Պակիստանը կրկին կոչ է արել ԱՄՆ-ին և Իրանին վերսկսել բանակցությունները
Պակիստանը հուլիսի 16-ին հայտարարել է, որ կհորդորի Միացյալ Նահանգներին և Իրանին դադարեցնել բռնությունը և վերսկսել բանակցությունները՝ անցած ամիս իր միջնորդությամբ ձեռք բերված փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով France24-ը, թեմայի մասին Իսլամաբադում լրագրողների հետ զրույցում խոսել է Պակիստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Թահիր Անդրաբին։
«Թեև փոխըմբռնման հուշագրի իրականացումը բախվում է մարտահրավերների, Պակիստանը կշարունակի խրախուսել բոլոր կողմերին դադարեցնել բռնությունը և վերսկսել տեխնիկական մակարդակի բանակցությունները՝ համաձայն հուշագրի»,- ասել է Անդրաբին։
Վերջին օրերին ԱՄՆ-ն և Իրանը փոխադարձ հարվածներ են հասցնում՝ շեղվելով ձեռք բերված համաձայնագրի շրջանակներից։

Пакистан вновь призвал США и Иран возобновить переговоры
Пакистан вновь призвал США и Иран прекратить насилие и возобновить переговоры в рамках меморандума о взаимопонимании, заключенного в прошлом месяце. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на France24, пресс-секретарь Министерства иностранных дел Пакистана Тахир Андраби заявил об этом в беседе с журналистами в Исламабаде.
“Хотя реализация меморандума о взаимопонимании сталкивается с трудностями, Пакистан продолжит призывать все стороны прекратить насилие и возобновить переговоры на техническом уровне в соответствии с меморандумом”, — сказал Андраби.
В последние дни США и Иран вновь наносят взаимные удары, отступая от пунктов Исламабадского меморандума.