ՀՀ տիրապետմանն է վերադարձվել Սևանի ափամերձ տարածքում գտնվող 2.5 հա մակերեսով հողատարածք
Գլխավոր դատախազությունը, պետական(համայնքային) շահերի պաշտպանության հայցհարուցելու լիազորության շրջանակումիրականացրած ուսումնասիրությամբ պարզելէր, որ 2005 թվականի օգոստոսի 12-ին, օրենքի խախտմամբ կազմակերպվել է «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում գտնվող՝ հանգստի համար նախատեսված 2.5 համակերեսով հողատարածքի վարձակալությանմրցույթ, որի հաղթող է ճանաչվել Կոտայքի նախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանը:
Դատախազության կողմից ներկայացված վերոնշյալ առաջարկից հետո, Կոտայքինախկին մարզպետ Կարապետ Գուլոյանիկամահայտնության արդյունքում, մինչևպայմանագրի գործողության ժամկետիավարտը լուծվել է հողատարածքիվարձակալության պայմանագիրը։ Այդնպատակով՝ Կադաստրի կոմիտե եններկայացվել համապատասխան դիմումը ևանհրաժեշտ փաստաթղթերը։
Արդյունքում, 2026 թվականի հուլիսի 10-ին ուժըկորցրած է ճանաչվել Կարապետ Գուլոյանիվարձակալության իրավունքի պետականգրանցումը. Հայաստանի Հանրապետությանտիրապետմանն է վերադարձվել Սևանիափամերձ տարածքում գտնվող 2.5 համակերեսով հողատարածքը, որի շուկայականինմոտարկված կադաստրային արժեքը կազմում է12 միլիոն 870 հազար դրամ։
Դատախազության նախաձեռնածուսումնասիրությամբ պարզվել էր նաև, որվարձակալության պայմանագրի համաձայն՝հողի կադաստրային արժեքի փոփոխությանդեպքում վարձատուն պարտավոր էրնախապես գրավոր տեղեկացնել վարձակալին, որից հետո վարձավճարը պետք է հաշվարկվերնոր կադաստրային արժեքի հիման վրա։Մինչդեռ, 2021 թվականի հունվարի 1-ին՝ հողամասերի կադաստրային արժեքների աճի հիմքով վարձավճարների փոփոխության պայմաններում, վարձավճարների փոփոխության վերաբերյալ ծանուցումը վարձակալին ուղարկվել է 2024 թվականի հուլիսի 29-ին: Արդյունքում, 2021 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2024 թվականի հուլիսի 29-ն ընկած ժամանակահատվածի համար չի հաշվարկվել և չի վճարվել շուրջ 2 միլիոն 432 հազար դրամ վարձավճար։ Այս կապակցությամբ, Դատախազության կողմից ներկայացվել է հանցանքի մասին հաղորդում։
Տեղեկացնենք նաև, որ նշված տարածքում այլ անձանց կողմից արձանագրվել են հողազավթման դեպքեր: Ներկայում Դատախազությունը, համագործակցելով իրավասու պետական մարմինների հետ, հողն ապօրինի զավթումից ազատելու ուղղությամբ աշխատանքներ է իրականացնում:

Во владение Республики Армения возвращен земельный участок площадью 2.5 га на прибрежной территории озера Севан
Генеральная прокуратура в рамках реализации полномочий по возбуждению исков в защиту государственных (общинных) интересов в ходе проведенного исследования выяснила, что 12 августа 2005 года в нарушение закона был организован конкурс на аренду земельного участка площадью 2.5 га, предназначенного для отдыха и находящегося на территории гнко «Национальный парк “Севан”», победителем которого был признан прежний губернатор Котайка Карапет Гулоян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генпрокуратуры, после вышеуказанного предложения, представленного прокуратурой, в результате волеизъявления прежнего губернатора Котайка Карапета Гулояна до окончания срока действия договора был расторгнут договор аренды земельного участка. С этой целью в Комитет кадастра были представлены соответствующее заявление и необходимые документы.
В результате 10 июля 2026 года признана утратившей силу государственная регистрация права аренды Карапета Гулояна: во владение Республики Армения возвращен земельный участок площадью 2.5 га, расположенный на прибрежной территории Севана, приближенная к рыночной кадастровая стоимость которого составляет 12 млн 870 тысяч драмов.
В ходе исследования, инициированного прокуратурой, выяснилось также, что согласно договору аренды в случае изменения кадастровой стоимости земли арендодатель был обязан заранее письменно уведомить арендатора, после чего арендная плата должна была рассчитываться на основании новой кадастровой стоимости. Между тем 1 января 2021 года — в условиях изменения арендной платы на основании роста кадастровой стоимости земельных участков — уведомление об изменении арендной платы было отправлено арендатору 29 июля 2024 года. В результате за период с 1 января 2021 года по 29 июля 2024 года не было рассчитано и выплачено около 2 млн 432 тысяч драмов арендной платы. В связи с этим прокуратурой было представлено сообщение о преступлении.
Сообщается также, что на указанной территории со стороны других лиц были зафиксированы случаи захвата земли. В настоящее время генеральная прокуратура, сотрудничая с компетентными государственными органами, проводит работы в направлении освобождения земли от незаконного захвата.