Թրամփը պահանջել է իջեցնել բենզինի գինը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պահանջել է, որ երկրում բենզին վաճառող ընկերություններն անհապաղ իջեցնեն վառելիքի գինը, և սպառնացել է լուրջ հետևանքներով, եթե դա տեղի չունենա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է Truth Social հարթակում։
«Բենզինի մանրածախ վաճառողները պետք է անհապաղ իջեցնեն գինը։ Այն չափազանց բարձր է՝ հաշվի առնելով, որ նավթի գինը ներկայում մեկ բարելի համար 68 դոլար է և ավելի է նվազում։ Մանրածախ վաճառողները պետք է արագ արձագանքեն այս հայտարարությանը և ճիշտ վարվեն», - գրել է նա։
Թրամփը շեշտել է, որ արհեստականորեն բարձրացված գներ չեն լինի, քանի որ դա անօրինական է։
«Եթե մանրածախ վաճառողները դա չանեն (խմբ.՝ չնվազեցնեն բենզինի գինը), ապա նրանց մեծ խնդիրներ են սպասվում», - ընդգծել է նա։
Սպիտակ տան ղեկավարի խոսքով՝ ԱՄՆ-ում բենզինը պետք է արժենա մեկ գալոնի (3,785 լիտր) համար մոտ 2,50 դոլար։ Նա նաև ընդգծել է, որ Կալիֆոռնիայի իշխանությունները պետք է իջեցնեն վառելիքի համար սահմանված հարկերը։

Трамп потребовал снизить цены на бензин
Президент США Дональд Трамп потребовал от компаний, продающих бензин в стране, немедленно снизить цены на топливо и пригрозил серьезными последствиями, если этого не произойдет. Как сообщает "Арменпресс", об этом он написал на платформе Truth Social.
"Продавцы бензина должны незамедлительно снизить цены! Они слишком высоки, учитывая, что стоимость нефти сейчас составляет $68 за баррель и снижается", - написал он.
Трамп подчеркнул, что искусственно завышенных цен не будет, поскольку это незаконно.
"Если продавцы этого не сделают (ред.: не снизят цену на бензин), будут большие проблемы", - подчеркнул он.
По словам главы Белого дома, бензин в США должен стоить около $2,50 за галлон (3,785 л). Он также подчеркнул, что властям Калифорнии следует снизить налоги, установленные на топливо.