TRIPP նախագիծը միայն կշահի, եթե դրանում Ռուսաստանը մասնակցություն ունենա․ Գալուզին
Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինի կարծիքով՝ «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) հաղորդակցային նախագիծը միայն կշահի, եթե Ռուսաստանը դրանում մասնակցություն ունենա։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Միխայիլ Գալուզինը հայտարարել է RTVI-ն տված հարցազրույցում՝ շեշտելով, որ Հարավային Կովկասում հաղորդակցային ուղիների բացման մասին խոսք է գնացել նաև 2022-2023 թվականներին՝ որպես Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան համաձայնագրերի մաս։
«Հենց այդ ժամանակ էլ քննարկվել են երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման եղանակները, այդ թվում՝ հայկական և ադրբեջանական երկաթուղիների միջև կապ հաստատելու կամ օղակաձև աշխատանքի հնարավորությունները։ Այլ հարց է, որ ոչ մեր մեղքով այս քննարկումները և եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում այս երկխոսությունը ընդհատվել են։ Այժմ դրա շարունակությունը չափազանց դժվար է, քանի որ Հայաստանը, ինչպես ես հասկանում եմ, ամերիկյան կողմին խոստացել է ապագա երկաթուղու կանոնադրական կապիտալի 49%-ը»,-նշել է Գալուզինը։
Նա թերահավատորեն է մոտեցել TRIPP նախագծի կյանքի կոչմանը՝ հղում կատարելով իրանական և չինական գործոններին։
Նա նշել է՝ չի կարծում, որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի կողմից Իրանի դեմ վերջին ռազմական գործողություններից հետո իրանական կողմը կուրախանա Միացյալ Նահանգների ներկայությամբ իր սահմանից անմիջապես հյուսիս։ Որոշ փորձագետներ կարծում են՝ քիչ հավանական է, որ չինական կողմը նույնպես գոհ կլինի Կենտրոնական Ասիայից դեպի Եվրոպա, Չինաստանի և Կենտրոնական Ասիայի միջև և այնուհետև դեպի Եվրոպա տրանսպորտային-լոգիստիկ երթուղու մի կտորի՝ «Թրամփի ուղի» երթուղու վրա ամերիկյան վերահսկողությունից։
Այսպիսով, հեռանկարները երկիմաստ են, և մենք կարծում ենք, որ Ռուսաստանի մասնակցությունից այս նախագիծը միայն կշահի»,-ասել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը։
Նա հավելել է, որ, ենթադրաբար, այդ նախագիծը պետք է կառուցվի ռուսական երկաթուղու նույն լայնությամբ՝ Ադրբեջանի հետ անխափան կապ ապահովելու համար։
«Հայկական երկաթուղիները կառավարվում են «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից, որը «Ռուսական երկաթուղիներ»-ի դուստր ձեռնարկություն է։ Հայաստանի տարածքով տարանցումը, ի դեպ, Եվրասիական տնտեսական միության մասով, պետք է իրականացվի Եվրասիական տնտեսական միության նորմերին և կանոնակարգերին համապատասխան, որից Հայաստանը, ինչպես հայտարարում է, չի ցանկանում դուրս գալ։ Վերջապես, «Թրամփի ուղի»-ն կանցնի ռուս սահմանապահների կողմից պահպանվող տարածքով, որոնք տասնամյակներ շարունակ իրենց հայ գործընկերների հետ միասին պահպանում են Հայաստանի սահմանները Թուրքիայի և Իրանի հետ։ Այսպիսով, այս կամ այն ​​կերպ, Ռուսաստանի կարծիքը պետք է հաշվի առնվի, ինչպես նաև Եվրասիական տնտեսական միության կարծիքը։ Հետևաբար, մենք կարծում ենք, որ նախագիծը միայն կշահի Ռուսաստանի մասնակցությունից»,-նշել է Միխայիլ Գալուզինը։

The Russian Foreign Ministry has argued that the TRIPP project—a key connectivity initiative in Armenia that Yerevan will develop with Washington—will only benefit from Moscow’s participation.
Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Galuzin, in an interview with RTVI, highlighted that the Armenian–Russian–Azerbaijani agreements of 2022–2023 also addressed the reopening of regional connectivity.
“At that time, ways of restoring railway communications were also discussed, including the possibility of establishing links between Armenian and Azerbaijani railways or operating them in a looped system. It is another matter that, through no fault of ours, these discussions and this dialogue within the framework of the trilateral working group were interrupted. Continuing it now is extremely difficult, because Armenia, as I understand it, has promised the American side 49% of the charter capital of the future railway,” Galuzin said.
He expressed skepticism about the implementation of the TRIPP project, referring to Iranian and Chinese factors.
He said that, after the recent U.S.–Israeli strikes on Iran, Tehran would be unlikely to welcome a U.S. presence immediately north of its border. He added that some experts believe it is also unlikely that the Chinese side would be satisfied with American control over a segment of the transport and logistics route from Central Asia to Europe, between China and Central Asia, and then onward to Europe.
“Thus, the prospects are ambiguous, and we believe that the participation of Russia would only benefit this project,” the Russian Deputy Foreign Minister said.
He added that, presumably, the project should be built to the same railway gauge as Russian railways in order to ensure seamless connectivity with Azerbaijan.
“The Armenian railways are managed by South Caucasus Railway Closed Joint-Stock Company, which is a subsidiary of Russian Railways. Transit through Armenia, incidentally, as part of the Eurasian Economic Union, must be carried out in accordance with the norms and regulations of the Eurasian Economic Union, from which Armenia, as it states, does not wish to withdraw. Finally, the ‘Trump Route’ will pass through an area guarded by Russian border guards, who for decades have, together with their Armenian counterparts, been securing Armenia’s borders with Türkiye and Iran. Thus, in one way or another, Russia’s opinion must be taken into account, as well as that of the Eurasian Economic Union. Therefore, we believe that the project would only benefit from Russia’s participation,” Deputy Foreign Minister Galuzin said.