ՍԴ-ն հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ ընտրությունների արդյունքները վիճարկելու գործով որոշում կայացնելու
Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու գործով որոշում կայացնելու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցած 7 քաղաքական ուժեր՝ «Ուժեղ Հայաստան» և «Հայաստան» դաշինքները, «Բարգավաճ Հայաստան», «Միասնության թևեր», «Դեմոկրատիա, օրենք, կարգապահություն», «Նոր ուժ» և «Հանուն հանրապետության» կուսակցությունները դիմել էին Սահմանադրական դատարան՝ վիճարկելով ընտրությունների արդյունքները և պահանջելով դրանք անվավեր ճանաչել։ Գործի քննությունը Սահմանադրական դատարանը սկսել էր հունիսի 26-ից։
Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը գործում ներգրավվել էր որպես երրորդ կողմ, որպես պատասխանող կողմ էին ներգրավվել ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, Դատախազությունը, Հակակոռուպցիոն կոմիտեն, Ներքին գործերի նախարարությունը։
Սահմանադրական դատարանի կողմից որոշման հրապարակման վերջնաժամկետը հուլիսի 4-ն է։
Հայաստանում հունիսի 7-ին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով խորհրդարան են անցել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, որը ստանալու է մեծամասնություն ու ձևավորելու է կառավարություն, «Ուժեղ Հայաստան» և «Հայաստան» դաշինքները։ ՔՊ-ն նոր ձևավորվելիք խորհրդարանում կունենա 64, «Ուժեղ Հայաստան»-ը՝ 29, «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատ։

Constitutional Court retires to deliberate on challenge to parliamentary election results
Armenia’s Constitutional Court has retired to the deliberation room to issue a ruling on a case seeking to invalidate the results of the parliamentary elections held on June 7.
Seven political forces that participated in the parliamentary elections — the Strong Armenia Alliance, the Armenia Alliance, the Prosperous Armenia Party, the Wings of Unity Party, the Democracy, Law and Discipline Party, the New Force Party and the For the Republic Party — petitioned the Constitutional Court, challenging the election results and requesting that they be declared invalid. The court began hearing the case on June 26.
The ruling Civil Contract party joined the proceedings as a third party, while the Central Election Commission, the Prosecutor’s Office, the Anti-Corruption Committee and the Ministry of Internal Affairs were involved as respondents.
The Constitutional Court’s deadline for publishing its ruling is July 4.
According to the results of the June 7 parliamentary elections, the Civil Contract party, which secured a parliamentary majority and will form the next government, as well as the Strong Armenia Alliance and the Armenia Alliance, won seats in parliament. Civil Contract will hold 64 seats in the new parliament, the Strong Armenia Alliance 29 seats and the Armenia Alliance 12 seats.