Վենեսուելայի երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 3 889-ի
Վենեսուելայում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 3 889-ի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին Telegram-ի իր ալիքում հայտնել է երկրի խորհրդարանի խոսնակ Խորխե Ռոդրիգեսը։
Վիրավորների թիվը 16 740 է, 17 907-ը՝ զրկվել են օթևանից։ 190 շենք ամբողջությամբ ավերվել է, 856-ը՝ զգալիորեն վնասվել։ Որոնողափրկարարական գործողությունների ընթացքում փրկվել է 6 462 մարդ։ 28 836 մարդ բուժօգնություն է ստացել հիվանդանոցներում և բժշկական հաստատություններում։ Օգնություն է տրամադրվել 86 794 ընտանիքի, տուժածներին բաժանվել է 9 603 տոննա սննդամթերք։
Երկրաշարժը Վենեսուելայում տեղի է ունեցել հունիսի 24-ի երեկոյան։ Մոտ 40 վայրկյան ընդմիջումներով գրանցվել են երկու ստորգետնյա ցնցում՝ 7,2 և 7,5 մագնիտուդով։ Դրանց էպիկենտրոնները գտնվել են միմյանցից 10 կիլոմետր հեռավորության վրա Յարակույի նահանգում։ Երկրաշարժին հաջորդած օրերին տեղի է ունեցել ավելի քան 1000 հետցնցում:

Число погибших в результате 2 землетрясений в Венесуэле до 3 889
Число погибших в результате 2 разрушительных землетрясений в Венесуэле достигло 3811 человек. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил спикер парламента Хорхе Родригес на своем Telegram-канале.
Число пострадавших составляет 16 740 человек, 17 907 остались без крова. 190 зданий полностью разрушены, 856 получили значительные повреждения. В ходе поисково-спасательных работ спасено 6462 человека. 28 836 человек получили медицинскую помощь в больницах и медицинских учреждениях. Помощь оказана 86 794 семьям, пострадавшим распределено 9603 тонны продовольствия.
В Венесуэле вечером 24 июня произошли два мощных землетрясения магнитудой 7,2 и 7,5 с интервалом около 40 секунд. Их эпицентры находились на расстоянии 10 километров друг от друга в провинции Яраку. После было зарегистрировано более 1000 афтершоков.