ փրայդի ընթացքում ավտոմեքենան մխրճվել է մարդկանց բազմության մեջ, ինչի հետևանքով մեկ մարդ զոհվել է, ևս 16-ը տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ են ստացել, որոնցից մի քանիսի վիճակը գնահատվում է ծանր։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Բեռլինի ոստիկանությունը հայտնել է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել հուլիսի 25-ի երեկոյան՝ տեղական ժամանակով ժամը 22:00-ի սահմաններում, Բեռլինի կենտրոնական Տիրգարտեն թաղամասի Ախորնշտայգ փողոցում՝ երկօրյա միջոցառման երկրորդ օրը։ Դեպքից հետո կազմակերպիչները հայտարարել են փրայդի ծրագրերի վաղաժամ ավարտի մասին։
Ականատեսների փոխանցմամբ՝ մարդկանց բազմության մեջ մխրճվել է սպիտակ ֆուրգոն, որի վարորդը բախումից հետո դուրս է եկել մեքենայից և դիմել փախուստի։
Բեռլինի ոստիկանությունը միջադեպը որակել է որպես ահաբեկչական հարձակում և հրապարակել կասկածյալի լուսանկարն ու նկարագրությունը։ Ըստ իրավապահների՝ որոնվում է 21-ամյա Աբդուլ Բալութը։ Քննության նախնական տվյալներով՝ նա ավտոմեքենայով վրաերթի է ենթարկել մի քանի մարդու, իսկ մի շարք տուժածներ վնասվածքներ են ստացել նաև սառը զենքի կիրառման հետևանքով։ Իրավապահները դեռևս պարզում են, թե արդյոք կասկածյալը գործել է միայնակ։ Ոստիկանությունը քաղաքացիներին կոչ է արել նրան նկատելու դեպքում անմիջապես զանգահարել 110 հեռախոսահամարով և չփորձել ինքնուրույն վնասազերծել, քանի որ նա կարող է զինված լինել։
Բեռլինի ոստիկանության ներկայացուցիչ Ֆլորիան Նատի խոսքով՝ կասկածյալը նախկինում հայտնի է եղել իրավապահներին և դասվել է Բեռլինի իսլամիստական շրջանակներին առնչվող անձանց շարքին։ Տեղեկությունների համաձայն՝ նա միայն 2026 թվականի մայիսին է ազատ արձակվել անչափահասների ուղղիչ հիմնարկից։ Դեպքի առնչությամբ ոստիկանությունը խուզարկություն է իրականացրել Շյոնեբերգ թաղամասի բնակարաններից մեկում, սակայն այս պահին ձերբակալվածներ չկան։
Բեռլինի քաղաքապետ Կայ Վեգները տեղի ունեցածը բնութագրել է որպես «հարձակում մեր ազատ և բաց հասարակության դեմ»։ Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը միջադեպն անվանել է «զզվելի հանցագործություն»՝ ընդգծելով, որ այն ուղղված է երկրի հասարակության դեմ, և վստահեցրել, որ հանցագործությունը կբացահայտվի, իսկ մեղավորները կենթարկվեն պատասխանատվության օրենքի ամբողջ խստությամբ։
Christopher Street Day (CSD) փրայդը Բեռլինում ավանդաբար անցկացվում է հուլիսի վերջին՝ աշխարհի մեծ մասում նշվող «Հպարտության ամսից» (Pride Month) հետո։ Այս տարի միջոցառումը տևել է երկու օր․ հիմնական երթը մեկնարկել էր հուլիսի 25-ին՝ Տիրգարտեն շրջանում, և ավարտվել էր առանց միջադեպերի, մինչդեռ երեկոյան տեղի ունեցած հարձակումը հանգեցրել է ծրագրի վաղաժամ դադարեցմանը։

Автомобиль врезался в толпу на ЛГБТ-прайде в Берлине: один человек погиб, десятки получили ранения
Во время ЛГБТ-прайда — Christopher Street Day (CSD), проходившего в Берлине, автомобиль врезался в толпу людей, в результате чего один человек погиб, еще 16 получили ранения различной степени тяжести, некоторые из них находятся в критическом состоянии.
Как передает Арменпресс, берлинская полиция заявила, что инцидент произошел вечером 25 июля, около 22:00 по местному времени, на улице Ахорнштейн в центральном берлинском районе Тиргартен, на второй день двухдневного мероприятия. После инцидента организаторы объявили о досрочном завершении программы прайда.
По словам очевидцев, белый фургон врезался в толпу, водитель которого после столкновения вышел из машины и скрылся с места происшествия.
Берлинская полиция квалифицировала инцидент как террористический акт и опубликовала фотографию и описание подозреваемого. По данным правоохранительных органов, разыскивается 21-летний Абдул Балут. Согласно предварительным данным расследования, он сбил на машине нескольких человек, а также несколько пострадавших получили ранения в результате применения холодного оружия. Правоохранительные органы все еще выясняют, действовал ли подозреваемый в одиночку. Полиция призвала граждан немедленно звонить по номеру 110, если они его увидят, и не пытаться обезвредить его самостоятельно, так как он может быть вооружен.
По словам представителя берлинской полиции Флориана Ната, подозреваемый ранее был известен правоохранительным органам и считался связанным с исламистскими кругами в Берлине. Согласно сообщениям, он был освобожден из центра содержания несовершеннолетних только в мае 2026 года. В связи с инцидентом полиция провела обыск в квартире в районе Шёнеберг, но арестов пока не производилось.
Мэр Берлина Кай Вегнер назвал инцидент «нападением на наше свободное и открытое общество». Канцлер Германии Фридрих Мерц назвал инцидент «гнусным преступлением», подчеркнув, что он направлен против общества страны, и заверил, что преступление будет раскрыто, а виновные будут привлечены к ответственности в полной мере в соответствии с законом.
Традиционно прайд в Берлине, в День Кристофера — Christopher Street Day (CSD), проводится в конце июля, после Месяца гордости (Pride Month) в большей части мира. В этом году мероприятие длилось два дня: основной марш начался 25 июля в районе Тиргартен и завершился без происшествий, а вечернее нападение привело к досрочному завершению мероприятия.