Վարչապետը ներկա է գտնվել Պետական պահպանության ծառայության կազմավորման օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Պետական պահպանության ծառայության կազմավորման օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին: Վարչապետը շնորհավորել է ՊՊԾ ծառայողներին տոնական օրվա առիթով և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետությանը  մատուցած և մատուցվող ծառայությունների համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է՝ Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրել է, որ Պետական պահպանության ծառայության զարգացումը տեսանելի է՝ սկսած ամենօրյա ծառայողական հագուստից, սպառազինությունից, տեխնիկայից։
Վարչապետն անդրադարձել է նաև ծառայության ֆինանսավորմանը և ընդգծել, որ այն  էականորեն ավելացել է.
«Շատ էական ներդրում է արվում ծառայության աշխատողների որակավորման բարձրացման ուղղությամբ։ Մենք ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի ծառայողներն իրենք շահագրգռված լինեն այդ փոփոխություններով, կրթության շարունակականության, լեզուների իմացության, պրոֆեսիոնալ հատկությունների շարունակական զարգացմամբ»։
Այդ համատեքստում, Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է միջազգային համագործակցության շրջանակի ընդլայնումը, որը հնարավորություն է տալիս ավելի մեծ հասանելիություն ունենալ և լինել հաղորդակցության մեջ։
Վարչապետը կարևորել է նաև Պետական պահպանության ծառայության աշխատողների համար սոցիալական երաշխիքների պատշաճ մակարդակի ապահովումը.
«Գործիքը  կամավոր ատեստավորումը պետք է լինի, և կամավոր ատեստավորման ամեն շրջափուլ իր հետ պետք է բերի սոցիալական երաշխիքների ավելի բարձր մակարդակ։ Սա պետք է լինի շարունակական»։
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է նաև Պետական պահպանության ծառայության   ինստիտուցիոնալ առումով զարգացման անհրաժեշտությունը, որովհետև այն պետության կարևորագույն հատուկ ծառայություններից մեկն է։
«Նախկինում այս ընկալումն այդքան էլ չի եղել, որովհետև ծառայությունը եղել է Ազգային անվտանգության ծառայության կազմում և ինքնուրույն կարողությունների զարգացում առանձնապես անհրաժեշտ չի համարվել։ Կարծում եմ՝ հիմա այն փուլն է, որ ծառայությունը նաև ինքնուրույն, որպես հատուկ ծառայություն, սրանից բխող բոլոր հարցադրումներով և պատասխաններով՝ անպայման պետք է զարգանա, և դա նաև կառուցվածքային որոշակի փոփոխություններ է ենթադրում»։
Նիկոլ Փաշինյանը գոհունակությամբ ընդգծել է ոլորտը երիտասարդների համար գրավիչ դարձնելու հանգամանքը, որը պետք է շարունակաբար զարգացնել։
Ելույթով հանդես է եկել նաև Պետական պահպանության ծառայության պետ Արթուր Գասպարյանը, ով իր խոսքում անդրադարձել է համակարգի գործունեության հետևողական բարելավմանն ուղղված աշխատանքներին և ծրագրերին։
Ծառայողական պարտականությունները կատարելիս ցուցաբերած նվիրումի համար Պետական պահպանության ծառայության մի խումբ աշխատակիցներ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից արժանացել են պարգևների:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan attended a ceremonial session marking the establishment day of the State Protection Service.
Congratulating the personnel on the occasion, the prime minister thanked them for their service to the Republic of Armenia.
According to the Prime Minister’s Office, Pashinyan noted that the development of the State Protection Service is clearly visible, from its everyday uniforms to its equipment, weapons and technical capabilities.
The prime minister also referred to the service’s funding, stressing that it has increased significantly.
“A very substantial investment is being made in improving the qualifications of the service’s personnel. We are doing everything possible to ensure that employees themselves are motivated by these changes, by continuous education, knowledge of foreign languages and the ongoing development of their professional skills,” he said.
In this context, Pashinyan highlighted the expansion of international cooperation, which provides broader opportunities for engagement and communication.
The prime minister also stressed the importance of ensuring an adequate level of social guarantees for State Protection Service personnel.
“The mechanism should be voluntary certification, and each round of voluntary certification should be accompanied by a higher level of social guarantees. This process must be continuous,” he said.
Pashinyan also underscored the need for the institutional development of the State Protection Service, noting that it is one of the country’s key special services.
“In the past, this perception was not as strong because the service was part of the National Security Service, and the development of its independent capacities was not considered particularly necessary. I believe we have now reached the stage where the service must continue to develop independently as a special service, with all the responsibilities and requirements that this entails. This will also require certain structural changes,” the prime minister said.
He also welcomed the growing attractiveness of the service for young people, stressing that this trend should continue to be encouraged.
State Protection Service Director Artur Gasparyan also addressed the event, outlining ongoing efforts and programmes aimed at the consistent improvement of the service.
A group of State Protection Service employees received awards from Prime Minister Pashinyan in recognition of their dedication in the performance of their official duties.