Իրանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը կանչվել է Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարություն
Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը կանչել է Իրանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարին՝ կապված Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի գործունեության հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Մեծ Բրիտանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության հուլիսի 14-ի հայտարարության մեջ:
«Այսօր արտաքին գործերի նախարարի հանձնարարությամբ Արտաքին գործերի, համագործակցության և զարգացման գործերով նախարարություն է կանչվել Մեծ Բրիտանիայում Իրանի Իսլամական Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը: Պարոն Ալի Նասիմֆարը կանչվել է մարտից մինչև մայիս ընկած ժամանակահատվածում «Աջերի հետևորդների իսլամական շարժման» կողմից Եվրոպայում իրականացված մի շարք հարձակումների համակարգման գործում ԻՀՊԿ-ի «Ղոդս» ուժերի դերի պատճառով», - նշված է Միացյալ Թագավորության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի հաղորդագրության մեջ:
Ըստ հաղորդագրության՝ ԻՀՊԿ-ի գործունեությունն ուղղված է Մեծ Բրիտանիայի և նրա դաշնակիցների «անվտանգության խաթարմանը»:
Գերատեսչությունը հիշեցնում է, որ այս շաբաթ Բրիտանիայի կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկել «իրանական վարչակարգին պատասխանատվության ենթարկելու համար՝ բացահայտելով նրա աջակցությունը պրոքսի խմբերին և հանցավոր ցանցերին» ինչպես Մեծ Բրիտանիայում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս։
«Մենք հստակ նշում ենք, որ կձեռնարկենք բոլոր քայլերը՝ պաշտպանելու բրիտանացիներին։ Օտարերկրյա պետության կողմից աջակցվող սպառնալիքները չեն հանդուրժվի», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Օրերս Մեծ Բրիտանիան Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը ճանաչել է սպառնալիք ազգային անվտանգության համար:

Временный поверенный в делах Ирана вызван в Министерство иностранных дел Великобритании
Министерство иностранных дел Великобритании вызвало временного поверенного в делах Ирана в связи с деятельностью Корпуса стражей исламской революции (КСИР). Об этом, как сообщает “Арменпресс”, говорится в заявлении Министерства иностранных дел Великобритании от 14 июля.
“Сегодня по поручению министра иностранных дел в министерство иностранных дел, по делам Содружества и международного развития был вызван временный поверенный в делах Исламской Республики Иран в Великобритании. Г-н Али Насимфар был вызван в связи с ролью сил “Аль-Кудс” КСИР в координации <...> серии нападений в Европе в период с марта по май”, — говорится в пресс-релизе Министерства иностранных дел Великобритании.
Согласно заявлению, деятельность КСИР направлена на “подрыв безопасности Великобритании и ее союзников”.
В ведомстве напомнили, что на этой неделе британское правительство предприняло шаги, чтобы “привлечь иранский режим к ответственности, разоблачив его поддержку прокси-групп и преступных сетей” как в Великобритании, так и за рубежом.
“Мы четко заявляем, что предпримем все шаги для защиты британского народа. Угрозы, поддерживаемые иностранным государством, недопустимы”, — говорится в заявлении.