ՀՀ նախագահն ու Կանադայի դեսպանը քննարկել են մի շարք հարցեր
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Հայաստանում Կանադայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էնդրյու Թըրներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորել է դեսպանին Կանադայի ազգային տոնի կապակցությամբ և խնդրել իր ջերմ բարեմաղթանքները փոխանցել Կանադայի ղեկավարությանը և բարեկամ ժողովրդին։
Ողջունելով դեսպանին՝ ՀՀ նախագահը նշել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանի և Կանադայի միջև հարաբերություններն ունեն զարգացման դրական ընթացք։ Նա շնորհակալություն է հայտնել Կանադայի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող հետևողական աջակցության համար՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի անկախությանն ու ինքնիշխանությանն ուղղված աջակցությունը կարևոր նշանակություն ունի երկրի անվտանգության և զարգացման տեսանկյունից։
«Վերջին տարիներին մեր հարաբերությունները շատ դինամիկ զարգացում են ապրում։ Կարծում եմ՝ դա պայմանավորված է նաև նրանով, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հետևողական քաղաքականություն է վարում՝ երկիրը ժողովրդավարական ճանապարհով զարգացնելու ուղղությամբ։
Կանադան, ըստ էության, աշխարհում հայտնի այն երկրներից է, որը մշտապես աջակցում է ժողովրդավարությանը և, հակառակը, միշտ խիստ քննադատաբար է մոտեցել այն երկրներին, որոնք հակաժողովրդավարական են եղել և փորձել են իրենց երկրներում ստեղծել ավտորիտար համակարգ։
Վստահ եմ, որ հետագա համագործակցության ընթացքում մեր երկրների միջև կձևավորվեն համագործակցության նոր հնարավորություններ և ուղղություններ»,- նշել է նախագահը:
Նախագահ Խաչատուրյանը նաև բարձր է գնահատել Կանադայի աջակցությունը Հայաստանին տարածաշրջանային մարտահրավերների պայմաններում, ինչպես նաև նրա մասնակցությունը Եվրոպական միության քաղաքացիական դիտորդական առաքելությանը՝ որպես տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդմանն ուղղված կարևոր ներդրում։
Դեսպան Էնդրյու Թըրները շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության և շնորհավորանքի համար՝ վերահաստատելով Կանադայի պատրաստակամությունը շարունակելու աջակցությունը Հայաստանի խաղաղության օրակարգի առաջմղմանը և ժողովրդավարական բարեփոխումներին։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցերի՝ կարևորելով քաղաքական երկխոսության շարունակական զարգացումը, տնտեսական և առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը, ինչպես նաև բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության խորացումը։
Կողմերը կարևորել են նաև խորհրդարանական համագործակցության զարգացումը և կանադական լավագույն փորձի կիրառումը, մասնավորապես՝ արդարադատության համակարգի բարեփոխումների, ինչպես նաև ժողովրդավարական ինստիտուտների կայացման և ամրապնդման գործընթացում։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև մշակութային համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին:

According to a statement issued by the President’s Office, Khachaturyan congratulated the ambassador on Canada’s National Day and asked him to convey his warm wishes to Canada’s leadership and the friendly people of Canada.
Welcoming the ambassador, the president said Armenia-Canada relations have developed positively in recent years. He thanked Canada for its consistent support for Armenia, stressing that assistance aimed at strengthening the country’s independence and sovereignty is of great importance to Armenia’s security and development.
“Our relations have developed very dynamically in recent years. I believe this is also due to the fact that the Republic of Armenia has consistently pursued a policy of developing the country along a democratic path.
Canada is, in fact, one of the countries in the world that has consistently supported democracy and, conversely, has always taken a critical stance toward countries that have pursued anti-democratic policies and sought to establish authoritarian systems.
I am confident that our continued cooperation will create new opportunities and avenues for collaboration between our countries,” the president said.
President Khachaturyan also highly appreciated Canada’s support for Armenia amid regional challenges, as well as its participation in the European Union Mission in Armenia (EUMA), describing it as an important contribution to strengthening peace and stability in the region.
Ambassador Andrew Turner thanked the president for the reception and congratulations, reaffirming Canada’s readiness to continue supporting Armenia’s peace agenda and democratic reforms.
During the meeting, the sides discussed a range of issues on the bilateral agenda, highlighting the importance of the continued development of political dialogue, the expansion of economic and trade ties, and deeper cooperation in the high-tech sector.
The parties also underscored the importance of advancing parliamentary cooperation and applying Canadian best practices, particularly in justice sector reforms and in the development and consolidation of democratic institutions.