Գերմանիան և Ֆրանսիան Իրանին կոչ են արել վերադառնալ ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններին
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը համատեղ հայտարարությամբ կոչ են արել Իրանին թուլացնել լարվածությունը տարածաշրջանում և վերադառնալ ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Aljazeera-ն։
Նշվում է, որ այս մասին ասված է պաշտպանության և անվտանգության խորհրդի երկկողմ նիստից հետո ընդունված հայտարարության մեջ։
«Մենք կոչ ենք անում Իրանին զերծ մնալ հետագա բանակցությունները ռազմական սրացումների կամ գործողությունների միջոցով վտանգելուց»,-ասվում է երկու երկրների հայտարարության մեջ։
Առաջնորդները նաև ընդգծել են Հորմուզի նեղուցի շտապ վերաբացման անհրաժեշտությունը։
Նրանք կոչ են արել Իրանին անհապաղ դադարեցնել հարձակումները տարածաշրջանում ԱՄՆ-ի և դաշնակիցների թիրախների վրա և վերադառնալ դիվանագիտությանը՝ զգուշացնելով, որ հետագա ռազմական էսկալացիան կվտանգի քաղաքական լուծումը։
Գերմանիան և Ֆրանսիան նաև վերահաստատել են իրենց ամուր աջակցությունը ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև անցյալ ամիս կնքված փոխըմբռնման հուշագրին, որը միջնորդել էին Պակիստանը և Կատարը։ Նրանք նաև ընդգծել են Հորմուզի նեղուցը առանց վճարների կամ սահմանափակումների վերաբացելու անհրաժեշտությունը։
«Աջակցելով Հորմուզի նեղուցում Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի գլխավորած բազմազգ ռազմական առաքելությանը՝ Ֆրանսիան և Գերմանիան պատրաստ են նախապես տեղակայված միջոցներով մասնակցել, հենց որ պայմանները թույլ տան», -նշվում է հայտարարության մեջ։

Германия и Франция призвали Иран вернуться к переговорам с США
Канцлер Германии Фридрих Мерц и президент Франции Эммануэль Макрон в совместном заявлении призвали Иран снизить напряженность в регионе и вернуться к переговорам с США.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Al Jazeera, об этом говорится в заявлении, принятом после двустороннего заседания совета по обороне и безопасности.
«Мы призываем Иран воздерживаться от создания угрозы для дальнейших переговоров посредством военной эскалации или действий», — говорится в заявлении двух стран.
Лидеры также подчеркнули необходимость срочного открытия Ормузского пролива.
Они призвали Иран немедленно прекратить нападения на цели США и союзников в регионе и вернуться к дипломатии, предупредив, что дальнейшая военная эскалация поставит под угрозу политическое решение.
Германия и Франция также подтвердили свою твердую поддержку меморандума о взаимопонимании, заключенного между США и Ираном в прошлом месяце при посредничестве Пакистана и Катара. Они также подчеркнули необходимость открытия Ормузского пролива без пошлин или ограничений.
«Поддерживая многонациональную военную миссию под руководством Франции и Великобритании в Ормузском проливе, Франция и Германия готовы принять участие с предварительно развернутыми средствами, как только позволят условия», — отмечается в заявлении.