Ես ռոմանտիկ մոտեցում ունեմ արվեստագետների հանդեպ և կարծում եմ, որ նրանք ավելի հեռուն են տեսնում. Սիմոն Աբգարյան
Ֆրանսահայ ականավոր դերասան, թատերական ռեժիսոր, դրամատուրգ Սիմոն Աբգարյանը կինոյում կերտել է այնպիսի վառ անհատականությունների կերպարներ, ինչպիսիք են Արշիլ Գորկին, Միսաք Մանուշյանը, իսկ այժմ նաև Շառլ դը Գոլը, սակայն նրան մեծ հաջողություն են բերել նաև Արամի դերակատարումը համանուն ֆիլմում և Ջեյմս Բոնդի հակառակորդի կերպարը  «Կազինո «Ռոյալ» » կինոնկարում։
Աբգարյանը նվաճումներ է ունեցել նաև թատերարվեստում. նա «Մոլիեր» մրցանակի է արժանացել՝ ճանաչվելով «Լավագույն դերասան», հետագայում նաև՝ «Լավագույն ռեժիսոր« և «Լավագույն ֆրանսալեզու գրող»։
Դերասանն այս տարի հյուրընկալվել է Երևանի «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին, որի շրջանակում հանդիսատեսին կներկայացնի Շառլ դը Գոլին նվիրված երկմասանի ֆիլմը՝ «Դը Գոլի մարտը»  և «Դը Գոլ. ազատություն»։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուլիսի 15-ի արտիստի արվեստի երկրպագուները հնարավորություն ունեցան հանդիպել Աբգարյանի հետ, լսել և հարցեր ուղղել նրան։
Աբգարյանը կարծում է՝ հատկապես վերջին տարիներին ֆրանսիական կինոյում հաճախ են անդրադառնում ֆրանսիական դիմադրությանը, Ֆրանսիայի հերոսներին, քանի որ ինչ-որ չափով Ֆրանսիան ինքնությունը պահելու տագնապի մեջ է։ «Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Ֆրանսիան հանգիստ է ապրել և կարծես թե մոռացել է խնդիրները. դա բնական է, եթե խնդիրներ չկան սահմաններին, եթե հարևաններդ հանգիստ են, իսկ այժմ որոշակի տագնապ կա: Ես ռոմանտիկ մոտեցում ունեմ արվեստագետների հանդեպ և կարծում եմ, որ նրանք ավելի հեռուն են տեսնում և որոշ կանխատեսումներ են անում, ուստի կան բազմաթիվ ֆիլմեր, որոնք անդրադառնում են պատմությանն ու գրավում են երևակայական տարածքները»,-նշեց արտիստը։
Ըստ նրա՝ հայ արվեստագետները ևս պետք է «գրավեն» այդ երևակայական տարածքն ու հայոց պատմությունը սեփական տեսանկյունից պատմեն՝ անդրադառնալով ոչ միայն Հայոց ցեղասպանությանը, այլև այսօրվա Հայաստանին, այսօրվա սփյուռքին։ Աբգարյանը վստահեցնում է՝ մենք հարուստ ժողովուրդ ենք՝ ունենք պատմություն, ունենք պոեզիա, գրականություն, երաժշտություն և տաղանդավոր սերունդ, որին  պետք է չանտեսել, այլ օգնել նրան «գրավել» այդ դաշտը։
Ֆրանսիայի մեծագույն քաղաքական և ռազմական գործիչ, գեներալ,  Ֆրանսիայի հինգերորդ Հանրապետության հիմնադիր և նախագահ Շառլ դը Գոլի կերպարը կերտելիս Սիմոն Աբգարյանը շուրջ երեք շաբաթ ժամեր շարունակ բազմաթիվ նյութերի է ծանոթացել, դիտել է Դը Գոլի հարցազրույցները, նրա մասին պատմող ֆիլմերը։ Կարծում է՝ Շառլ դը Գոլն ինքնին թատերական կերպար է եղել, ասպետի է նման եղել, անգամ ժպտալու ժամանակ չի ունեցել, քանի որ պայքար էր, անհրաժեշտ էր հայրենիքը փրկել։
«Երեք շաբաթ անց փակեցի համակարգիչը, որոշեցի, որ իմ արվեստով եմ զբաղվելու, այն է՝ երևակայելը։ Վերցրի այդ ամբողջ նյութն ու այն իմը դարձրի, որպեսզի մարմին տամ, ձայն տամ։ Նման կերպարներին մարմնավորելիս կարող ես կրկնօրինակել նրանց՝ նույն ձայնը, ժեստերը, ինչն ինձ համար անընդունելի է և անհետաքրքիր։  Քառասուներկու տարի է՝  ինքս ինձ հարց եմ տալիս, թե  ինչ է դերասանական արվեստը, ինչ է պատասխանատվությունը, որը ես վերցնում եմ ինձ վրա՝ ներկայացնելով  մարդկանց, նրանց տագնապները, պայքարը և այլն»,-նշեց դերասանը։
