Վենեսուելայում երկրաշարժերից հետո գրեթե 1,8 միլիոն մարդ հումանիտար օգնության կարիք ունի. ՄԱԿ
Վենեսուելայում տեղի ունեցած երկրաշարժերից հետո գրեթե 1,8 միլիոն մարդ, այդ թվում՝ շուրջ 680 հազար երեխա, մարդասիրական օգնության կարիք ունի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) հայտարարության մեջ։
Վենեսուելայում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Մանուել Ռոդրիգես Պումարոլի խոսքով՝ երկրի հիվանդանոցներն «աշխատում են հնարավորությունների առավելագույն չափով, հազարավոր երեխաներ զուրկ են մաքուր ջրի հուսալի հասանելիությունից, իսկ շատ դպրոցներ լուրջ վնասվածքներ են ստացել»։
Նշվում է, որ հանրապետության մայրաքաղաք Կարակասում վնասվել է 432 դպրոց, այսինքն՝ «տարածաշրջանի ուսումնական հաստատությունների ավելի քան մեկ երրորդը»։ Դրա հետ մեկտեղ երկրաշարժից փրկված դպրոցները ժամանակավորապես օգտագործվում են որպես ապաստարաններ անօթևան մնացած ընտանիքների համար։
Հունիսի 24-ին իրար 39 վայրկյան տարբերությամբ հաջորդող 7,2 և 7,5 մագնիտուդով երկրաշարժերն ամենահզորն են վերջին 100 տարվա ընթացքում։ Երկրաշարժերին հաջորդել է 512 հետցնցում: Վենեսուելայի իշխանությունների վերջին տվյալների համաձայն՝ զոհերի թիվը հասել է 1450-ի, 3150 մարդ դեռ բուժում է ստանում ։ Ավերվել են բազմաթիվ բնակելի շենքեր, վնասվել են ենթակառուցվածքներ և հիվանդանոցներ, փակվել է երկրի գլխավոր օդանավակայանը:

Около 1,8 миллиона человек нуждаются в гуманитарной помощи после землетрясений в Венесуэле - ООН
Почти 1,8 миллиона человек, в том числе около 680 тысяч детей, нуждаются в гуманитарной помощи после землетрясений в Венесуэле. Об этом говорится в заявлении Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ), сообщает «Арменпресс».
По словам представителя ЮНИСЕФ в Венесуэле Мануэля Родригеса Пумарола, больницы страны «работают на пределе своих возможностей, тысячи детей не имеют надежного доступа к чистой воде, и многие школы серьезно повреждены».
Отмечается, что в столице республики, Каракасе, повреждено 432 школы, то есть «более трети учебных заведений в регионе». При этом школы, пережившие землетрясение, временно используются в качестве убежищ для семей, оставшихся без крова.
24 июня произошли землетрясения магнитудой 7,2 и 7,5 с интервалом в 39 секунд, которые стали самыми мощными за последние 100 лет. За землетрясением последовали 512 афтершоков. По последним данным венесуэльских властей, число погибших достигло 1450 человек, 3150 человек все еще находятся на лечении. Многие жилые дома были разрушены, повреждена инфраструктура и больницы, а главный аэропорт страны был закрыт.