Նիկարագուայի նախագահ Օրտեգան արգելել է երկրում ընտրությունների անցկացումը
Նիկարագուայի երկարամյա նախագահ Դանիել Օրտեգան հայտարարել է, որ երկիրն այլևս ընտրություններ չի անցկացնի։ Օրտեգան հայտարարել է, որ այս քայլը կփակի ընդդիմության համար ցանկացած ճանապարհ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Դանիել Օրտեգան 2007 թվականից ի վեր անընդմեջ իշխում է Նիկարագուայում, որից առաջ նա նախագահի պաշտոնը զբաղեցրել էր նաև 1985-1990 թթ.:
«Այստեղ այլևս ընտրություններ չեն լինի, որոնց ընթացքում նրանք փորձեն զավթել կառավարությունը և զավթել իշխանությունը», - ասել է Օրտեգան հուլիսի 19-ի երեկոյան 1979 թվականի Սանդինիստական ​​հեղափոխության հիշատակին նվիրված ելույթում, որի ընթացքում Օրտեգան օգնել է տապալել ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող Անաստասիո Սոմոսայի դիկտատուրան։
«Անցել են այն օրերը, երբ յանկիների (ԱՄՆ) և սոմոսիստաների կողմից աջակցվող կուսակցությունները վերադառնում էին իշխանության։ Այլևս երբեք», - հավելել է 80-ամյա նախագահը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը Օրտեգայի կառավարությունը բնութագրել է որպես բռնապետություն և պատժամիջոցներ է կիրառել ավելի քան 2350 նիկարագուացի պաշտոնյաների և նրանց հարազատների նկատմամբ։
2021 թվականի Նիկարագուայի վերջին ընտրությունները լայնորեն վիճարկվեցին այն բանից հետո, երբ Օրտեգան ձերբակալեց հակառակորդներին և գործարար առաջնորդներին, ինչպես նաև քրեականացրեց այլախոհությունը։
2025 թվականին Օրտեգան ամրապնդեց իր իշխանությունը մի շարք սահմանադրական բարեփոխումների միջոցով, որոնք ներառում էին իր կնոջը՝ Ռոսարիո Մուրիլյոյին «համանախագահ» նշանակելը և նախագահական ժամկետը մինչև վեց տարի երկարաձգելը: Նա և իր կինը վերահսկում են կառավարության գրեթե բոլոր ոլորտները, այդ թվում՝ զինված ուժերը և դատական ​​համակարգը։
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհուրդը մեղադրել է Օրտեգայի և Մուրիլյոյի կառավարությանը երկիրն «ավտորիտար պետության» վերածելու և մարդու իրավունքները համակարգված կերպով խախտելու համար։ 2018 թվականին Օրտեգան ճնշումներով արձագանքեց լայնածավալ հակակառավարական բողոքի ցույցերին, որոնց ընթացքում ավելի քան 300 մարդ սպանվեց։

Президент Никарагуа Ортега запретил проводить выборы
Многолетний президент Никарагуа Даниэль Ортега объявил, что в стране больше не будут проводиться выборы. Ортега заявил, что этот шаг закроет любые пути для оппозиции. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
Даниэль Ортега непрерывно правит Никарагуа с 2007 года, ранее он занимал пост президента с 1985 по 1990 гг.
«Больше не будет выборов, на которых они пытаются захватить власть и правительство», — заявил Ортега вечером 19 июля в речи, посвященной Сандинистской революции 1979 года, во время которой Ортега помог свергнуть поддерживаемую США диктатуру Анастасио Сомосы.
«Дни возвращения к власти партий, поддерживаемых американцами (США) и Сомосой, закончились. Никогда больше», — добавил 80-летний президент.
Администрация президента США Дональда Трампа назвала правительство Ортеги диктатурой и ввела санкции против более чем 2350 никарагуанских чиновников и их родственников.
Последние выборы в Никарагуа в 2021 году были широко оспорены после того, как Ортега арестовал оппонентов и лидеров бизнеса и криминализировал инакомыслие.
В 2025 году Ортега укрепил свою власть посредством ряда конституционных реформ, которые включали назначение его жены, Росарио Мурильо, «сопрезидентом» и продление президентских сроков до шести лет. Он и его жена контролируют почти все ветви власти, включая армию и судебную систему.
Совет ООН по правам человека обвинил правительство Ортеги и Мурильо в превращении страны в «авторитарное государство» и систематическом нарушении прав человека. В 2018 году Ортега ответил подавлением масштабных антиправительственных протестов, в ходе которых погибло более 300 человек.