Աբգարյանն ընդունում է դերասանական տարբեր դպրոցները, սակայն իր համար կա երեք կարևոր բան՝ տեքստ, մարմին և ապրում։  Կարևորում է մարմնի հստակությունը, երբ դերասանը շատ լավ գիտի, թե որտեղ է իր արմունկը, ուսը և այլն, հստակ զգում է մարմինն ու կարողանում է այն ճիշտ կառավարել։ «Ինձ համար հստակությունն ինքնին բանաստեղծություն է, ինձ համար դերասանը պետք է հստակ միտք, զգացողություններ ունենա»,-շեշտեց նա։
Խոսելով այն մասին, թե ինչպես են ֆրանսիացիներն արձագանքել այն փաստին, որ Շառլ դը Գոլին ազգությամբ ոչ ֆրանսիացի է մարմնավորել՝ Աբգարյանն ասաց, որ  կարծիքները տարբեր են եղել։ «Պետք է հասկանալ, թե ով է իսկական ֆրանսիացին. մարզերի և քաղաքի ֆրանսիացիները շատ տարբերվում են։ Կարևոր են լեզուն, ժողովրդավարական ուտոպիան, իսկ Ֆրանսիան իր արվեստով, մշակույթով, պատմությամբ դեմոկրատական երկիր է։ Ես այսօր Ֆրանսիայի պատմության մասն եմ. ներկայացումներ եմ բեմադրում, ֆիլմերում եմ նկարահանվում, համարյա լավ ֆրանսերեն եմ խոսում։ Մենք՝ հայերս, շատ արագ ենք ադապտացվում։ Երբ ներգաղթյալ ես, կամ պետք է շուտ հարմարվես, կամ մեռնես»,-ընդգծեց դերասանը։
Սիմոն Աբգարյանը խոստովանում է՝ Դը Գոլի մասին ֆիլմը դիտելուց հետո չի զղջում  որևէ բանի համար։ Նա չի մտածում, որ ամեն բան փայլուն է արել, սակայն պետք է առաջ գնալ։ Ըստ նրա՝ իր ինքնությունը, իր պատմությունը, իր կապն ընտանիքի և ժողովրդի հետ անմիջականորեն արտահայտվում են նաև իր մասնագիտության մեջ, արտացոլվում են դերակատարումներում։ «Դժբախտաբար ողբերգությունը լավ եմ հասկանում, բայց՝ լավ գրված ողբերգությունը՝  հունական և այլն։ Դը Գոլի ֆիլմը ևս այդպիսին է։ Որտեղ կա բաժանում, կա մահ, կա պայքար, ինձ հետ  խոսում է։ Կցանկանայի, որ այդպես չլիներ»,-ասաց դերասանն ու հավելեց՝ կարելի է ֆիլմեր նկարահանել բոլոր հերոսների մասին, սակայն պետք է խոսել նաև այսօրվա մարդու մասին, որը ևս հերոս է։
Աբգարյանը կարծում է՝ դերասանի կյանքում տասը տարին մեկ կարող է պատահել, որ համադրվեն լավ կերպարը, դերակատարումը, վարպետությունը և այլ գործոններ, և դա դառնա հզոր աշխատանք։ Նրա համար այդպիսի աշխատանքներից է «Հրեշը լուսնի վրա» ներկայացումը, որի համար նա «Մոլիեր» մրցանակի է արժանացել։ Այն դիտել է ամբողջ Ֆրանսիան, և ոչ միայն։
Սիմոն Աբգարյանն իր ստեղծագործական գործունեությունը սկսել է վաղ 1980-ականներին Ամերիկայում, իսկ այնուհետ շարունակել Արիան Մնուշկինի լեգենդար «Տեատր դյու Սոլեյ»-ում։ 1990-ականներից ի վեր նա մեծ հաջողությամբ փայլում է նաև կինո և հեռուստատեսային էկրաններին թե՛ Ֆրանսիայում, թե՛ Ամերիկայում։
Աբգարյանը համագործակցել է այնպիսի ռեժիսորների հետ, ինչպիսիք են Սեդրիկ Կլապիշը, Ատոմ Էգոյանը, Ռոբեր Գեդիգյանը, Սալի Փոթերը, Ֆաթիհ Աքընը և ուրիշներ:

У меня романтический подход к деятелям искусства, и я считаю, что они видят будущее: Симон Абгарян
Известный французский актер армянского происхождения, театральный режиссер, драматург Симон Абгарян воплотил в кино образы таких ярких личностей, как Аршил Горки, Мисак Манушян, а теперь и Шарль де Голль, однако большой успех ему принесли также исполнение роли Арама в одноименном фильме и образ противника Джеймса Бонда в кинокартине «Казино “Рояль”».
Абгарян добился успехов и в театральном искусстве: он был удостоен премии «Мольер», признан «Лучшим актером», а впоследствии также «Лучшим режиссером» и «Лучшим франкоязычным писателем».
