ԱՄՆ-ն և Իրանը շարունակում են ինտենսիվ հարվածներն արդեն 10 օր
ԱՄՆ-ն և Իրանը ինտենսիվ հարվածներ են փոխանակում արդեն 10 օր շարունակ։ ԱՄՆ զինված ուժերի կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) X հարթակում հայտարարել է, որ հերթական հարվածներն է հասցրել Իրանի ռազմական հրամանատարական կենտրոններին, ծովային հնարավորություններին, հրթիռների և անօդաչուների արձակման կայանքներին և հակաօդային պաշտպանության համակարգերին, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը։
Ըստ CENTCOM-ի՝ նաև շարունակվում է Հորմուզի նեղուցով առևտրային նավերի ուղեկցումը։
«Մայիսի սկզբից CENTCOM-ի ուժերն օժանդակել են մոտ 900 առևտրային նավերի և 450 միլիոն բարել հում նավթի տարանցմանը», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Միևնույն ժամանակ CNN-ը, վկայակոչելով Պենտագոնին, հաղորդում է, որ հուլիսի 7-ին հակամարտության վերսկսումից ի վեր իրանական հարվածներից վիրավորվել է գրեթե 100 ամերիկացի զինծառայող։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ վերջին օրերին ամերիկացի 3 զինծառայող է զոհվել։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ յուրաքանչյուր զոհված զինծառայողի համար Իրանին շատ ծանր հարվածներ կհասցվեն։
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է, որ երկիրն այժմ լայնածավալ պատերազմ է մղում ԱՄՆ-ի դեմ։
Ըստ IRNA գործակալության՝ ի պատասխան վերջին հարվածների՝ Իրանը հարվածել է Բահրեյնում և Քուվեյթում ամերիկյան ռազմական օբյեկտների, այդ թվում՝ հակաօդային պաշտպանության համակարգերի, անօդաչու թռչող սարքերի, ռադարային կայանքների։ Բահրեյնում նաև թիրախավորվել է Amazon ընկերության ենթակառուցվածքներից մեկը։ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հայտնել է նաև Հորդանանում ռազմական օբյեկտի հարվածելու մասին։
Բացի այդ, հարվածներ են հասցվել Հորմուզի նեղուցում երկու նավթատար լցանավի. փրկարար խմբերն, ըստ լրատվամիջոցի, հեռացնում են նավերի անձնակազմերին։

США и Иран уже 10 дней обмениваются интенсивными ударами
США и Иран обмениваются интенсивными ударами уже 10 дней. Центральное командование США (CENTCOM) объявило на платформе X о проведении очередной серии ударов по иранским военным командным пунктам, военно-морским объектам, пусковым установкам ракет и беспилотников, а также системам ПВО, сообщает Арменпресс.
По данным CENTCOM, продолжается сопровождение коммерческих судов через Ормузский пролив.
«С начала мая силы CENTCOM оказали помощь в транзите примерно 900 коммерческих судов и 450 миллионов баррелей нефти», — говорится в заявлении.
В то же время CNN со ссылкой на Пентагон сообщило, что почти 100 американских военнослужащих получили ранения в результате иранских ударов с момента возобновления конфликта 7 июля. Ранее сообщалось о гибели в последние дни 3 американских солдат.
Президент США Дональд Трамп заявил, что за каждого убитого солдата Иран понесет очень серьезный ущерб.
Президент Ирана Масуд Пезешкиан заявил, что страна сейчас ведет полномасштабную войну против Соединенных Штатов.
По данным агентства IRNA, в ответ на последние удары Иран нанес удары по американским военным объектам в Бахрейне и Кувейте, включая системы ПВО, беспилотники и радиолокационные установки. Также был нанесен удар по одному из объектов инфраструктуры Амазонии в Бахрейне. Корпус стражей исламской революции также сообщил об ударе по военному объекту в Иордании.
Кроме того, в Ормузском проливе были атакованы два нефтяных танкера. По данным СМИ, спасательные команды эвакуируют экипажи судов.