Կանանց լիարժեք մասնակցությունը դիվանագիտությանն ու հանրային կառավարմանը վաղուց արդեն միայն հավասարության խնդիր չէ. ՀՀ ԱԳ փոխնախարար
Դիվանագիտության ներկայիս վերափոխումը վերաիմաստավորվում է նաև ներկայացվածության և առաջնորդության մասին ընդհանուր պատկերացումները և որքան բազմազան են արտաքին քաղաքականության ձևավորման գործընթացներում ներգրավված ձայներն ու փորձառությունը, այնքան ամբողջական և արդյունավետ են կայացվող որոշումները, հանրային վստահությունը և միջազգային համագործակցության արդյունքները։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ կարծիքը Կանանց դիվանագիտության միջազգային օրվա առթիվ կազմակերպված և «Դիվանագիտությունը բոլորի համար՝ ընդլայնելով սահմանները, ներկայացվածությունն ու ազդեցությունը» խորագիրը կրող միջոցառման ժամանակ հայտնեց ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը։
«Կանանց լիարժեք մասնակցությունը դիվանագիտությանն ու հանրային կառավարմանը վաղուց արդեն միայն հավասարության խնդիր չէ։ Այն դարձել է որակյալ որոշումների կայացման, կենսունակ ինստիտուտների և արդյունավետ դիվանագիտության կարևոր նախապայման։ Վերջին տարիներին ՀՀ-ն հետևողականորեն առաջընթաց է գրանցում այս ուղղությամբ։ Աճել է կանանց ներգրավվածությունը ԱԺ-ում, պետական կառավարման համակարգում, դիվանագիտական ծառայությունում։ Ավելի ու ավելի շատ կանայք են ղեկավարում պետական կառույցներ, մասնակցում միջազգային բանակցություններին, ներկայացնում ՀՀ-ն միջազգային կազմակերպություններում՝ նշանակալի ներդրում ունենալով մեր երկրի արտաքին քաղաքականության ձևավորման և իրականացման գործում»,- ասաց Աբիսողոմոնյանը։
Նա հավելեց, որ Հայաստանը շարունակում է ակտիվորեն ընդլայնել իր միջազգային ներգրավվածությունը՝ ստանձնելով առաջնորդող դեր մի շարք բազմակողմ գործընթացներում։ Ըստ այդմ՝ ՀՀ արտաքին քաղաքականության օրակարգն այսօր ներառում է ոչ միայն խաղաղության և տարածաշրջանային կայունության ամրապնդումը, այլև փոխկապակցվածության զարգացումը, թվային փոխակերպումը, կենսաբազմազանության պահպանումը, նորարարության խթանումը և կայուն զարգացման նպատակների առաջմղումը։
Մենք առաջնորդվում ենք այն համոզմամբ, որ այս բոլոր ուղղություններում կայուն արդյունքների հնարավոր է հասնել միայն ներառական համագործակցության միջոցով։ Նշյալ զարգացումները համահունչ են նաև միջազգային այն քննարկումներին, որոնք վերջին տարիներին ծավալվում են ներառական և ֆեմինիստական արտաքին քաղաքականության միջոցով։ Թեև պետությունները որդեգրում են տարբեր մոդելներ, սակայն քննարկումների առանցքում մեկ ընդհանուր գաղափար է՝ արտաքին քաղաքականությունն ավելի ներառական և հասարակությունների կարիքներին ավելի արձագանքող դարձնել։ ՀՀ-ն կիսում է այդ մոտեցման հիմքում ընկած արժեքները և միացել է նախորդ տարի Փարիզում և այս տարի Մադրիդում կայացած ֆեմինիստական արտաքին քաղաքականության նախարարական համաժողովների համատեղ քաղաքական հռչակագրին՝ վերահաստատելով իր հանձնառությունը մարդու իրավունքներին, գենդերային հավասարությանը, ներառական կառավարմանը և արդյունավետ համագործակցությանը»,- նշեց ԱԳ փոխնախարարը։
Նրա դիտարկմամբ՝ տվյալ մոտեցումը գործնական արտահայտություն է ստանում նաև ՀՀ բազմակողմ նախաձեռնություններում։ Նախորդ տարի ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում ՀՀ-ն մի խումբ երկրների հետ նախաձեռնեց նոր տեխնոլոգիաների և կանանց ու աղջիկների իրավունքների պաշտպանության, դրա շուրջ ՄԱԿ-ի կառույցների և գործակալությունների առավել համակարգված աշխատանքին ուղղված քննարկումներ։ Այս աշնանը Մարդու իրավունքների խորհրդի 63-րդ նստաշրջանում ՀՀ-ն միջտարածաշրջանային գործընկերների հետ կներկայացնի թվային տեխնոլոգիաների համատեքստում «Կանանց և աղջիկների իրավունքների խթանման և պաշտպանության նպատակով միջազգային համագործակցության ամրապնդումը» խորագրով բանաձևի նախագիծը։
Նախաձեռնության նպատակն է ձևավորել Մարդու իրավունքների վրա հիմնված՝ ներառական և գենդերային մոտեցումներ թվային փոխակերպման գործընթացներում՝ ապահովելով, որ կանայք ու աղջիկները ոչ միայն պաշտպանված լինեն նոր տեխնոլոգիաներից բխող ռիսկերից, այլև լիարժեք մասնակցություն ունենան դրանց մշակման, զարգացման, կառավարման և կիրառման բոլոր փուլերում։
«Այս մոտեցման բնական շարունակականությունն արտացոլում է նաև այս տարի ՀՀ-ի կողմից կենսաբազմազանության կոնվենցիայի 17-րդ համաժողովի նախագահության առաջնահերթությունները։ COP-17-ի կարևոր նախաձեռնություններից մեկը լինելու է կանանց ֆորումը, որը կհամախմբի կին առաջնորդներին, փորձագետներին և քաղհասարակության ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու կանանց դերը կենսաբազմազանության պահպանման և կայուն զարգացման առաջնորդման գործում։ Այսօրվա միջոցառումը, որպես հարթակ, խթան կհանդիսանա փորձի փոխանակման, համագործակցության ամրապնդման և բնության պահպանության, ինչպես նաև ավանդական գիտելիքների փոխանցմանն ու համայնքների դիմակայունության ոլորտներում կանանց կարևոր դերակատարման առավել լայն ճանաչման համար»,- ասաց ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը։