В этом году актер стал гостем Ереванского кинофестиваля «Золотой абрикос», в рамках которого представит зрителю посвященный Шарлю де Голлю двухсерийный фильм — «Битва де Голля» и «Де Голль. Свобода».
Как сообщает Арменпресс, 15 июля поклонники творчества артиста имели возможность встретиться с Абгаряном, послушать его и задать ему вопросы.
Абгарян считает, что особенно в последние годы в французском кино часто обращаются к французскому Сопротивлению, к героям Франции, поскольку в какой-то степени Франция находится в тревоге из-за сохранения своей идентичности.
«После Второй мировой войны Франция жила спокойно и как будто забыла о проблемах: это естественно, если нет проблем на границах, если твои соседи спокойны, а сейчас есть определенная тревога. У меня романтический подход к деятелям искусства, и я считаю, что они видят будущее и делают определенные прогнозы, поэтому есть много фильмов, которые обращаются к истории и завоевывают воображаемые пространства», — отметил артист.
По его мнению, армянские деятели искусства также должны «завоевать» это воображаемое пространство и рассказывать армянскую историю со своей собственной точки зрения, обращаясь не только к Геноциду армян, но и к сегодняшней Армении, сегодняшней диаспоре. Абгарян уверяет: мы богатый народ — у нас есть история, есть поэзия, литература, музыка и талантливое поколение, которое нужно не игнорировать, а помогать ему «завоевать» это поле.
При воплощении образа величайшего политического и военного деятеля Франции, генерала, основателя и президента пятой Республики Шарля де Голля Симон Абгарян на протяжении около трех недель часами знакомился с многочисленными материалами, смотрел интервью де Голля, фильмы, повествующие о нем. Он считает, что Шарль де Голль сам по себе был театральным персонажем, был похож на рыцаря, у него даже не было времени улыбаться, так как это была борьба, необходимо было спасать родину.
«Через три недели я закрыл компьютер, решил, что буду заниматься своим искусством, а именно — воображением. Я взял весь этот материал и сделал его своим, чтобы дать тело, дать голос. При воплощении таких персонажей ты можешь скопировать их — тот же голос, жесты, что для меня неприемлемо и неинтересно. Сорок два года я задаю себе вопрос, что такое актерское искусство, что такое ответственность, которую я беру на себя, представляя людей, их тревоги, борьбу и так далее», — отметил актер.
Абгарян принимает различные актерские школы, однако для него существуют три важные вещи: текст, тело и переживание. Он придает важное значение четкости тела, когда актер очень хорошо знает, где находятся его локоть, плечо и так далее, четко чувствует тело и умеет правильно им управлять.
«Для меня четкость сама по себе является поэзией, для меня актер должен иметь четкую мысль, чувства», — подчеркнул он.
Говоря о том, как французы отреагировали на то, что Шарля де Голля воплотил не француз по национальности, Абгарян сказал, что мнения были разными.
«Нужно понимать, кто такой настоящий француз: французы из регионов и из города очень отличаются. Важны язык, демократическая утопия, а Франция со своим искусством, культурой, историей — демократическая страна. Я сегодня часть истории Франции: ставлю спектакли, снимаюсь в фильмах, говорю на почти хорошем французском. Мы, армяне, очень быстро адаптируемся. Когда ты иммигрант, ты должен либо быстро приспособиться, либо умереть», — подчеркнул актер.
Симон Абгарян признается: после просмотра фильма о де Голле он ни о чем не жалеет. Он не думает, что сделал все блестяще, однако нужно идти вперед. По его мнению, его идентичность, его история, его связь с семьей и народом напрямую выражаются и в его профессии, отражаются в ролях.
«К сожалению, я хорошо понимаю трагедию, но хорошо написанную трагедию — греческую и так далее. Фильм о де Голле тоже таков. Там, где есть разлука, есть смерть, есть борьба, это коррелирует со мной. Мне бы хотелось, чтобы это было не так», — сказал актер и добавил, что можно снимать фильмы обо всех героях, но нужно говорить и о сегодняшнем человеке, который тоже является героем.
Абгарян считает, что в жизни актера раз в десять лет может случиться так, что совпадут хороший персонаж, исполнение роли, мастерство и другие факторы, и это станет мощной работой. Для него одной из таких работ является спектакль «Чудовище на луне», за который он был удостоен премии «Мольер». Его посмотрела вся Франция, и не только.
Симон Абгарян начал свою творческую деятельность в начале 1980-х годов в Америке, а затем продолжил в легендарном «Театре дю Солей» Арианы Мнушкиной. С 1990-х годов он с большим успехом блистает также на кино- и телеэкранах как во Франции, так и в Америке.
Абгарян сотрудничал с такими режиссерами, как Седрик Клапиш, Атом Эгоян, Робер Гедигян, Салли Поттер, Фатих Акин и другие.