Արարատի համայնքի տիրապետմանն է վերադարձվել քաղաքային զբոսայգում գտնվող ևս 1 հողատարածք
Արարատի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է Արարատի քաղաքային զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերը տարբեր անձանց տրամադրելու վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Դատախազության տարածած հաղորդագրությունից, ուսումնասիրության արդյունքում, ի թիվս այլնի, պարզվել է, որ Արարատ համայնքի նախկին ղեկավար Ա.Բ.-ն, խախտելով իրավահարաբերության ծագման պահին գործող Հողային օրենսգրքի 77-րդ հոդվածի 1-ին մասի պահանջները, Արարատ քաղաքի Այգի 10 հասցեում գտնվող՝ 630 քմ մակերեսով հողամասը 2008 թվականի փետրվարի 12-ին կառուցապատման իրավունքով՝ 99 տարի ժամկետով, հատկացրել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Արարատ համայնքի ղեկավարին՝ Արարատ համայնքի և կառուցապատողի միջև 2008 թվականի փետրվարի 12-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Արարատի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, 2026 թվականի հուլիսի 17-ին Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Արարատ քաղաքի Այգի 10 հասցեում գտնվող՝ 630 քմ մակերեսով, 1 միլիոն 182 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը:
Դատախազությունից հիշեցնում են, որ 2026 թվականի հունիսի 18-ին դատախազական ներգործության արդյունքում, Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել էր Արարատի քաղաքային զբոսայգու տարածքում՝ Շահումյան 36/5 հասցեում գտնվող՝ 0,1280 հա մակերեսով, 2 միլիոն 403 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը, 2026 թվականի հունիսի 29-ին՝ դադարեցվել էր Արարատ քաղաքի Այգի 1/1 հասցեում գտնվող՝ 0.0591 հա մակերեսով, 1 միլիոն 109 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը, իսկ 2026 թվականի հուլիսի 8-ին դադարեցվել էր Արարատ քաղաքի Այգի 6 հասցեում գտնվող՝ 0.2100 հա մակերեսով, 3 միլիոն 943 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը:

В распоряжение общины Арарат возвращен еще один земельный участок в городском парке
Прокуратура Араратской области в рамках полномочий по защите государственных (общинных) интересов изучила документы, касающиеся предоставления различным лицам земельных участков, расположенных на территории городского парка Арарата.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генпрокуратуры, в результате изучения, в числе прочего, выяснилось, что бывший руководитель общины Арарат А. Б., в нарушение требований части 1 статьи 77 Земельного кодекса, действовавшего на момент возникновения правоотношений, 12 февраля 2008 года предоставил физическому лицу земельный участок площадью 630 кв. м, расположенный по адресу: город Арарат, Парк 10, на праве застройки сроком на 99 лет.
Прокурор направил ходатайство руководителю общины Арарат о принятии мер по прекращению права застройки, заключенного между общиной Арарат и застройщиком 12 февраля 2008 года.
На основании ходатайства, в результате мер, принятых компетентными органами мэрии Арарата, 17 июля 2026 года в Комитете кадастра было прекращено зарегистрированное право застройки в отношении земельного участка площадью 630 кв. м, расположенного по адресу: город Арарат, Парк 10, с приближенной к рыночной кадастровой стоимостью 1 млн 182 тысячи драмов.
В прокуратуре напоминают, что 18 июня 2026 года в результате мер прокурорского вмешательства в Комитете кадастра было прекращено зарегистрированное право застройки в отношении земельного участка площадью 0,1280 га, расположенного на территории городского парка Арарата по адресу: Шаумян 36/5, с приближенной к рыночной кадастровой стоимостью 2 млн 403 тысячи драмов; 29 июня 2026 года было прекращено зарегистрированное право застройки в отношении земельного участка площадью 0,0591 га, расположенного по адресу: город Арарат, Парк 1/1, с приближенной к рыночной кадастровой стоимостью 1 млн 109 тысяч драмов, а 8 июля 2026 года было прекращено зарегистрированное право застройки в отношении земельного участка площадью 0,2100 га, расположенного по адресу: город Арарат, Парк 6, с приближенной к рыночной кадастровой стоимостью 3 млн 943 тысячи драмов.