Полноценное участие женщин в дипломатии и государственном управлении уже давно не является только вопросом равенства: замглавы МИД Армении
Текущая трансформация дипломатии переосмысливает также общие представления о представительстве и лидерстве, и чем более разнообразны голоса и опыт, вовлеченные в процессы формирования внешней политики, тем более полными и эффективными являются принимаемые решения, общественное доверие и результаты международного сотрудничества.
Как передает Арменпресс, такое мнение в ходе мероприятия «Дипломатия для всех: расширяя границы, представительство и влияние» по случаю Международного дня женщин в дипломатии выразил заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян.
«Полноценное участие женщин в дипломатии и государственном управлении уже давно не является вопросом только равенства. Оно стало важной предпосылкой для принятия качественных решений, жизнеспособных институтов и эффективной дипломатии. В последние годы Республика Армения последовательно регистрирует прогресс в этом направлении. Выросла вовлеченность женщин в НС, системе государственного управления, дипломатической службе. Все больше и больше женщин руководят государственными структурами, участвуют в международных переговорах, представляют Республики Армения в международных организациях, внося значительный вклад в дело формирования и реализации внешней политики нашей страны», — сказал Абисогомонян.
Он добавил, что Армения продолжает активно расширять свое международное участие, принимая на себя лидерскую роль в ряде многосторонних процессов. Соответственно, внешнеполитическая повестка Республики Армения сегодня включает в себя не только укрепление мира и региональной стабильности, но и развитие взаимосвязанности, цифровую трансформацию, сохранение биоразнообразия, стимулирование инноваций и продвижение целей устойчивого развития.
«Мы руководствуемся убеждением, что во всех этих направлениях устойчивых результатов можно достичь только посредством инклюзивного сотрудничества. Указанные изменения созвучны также тем международным дискуссиям, которые в последние годы разворачиваются посредством инклюзивной и феминистской внешней политики. Хотя государства принимают различные модели, в центре обсуждений лежит одна общая идея — сделать внешнюю политику более инклюзивной и более отзывчивой к нуждам обществ. Республика Армения разделяет ценности, лежащие в основе этого подхода, и присоединилась к совместной политической декларации министерских конференций по феминистской внешней политике, прошедших в прошлом году в Париже и в этом году в Мадриде, подтверждая свою приверженность правам человека, гендерному равенству, инклюзивному управлению и эффективному сотрудничеству», — отметил заместитель министра иностранных дел.
По его словам, данный подход получает практическое выражение также в многосторонних инициативах Армении. В прошлом году в Совете ООН по правам человека Республика Армения совместно с группой стран инициировала обсуждения, направленные на более скоординированную работу структур и агентств ООН вокруг новых технологий и защиты прав женщин и девочек. Осенью этого года на 63-й сессии Совета по правам человека Республика Армения вместе с межрегиональными партнерами представит проект резолюции под заголовком «Укрепление международного сотрудничества в целях продвижения и защиты прав женщин и девочек» в контексте цифровых технологий.
Цель инициативы — сформировать основанные на правах человека инклюзивные и гендерные подходы в процессах цифровой трансформации, обеспечивая, чтобы женщины и девочки были не только защищены от рисков, исходящих от новых технологий, но и принимали полноценное участие на всех этапах их проектирования, развития, управления и применения.
«Естественная преемственность этого подхода отражает также приоритеты председательства Республики Армения на 17-й конференции Конвенции о биологическом разнообразии в этом году. Одной из важных инициатив COP-17 станет женский форум, который объединит женщин-лидеров, экспертов и представителей гражданского общества для обсуждения роли женщин в сохранении биоразнообразия и лидерстве в устойчивом развитии. Сегодняшнее мероприятие, как платформа, послужит стимулом для обмена опытом, укрепления сотрудничества и более широкого признания важной роли женщин в сферах охраны природы, а также передачи традиционных знаний и устойчивости общин», — сказал замглавы МИД Армении.