Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է մոտ ապագայում Ուկրաինա մեկնելու մտադրության մասին
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը հայտարարել է, որ մոտ ապագայում մտադիր է այցելել Կիև՝ Ուկրաինայում հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացն ակտիվացնելու նպատակով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Թուրքիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է TRT Haber պետական ​​հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Մոտ ապագայում, պարոն նախագահի (խմբ․՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողան) հանձնարարությամբ, մենք կայցելենք Կիև՝ որպես գործընթացի շարունակություն, որպեսզի Ուկրաինայի շուրջ բանակցություններին լրացուցիչ խթան հաղորդենք»,-ասել է Ֆիդանը։
Նա վստահեցրել է, որ այցը կլինի Անկարայի դիվանագիտական ​​ջանքերի մի մասը, որոնք ուղղված են հակամարտության կողմերի միջև բանակցային գործընթացի առաջմղմանը։
Նրա բնորոշմամբ՝ Թուրքիան շարունակում է կապեր պահպանել և՛ Մոսկվայի, և՛ Կիևի հետ և անհրաժեշտ է համարում դիվանագիտական ​​երկխոսությունը պահպանել՝ կայուն հրադադարի և հետագա խաղաղ կարգավորման հասնելու համար։

Глава МИД Турции намерен посетить Украину в ближайшее время
Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан сообщил, что в ближайшее время намерен посетить Украину для активизации переговорного процесса по урегулированию российско-украинской войны.
"В ближайшее время, по указанию господина президента (Реджепа Тайипа Эрдогана – ред.) мы посетим Киев в качестве продолжения процесса, чтобы придать дополнительный импульс переговорам", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, заявил Фидан в интервью гостелеканалу TRT Haber.
Глава турецкого МИД сообщил, что визит станет частью дипломатических усилий Анкары, направленных на продвижение переговорного процесса между сторонами конфликта.
По словам министра, Турция продолжает поддерживать контакты как с Москвой, так и с Киевом и считает необходимым сохранять дипломатический диалог для достижения устойчивого прекращения огня и последующего мирного урегулирования.